Już w sobotę (30 listopada) w godzinach od 10.00 do 18.00 w Galerii Nova Park odbędzie się ostatnie z czterech zaplanowanych profilaktycznych badań przesiewowych. Stowarzyszenie Fizjosport ze Szczecina w ramach realizacji zadania publicznego pn. “Gorzów Wielkopolski – profilaktyka i promocja zdrowia 2024” wraz z partnerami przeprowadzi bezpłatne badania USG jąder oraz wykona testy PSA, w kierunku wykrycia nowotworu jąder i prostaty dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.
Zadanie publiczne jest finansowane z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
-Badanie USG (dla mężczyzn w wieku 18-45 lat) polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu – podkreślają specjaliści.
Badanie PSA (dla mężczyzn po 45 roku życia) to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca, które pozwala na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli poziom PSA jest w normie, to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu, czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo.
– Cieszy nas ten wspaniały widok, gdy to często żony stoją z mężczyznami w kolejce do badania. Ta świadomość profilaktyki jest najważniejsza. Przy okazji zakupów można zrobić coś dla siebie, sprawdzić i być pewnym, że jest ok – mówi wiceprezes gorzowskiej lecznicy Robert Surowiec.
Badania są przeznaczone dla mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego powyżej 18 roku życia. Organizator zapewnia dwa gabinety do badań USG jąder.
W ramach badań nie będą realizowane skierowania na badania. Wyniki badań USG dostępne są od razu, badań PSA – do 10 minut.
Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązuje pierwszeństwo przybycia.
Badania są dofinansowane z budżetu województwa lubuskiego.