Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja związana z 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE. Rozmawiano o demografii, gospodarce, współpracy międzynarodowej oraz środowisku. Choć uczestnicy mieli różne poglądy na wspomniane tematy, wniosek był jeden, Polska ogromnie zyskała na wejściu do Wspólnoty.
Za organizację wydarzenia odpowiadał Uniwersytet Zielonogórski. Jak przekonują władze uczelni jej mury to idealne miejsce, aby rozmawiać o tym, jak wiele Polska otrzymała za sprawą Unii Europejskiej. – Konferencja stanowi okazję do podsumowań, gdzie byliśmy 20 lat, a gdzie jesteśmy teraz. Możemy przyjrzeć się jako rolę w całym tej transformacji odegrał UZ. Przede wszystkim warto podkreślić, że uczelnia podobnie jak całe województwo zyskało sporo środków finansowych – mówił Wojciech Strzyżewski, rektor UZ.
Konferencja odbyła się dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego. Warto dodać, że to samorząd województwa od 20 lat odpowiada za dystrybucję unijnych pieniędzy na terenie województwa lubuskiego. W latach 2021-2027 będzie to kwota 915 mln euro. – Dzięki wstąpieniu Polski do UE doszło do nieprawdopodobnych zmian, prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Tych przemian nie osiągnęlibyśmy, gdyby nie było nas we Wspólnocie. Oprócz tego dokonują się przemiany kulturowe, związane z porządkiem prawnym. Mowa o fundamentalnych wartościach, wspólnych dla nowoczesnego, demokratycznego świata – zaznaczał marszałek Marcin Jabłoński.
– Ja sobie nie wyobrażam Polski bez 20 lat w UE. Na pewno ważne są te duże inwestycje jak np. most w Milsku lub CZMiD, ale z drugiej strony warto podkreślić niezliczoną ilość pieniędzy, jaka trafiła na rynek pracy, który zmienił się diametralnie – dodawał wicemarszałek Grzegorz Potęga.
Konferencję podzielono na dwie części. W pierwszej naukowcy UZ podczas krótkich wystąpień przyjrzeli się przemianom, jakie zaszły w naszym regionie w ostatnich dwóch dekadach. O demograficznych oraz społecznych konsekwencjach obecności Polski w UE mówiła profesor Dorota Szaban. – Społecznie zyskaliśmy na przynależności do UE. Zmieniły się nasze priorytety oraz system wartości, co widać po sondażach. Zaczęliśmy dostrzegać problemy związane ze zmianami klimatu, wartościami demokratycznymi, poszanowaniem praw człowieka. To są kwestie, które pojawiają się wysoko w obecnych systemach wartości – wyjaśniała socjolożka UZ.
Drugą cześć wydarzenia stanowił panel dyskusyjny. Głos mogli zabrać naukowcy oraz samorządowcy, którzy wcześniej wypełnili salę Biblioteki Uniwersyteckiej do ostatniego miejsca. Konferencja stanowi kolejną część obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE, które organizuje uczelnia. Wcześniej władze UZ podpisały umowę o współpracy z placówkami z Niemiec, odsłoniły Uniwerkę – unijnego bachusika oraz zorganizowały piknik europejski w Zielonej Górze.