Wyjątkowi Lubuszanie, wielkie serca. Społecznicy Roku wyróżnieni

We wtorek, 19 listopada 2024 roku, w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród dla Społeczników Roku 2024. Wydarzenie, którego inicjatorem jest Wojewoda Lubuski, podsumowało XXIII edycję konkursu wyróżniającego działania na rzecz pomocy społecznej w województwie lubuskim.

Konkurs skierowany był do jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, a także osób indywidualnych, które swoją pracą wniosły istotny wkład w poprawę jakości życia lokalnych społeczności. „Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem” – te słowa Gabriela Garcíi Márqueza stały się mottem przewodnim tegorocznej edycji.

Społecznik to ktoś, kto nie patrzy na to, czy coś z tego będzie miał, ale wyciąga serce na dłoni i idzie do drugiego człowieka. Poświęca się całkowicie, oddając swój czas prywatny, mając w sobie empatię i pokazując, że pomoc drugiemu człowiekowi jest najwyższą wartością – powiedział Marek Cebula, wojewoda Lubuski.

Marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego podczas wydarzenia reprezentowała dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Natalia Burdz.

W tym roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach: zespołowej i indywidualnej. Wpłynęło 15 zgłoszeń, z których uhonorowano cztery. W kategorii zespołowej nagrodzono pracowników socjalnych Domu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach oraz Oddział Terapeutyczny w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim.

Statuetki w kategorii indywidualnej trafiły do Anny Jesiołowskiej z Ośrodka Pomocy Społecznej w Bledzewie oraz Pawła Grafa, kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach.

– Ta nagroda to przede wszystkim docenienie mojej pracy. Tego takiego kierunku, że to co robię dla swojej społeczności lokalnej jest doceniona przez pana Wojewodę ale też przez inne osoby. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreślił Paweł Grafa, który swoją karierę w pomocy społecznej rozpoczął przypadkowo, ale szybko odnalazł w niej swoją pasję. – Praca w pomocy społecznej wymaga ogromnej empatii i jest niezwykle trudna oraz odpowiedzialna. Czasami bywa bardzo ciężko, ale mimo wszystko ją kocham.

Dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej, Grażyna Jelska, wyjaśniła, że zmiany w regulaminie konkursu, były wynikiem doświadczeń z poprzednich edycji. – Zależało nam na tym, aby pokazać wyjątkowe osobowości, które dla podopiecznych systemu pomocy społecznej, wspierania rodziny rzeczywiście stają się całym światem. Często zastępują rodziny, zastępują wsparcie środowiskowe i myślę, że nie zawiedziemy się podczas dzisiejszej gali – dodała Grażyna Jelska.

Jak zaznaczył Wojewoda Lubuski: – Myślę, że największą wartością jest to, że oni sami wychodzą do ludzi i poszukują tych potrzebujących, na samotność, na to że jest się taką osobą często wykluczoną. Nie ma lekarstwa, nie znajdziemy na to recepty. Albo znajdą się inni ludzie którzy pomogą, albo sobie nie poradzimy z tym wykluczeniem społecznym, które niestety jest obecne wśród nas. Trzeba mieć w sobie powołanie żeby każdego dnia wstawać i pomagać innym.

Gala odbyła się pod honorowym patronatem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dr Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Tegoroczna edycja była kolejnym krokiem w promowaniu wartości i postaw opartych na bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, przypominając, że nawet najprostsze gesty mogą odmienić czyjeś życie.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie smaki Wielkanocy

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. To nie tylko moment odrodzenia i nadziei. To święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące symbolem zwycięstwa życia

Święta bez presji? Można.

Wielkanoc to czasem wielki stres. Nierzadko zamiast cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi fiksujemy się na myciu okien, utrzymaniu dobrej atmosfery, czy wyrzeźbieniu idealnego maślanego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści