21 listopada 2024 roku w Filharmonii Gorzowskiej odbył się finisaż wyjątkowej wystawy plakatów MUSIC NON STOP. Wydarzenie, będące częścią XI Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, przyciągnęło licznych miłośników sztuki, którzy mieli okazję spotkać się z autorem prac – profesorem Maxem Skorwiderem -wybitnym grafikiem i wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Rozmowa z autorem
Finisaż rozpoczął się w sali koncertowej od spotkania autorskiego, w rozmowie Max Skorwider przybliżył uczestnikom kulisy powstawania wystawy oraz inspiracje stojące za poszczególnymi plakatami. Podkreślił, że celem projektu jest uwrażliwienie odbiorców na różnorodne aspekty oddziaływania muzyki na człowieka – od jej roli terapeutycznej i edukacyjnej po znaczenie związane z poczuciem wolności czy sacrum.
Skorwider wyraził także radość, że wystawa mogła zostać zaprezentowana właśnie w Filharmonii Gorzowskiej. – Dotyka ogólnie sposobów i metod oddziaływania muzyki na nasze doświadczenia. Tematy, które wybraliśmy wspólnie z Fundacją MEAKULTURA, mają przybliżyć muzykę i pokazać, jak wpływa na rozwój człowieka od zarania dziejów. Moim zadaniem było odniesienie się do nich wizualnie – plakat stał się skrótem wizualnym, który pozwala odbiorcy szybko zrozumieć poruszane zagadnienia – tłumaczył artysta.
Dialog pokoleń
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z gorzowskiego Liceum Plastycznego i Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki otwartej formule wydarzenia udało się stworzyć przestrzeń do inspirującej wymiany myśli pomiędzy artystą a odbiorcami.
Kulminacyjnym punktem było omówienie idei kampanii społecznej Save the Music, realizowanej przez Fundację MEAKULTURA, oraz refleksja nad rolą sztuki graficznej w promowaniu ważnych wartości kulturowych. Uczestnicy mogli podziwiać niezwykłą umiejętność Skorwidera w łączeniu przekazu wizualnego z głęboką treścią, co czyniło wystawę wyjątkowym doświadczeniem.
Wystawa MUSIC NON STOP
Wystawa, której kuratorką jest Marlena Wieczorek – prezeska Fundacji MEAKULTURA i ekspertka w dziedzinie kultury muzycznej – została zrealizowana w ramach kampanii Save the Music. Prezentowane plakaty podkreślają wielowymiarowy wpływ muzyki na ludzkie życie oraz zachęcają do refleksji nad jej znaczeniem w codzienności.
Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wystawy, ekspozycja pozostanie dostępna w foyer Filharmonii Gorzowskiej do 29 listopada 2024 roku.