Wczoraj w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zorganizował prelekcję na temat stosowania używek wśród seniorów.
Wydarzenie w budynku urzędu marszałkowskiego odbyło się w ramach Światowego Dnia Seniora, którego celem jest integracja środowiska senioralnego z innymi grupami społecznymi. Uczestnicy konferencji usłyszeli więc na początek życzenia. Złożył je członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej.
– Listopad jest ponurym miesiącem, patrząc na aurę. Chciałbym więc życzyć państwu dużo radości, uśmiechu i pogodnych dni oraz korzystania z tego, co do tej pory udało się państwu osiągnąć. Myślę, że jeszcze dużo jest przed wami – mówił Z. Kołodziej.
Do życzeń dołączyła się również dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Agnieszka Krzaczkowska: – W imieniu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Wydziału Polityki Społecznej, który zorganizował dzisiejsze spotkanie pod kierownictwem pani Magdy Bugaj i całego zespołu, życzę dużo zdrowia, uśmiechu, życzliwych ludzi wokół siebie i aby każdy dzień przynosił radość.
Alkoholizm u seniorów – czy to duży problem społeczny?
Prelekcję dla seniorów wygłosiła prawniczka z dużym doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania narkomanii oraz przemocy domowej – adwokat Katarzyna Szulc-Błażków.Spotkanie miało charakter interaktywny – uczestnicy brali w nim czynny udział, włączali się do dyskusji.
Problem uzależnień wśród osób starszych został poruszony szczególnie w kontekście danych statystycznych, wycofania się seniorów z życia zawodowego, zachowań przemocowych oraz możliwości uzyskania pomocy. Rozmawiano m.in. o alkoholizmie.
Według badania zespołu pod kierownictwem dr Agnieszki Bartoszek po alkohol okazjonalnie sięga 83,6% osób starszych, a kilka razy w tygodniu – 16,4%. Nikt z badanych nie zadeklarował się jako abstynent, jednocześnie wśród ankietowanych nie było osób pijących codziennie.
Katarzyna Szulc-Błażków wskazywała, że alkoholizm jest mało dostrzegalny u seniorów. – Wynika to z jednej istotnej okoliczności: spożywanie alkoholu przez seniorów odbywa się głównie w zaciszu domowym, czyli o tym nie wiemy. Jeżeli młody człowiek nadużywa alkoholu, wszczyna bójki, awantury, jedzie samochodem pod wpływem alkoholu. Bardzo często czytamy o tym gdzieś w mediach. Natomiast cisza domowa i ten alkohol, który w tej ciszy się pojawia, jest elementem, o którym ani nie słyszymy, ani go nie widzimy – podkreśla adwokat.
Uzależnienie od alkoholu może mieć u seniorów różne podłoże. Chęć sięgnięcia po kieliszek może wywoływać depresja, niemożność pogodzenia się z nieuchronnym upływem czasu, niski status ekonomiczny, samotność, śmierć bliskiej osoby. Niebezpieczne bywa również to, że osoby starsze potrafią maskować swój nałóg, zrzucając pewne charakterystyczne objawy na karb starzenia.
Ryzyko uzależnienia od leków
Seniorów może dotyczyć także uzależnienie od leków. Według danych, około 65% osób powyżej 65. roku życia zmaga się z dwoma lub więcej chorobami przewlekłymi. Seniorzy przyjmują średnio od 3 do 8 leków jednocześnie – są to zarówno środki przepisywane przez lekarzy (kardiologiczne, antybiotyki), jak i dostępne bez recepty środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i moczopędne. Niestety sprzyja to zarówno pojawianiu się skutków interakcji pomiędzy składnikami poszczególnych leków, jak i uzależnieniu się seniora od nich.
– Myślę, że ta wiedza pozwoli państwu również przekonać do podjęcia walki z nałogiem tych, którzy mają z nim problem. Może być pomocą dla młodszych pokoleń – zwrócił uwagę członek Zarządu Województwa Zbigniew Kołodziej.
Warto pamiętać, że na leczenie uzależnień nigdy nie jest za późno – terapia może być skuteczna również u seniorów.
W trakcie konferencji poruszono również temat wsparcia seniorów ze strony Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Środki na ten cel pojawią się również w przyszłorocznym budżecie województwa.