Dzień równości na UZ. Grzegorz Potęga: Rozwijajmy się!

Laureatka Angelika Kąpielska – Wydział Artystyczny, Instytut Sztuk Wizualnych
Laureatka Angelika Kąpielska – Wydział Artystyczny, Instytut Sztuk Wizualnych
Równość to, według definicji, brak podziałów w społeczeństwie ze względu na płeć, rasę czy pozycję społeczną. Uniwersytet Zielonogórski postanowił wspólnie promować tę ideę, szczególnie podkreślając znaczenie równości płci. Stąd Dzień Równości, podczas którego akademicka społeczność zwraca uwagę na tworzenie bardziej inkluzywnej społeczności.

Uczelnia rozpoznaje potrzebę otwartego poruszania kwestii równościowych.  — W perspektywie naszego uniwersytetu ta kwestia równości odzwierciedla jakby problemy środowiska tzn. jest dysproporcja pomiędzy kobietami i mężczyznami — mówiła dr hab. Beata Trzop, prof. UZ, Wydział Nauk Społecznych. Odbyła się debata o wciąż kontrowersyjnych feminatywach. Głos zabrali autorzy „Leksykonu żeńskich nazw stanowisk, tytułów i funkcji na Uniwersytecie Zielonogórskim”. Inicjatywa miała wesprzeć upowszechnianie żeńskich wariantów nazw w życiu akademickim. Rektorka, wykładowczyni, kanclerka i inne to wg twórców podkreślanie obecności kobiet w życiu zawodowym.

— Uniwersytet ze swojej natury jest instytucją otwartą, tak sprzyjającą różnym poglądom i koncepcjom, również wpisuje się w tą inkluzywność, więc chcielibyśmy być obecni — mówił rektor, prof. Wojciech Strzyżewski.

Dr Trzop podkreśliła, że wciąż obecna niepewność społeczeństwa w kwestii feminatywów wynika ze świeżości inicjatywy. — Nawet jeśli ktoś nie uświadamia sobie, że to jest istotne i nagle staje przed faktem użycia określenia, prezes czy prezeska, to zadaję sobie pytanie „dlaczego”. Myślę, że za 20 lat już takiego pytania sobie nie będzie zadawał.

Konkurs pt. „Bez różnicy płci”

Wyraźnym akcentem w walce o to, abyśmy angażowali się w problemy związane z równością płci był konkurs „Bez różnicy płci”. Podczas spotkania na kampusie poznaliśmy jego laureatów oraz ich twórczość. Prace reprezentowały naprawdę bardzo różne dyscypliny – socjologię, plastykę czy historię, co zresztą odzwierciedlają wyniki.

  • I wyróżnienie otrzymał Izaak Żebracki – (Wydział Humanistyczny, Instytut Neofilologii), praca magisterska pt.  Transformations of the Body in Selected Works of David Cronenberg, promotorka: dr Paulina Korzeniewska
  • II wyróżnienie trafiło do Beaty Zakrzewskiej  (Wydział Humanistyczny, Instytut Historii), praca magisterska pt. Izabela Czartoryska z Flemmingów i jej działalność społeczna, promotorka: prof. dr. hab. Bogumiła Burda
  • Nagrodę główną otrzymała Angelika Kąpielska –  (Wydział Artystyczny, Instytut Sztuk Wizualnych), praca magisterska pt. Feministyczne wizje filmowe – „Barbie” i „Biedne istoty” (część teoretyczna), promotor: dr hab. Roman Sapeńko, prof. UZ oraz „Bogini na stosie” (część artystyczna), promotorka: dr Maryna Mazur

Zwycięska praca „Feministyczne wizje filmowe” — to jest taka praca, którą pewnie każdy będzie interpretował po swojemu kiedy spojrzy na dzieło. Natomiast absolutnie wpisuje się w taki nurt feministyczny, tej walki o równość młodej osoby, która pewnie mówi głosem swojego pokolenia, ale która przekazuje doświadczenia charakterystyczne dla wszystkich kobiet — zauważyła członkini komisji konkursowej dr Beata Trzop.

Konkurs pt. „Bez różnicy płci”
Konkurs pt. „Bez różnicy płci”

Konkurs został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego. — Wydarzenie jest godne uwagi i rozwija nas wszystkich – powiedział wicemarszałek Grzegorz Potęga podczas uroczystości rozdania nagród. — Wsłuchujemy się w to wszystko, co nas otacza i szczególną uwagę zwracamy na to, co dzieje się oczywiście na uczelni wyższej, która wyznacza niejako trendy również współczesnej Polsce. Również to, jak nasz język ewoluuje, jak zmieniają się formy, jak rodzaj żeński zaczyna się coraz mocniej rozpychać.

Autorzy leksykonu. Magdalena Hawrysz, Monika Kaczor, Piotr Kładoczny, Kaja Rostkowska, Magdalena Steciąg.


Całkiem niedawno na uczelni wprowadzono też procedurę składania wniosków o uznanie tożsamości płciowej zgodnie z deklaracją osoby. W wewnętrznym obiegu dokumentów uczelni, jest nakładka dla tych, którzy nie posługują się swoimi danymi metrykalnymi.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Konferencja prasowa w mediatece. Przy stole siedzą uczestnicy konferencji.

Zielonogórska biblioteka zagra z WOŚP

Po raz pierwszy w wielkie orkiestrowanie włącza się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze. Od dzisiaj w głównym budynku książnicy oraz filiach: 1,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content