Zakończyły się 40. Gorzowskie Spotkania Teatralne. To była uczta dla duszy

Krystyna Janda w monodramie „My Way”, który był osobistą opowieścią artystki o jej życiu, karierze i twórczości.
Krystyna Janda w monodramie „My Way”, który był osobistą opowieścią artystki o jej życiu, karierze i twórczości.
Siedem spektakli teatrów z Warszawy, Płocka i Zielonej Góry. W tym nowa wersja interpretacji sztuki Jerzego Szaniawskiego w reżyserii dyrektora gorzowskiego teatru Jana Tomaszewicza. Było zabawnie, współcześnie, ale też metaforycznie i nostalgicznie. Tym samym Teatr im. Juliusza Osterwy realizuje misję teatru powszechnego.

Na scenie gorzowskiego teatru wystąpiły gwiazdy znane z pierwszych stron gazet, ale także lokalne zespoły teatralne, jak Lubuski Teatr w Zielonej Górze, czy Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Publiczność mogła zobaczyć sztuki: ,, Wstyd”, ,, Tydzień, nie dłużej”, ,,Lekkoduch”, ,, Kwartet”, ,,Oszuści”, ,, Ma way” i ,, Lily”. Niektóre sztuki były grane po dwa razy z uwagi na bardzo duże zainteresowanie widzów, dostawiano krzesła.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się sztuki, w których główne role grały gwiazdy. Inauguracja festiwalu odbyła się 9 listopada, kiedy Teatr Współczesny z Warszawy wystawił sztukę „Wstyd” Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Wystąpią m.in. Iza Kuna, Agnieszka Suchora i Jacek Braciak. To poruszająca opowieść o emocjach, które każdy z nas może odnaleźć we własnym życiu. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

10 listopada Fundacja TKwadrat z Warszawy przedstawił komedię „Tydzień, nie dłużej…” autorstwa Clémenta Michela. W tej lekkiej, pełnej humoru komedii zagrali Andrzej Nejman, Anna Cieślak i Paweł Małaszyński.

11 listopada widzowi mieli okazję zobaczyć klasykę polskiego teatru – „Lekkoducha” Jerzego Szaniawskiego, który został zaprezentowany przez Teatr im. Jerzego Szaniawskiego z Płocka. Reżyserem spektaklu jest Jan Tomaszewicz, a na scenie wystąpili m.in. Aleksander Maciejczyk, Szymon Cempura, Maja Rybicka i Jakub Matwiejczyk.

W Gorzowie wystąpił też Lubuski Teatr z Zielonej Góry. Zielonogórski zespół zaprezentował wzruszającą komedię „Kwartet” Ronalda Harwooda w reżyserii Roberta Czechowskiego. Sztuka opowiada o artystach operowych, którzy spotykają się po latach w domu spokojnej starości. W obsadzie m.in. Elżbieta Donimirska, Tatiana Kołodziejska i Jerzy Kaczmarowski.

13 listopada wystąpił Och-Teatr i Beta Art wystąpią z komedią „Oszuści” autorstwa Michaela Jacobsa, którą wyreżyserował Jan Englert. To pełna intryg opowieść o rodzinnych relacjach, w której wystąpili m.in. Zbigniew Zamachowski i Beata Ścibakówna.

Do Gorzowa Wlkp. wróciła też Krystyna Janda, która podczas tegorocznych spotkań opowiadała historię swojego aktorskiego dorobku i anegdoty z tym związane. Wszystko to okraszone pełnym emocji monodramem „My Way”, który jest osobistą opowieścią artystki o jej życiu, karierze i twórczości.

Festiwal zakończył się 15 listopada spektaklem „Lily”, także w reżyserii Krystyny Jandy, będącym kryminalną zabawą teatralną z wyrazistymi postaciami i zaskakującą intrygą. Na scenie pojawili się m.in. Krystyna Janda, Mateusz Damięcki oraz Magdalena Lamparska.

Ten spektakl wywoływał salwy śmiechu i przyciągnął tłumy do gorzowskiego teatru. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z aktorami po spektaklach. Kilka sztuk i spotkań w Art Cafe było transmitowanych w internecie dzięki wsparciu Gorzowskich Spotkań Teatralnych z Krajowego Planu Odbudowy.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Konferencja prasowa w mediatece. Przy stole siedzą uczestnicy konferencji.

Zielonogórska biblioteka zagra z WOŚP

Po raz pierwszy w wielkie orkiestrowanie włącza się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze. Od dzisiaj w głównym budynku książnicy oraz filiach: 1,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content