W piątek, 29 listopada o godz. 18:00 w Spichlerzu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Milińskiego „Tropiciel zdarzeń ponadzmysłowych”. Obrazy te porównywane są do dzieł Boscha czy Bruegla. Wstęp bezpłatny. Muzeum także edukuje. Na konferencji prasowej dyrekcja muzeum zaprosiła najmłodszych na ferie w domu muz.
Na obrazach Dariusza Milińskiego zobaczyć można głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasi-realistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. To specyficzny tworzony przez artystę klimat. Założyciel grupy artystycznej “Pławna 9”. Twórca Zamku Legend Śląskich, Arki Noego, Muzeum Przesiedleńców. Niestrudzony animator kultury.
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i zagranicą.
Dariusz Miliński – urodzony w 1957 roku w Cieplicach Śląskich Zdrój, polski malarz, scenograf i twórca plakatów, z zawodu artysta plastyk (od 1980 roku posiada uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki). Zrealizował ponad 260 wystaw indywidualnych i brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest autorem plakatów do filmów „Edi” i „Mój Nikifor” oraz głównym bohaterem filmu dokumentalnego „Wpinanie księżyca” w reżyserii Andrzeja Bernarda Czuldy z 2001 roku. Mieszka w województwie dolnośląskim, we wsi Pławna Dolna, gdzie posiada pracownię, galerię, Zamek Śląskich Legend i Muzeum Przesiedleńców. Jest założycielem grupy artystycznej „Pławna 9”.
Ferie w domu muz
Zapowiadając piątkowy wernisaż przedstawiciele Muzeum Lubuskiego zaprosili także najmłodszych do współuczestniczenia w życiu muzeum.
Przygotowali dwa turnusy podczas zimowych ferii, które odbędą się w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 7-10 lat i będą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00.
I turnus | 20–24 stycznia 2025 | Salonowi Architekci
Podczas pierwszego turnusu ferii dzieci zamienią się w małych architektów. Poznają architekturę willi, dowiedzą się w jakim stylu jest zbudowana oraz urządzona, a następnie stworzą własne miniatury muzealnych salonów. Dzieci zostaną zabrane do krainy porcelany, gdzie wykonają własne filiżanki, talerzyki i zastawy. W kolejnym dniu zainspirowane legendą o św. Hubercie stworzą witraże, natomiast o uroku antyków opowie właścicielka Galerii Landsberg, do której wybierzemy się na spotkanie. Dzieci odkryją także tajemnice muzealnego skarbczyka oraz wykonają własną sakiewkę. Poszukamy też dawnych fryzur na muzealnych rzeźbach i obrazach, zgłębimy historię Anny Amalii z portretu w salonie Biedermeier i odwzorujemy jej fryzurę. O tajnikach zawodu fryzjera opowiedzą nam najlepsi mistrzowie nożyc i grzebienia z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.
Wychowawcy: Małgorzata Rubażewicz i Małgorzata Ziętek
email: m.rubazewicz@muzeumlubuskie.pl
tel.: +48 95 732 28 43 wew. 26
II turnus | 27–31 stycznia 2025 | Staropolskie Zapusty czyli Karnawał
Zapusty to staropolska nazwa karnawału trwającego od Trzech Króli do Wielkiego Postu. Uczestnicy II turnusu Ferii w Domu Muz poznają staropolskie zwyczaje karnawałowe. W Polsce nie tylko szlachta szalała podczas karnawału. W miastach bawiono się pod gołym niebem, urządzano barwne pochody maskaradowe, wieś z kolei weseliła się w karczmach. W czasie zajęć uczestnicy będą wykonywać prace plastyczne takie jak maski karnawałowe i kolorowe witraże. Do tego wypiek pierników, wyjścia do teatru i kina, na kręgielnię oraz wyjazd do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu.
Wychowawcy: Beata Frąckowiak i Wioletta Amanowicz
email: w.amanowicz@muzeumlubuskie.pl
tel.: +48 95 722 54 68
Wszystkich zainteresowanych rodziców muzeum zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i rejestracji poprzez formularz online dostępny na stronie.
Ferie w Domu Muz – zapisy na zimowe zajęcia dla dzieci