W piątek 29 listopad w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbyło się wręczenie Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego i Złotych Dukatów Lubuskich. Nagroda jest przyznawana od 2009 roku. Gościem LCI jest Maria Szupiluk, laureatka Złotego Dukatu Lubuskiego, dyrektorka artystyczna zespołu Mali Gorzowiacy.
-Jestem szczęśliwa, że folklor nie przestaje być modny. To dla nas bardzo ważne, aby krzewić kulturę, w Polsce i za granicą, jestem dumna, że mogę reprezentować tygiel kulturowy, jaki mamy na Ziemi Lubuskiej. Jest to bardzo docenianie za granicą – mówi Maria Szupiluk.
-Wychowujemy całe pokolenia gorzowian, dzieci, rodziców, to są już całe rodziny, wzajemne relacje, małżeństwa. Jesteśmy taką wielką rodziną. Folklor jest doceniany i promowany za granicą, to bardzo cieszy, że wciąż na naszą tradycję jest moda – mówi dyrektor Artystyczny zespołu Mali Gorzowiacy. Twórczyni gorzowskiego festiwalu tańca Folk Harbor, który otrzymał prestiżowe wyróżnienie FIDAF Best Festival Award. Zostało ono przyznane na uroczystej gali w Korei. Nagroda została przyznana za wzorową organizację i realizację międzynarodowego festiwalu tańca, który już od kilku lat jest organizowany pod koniec czerwca w Gorzowie.
Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2001 – Minister Edukacji Narodowej,
Zasłużony Działacz Kultury – 2003 – Minister Kultury RP,
Odznaka Honorowa Miasta Gorzowa Wlkp. za wybitne zasługi dla rozwoju miasta – 2006 – Rada Miasta Gorzowa Wlkp.,
Medal Lubuski Animator Kultury – 2006,
Order Uśmiechu – 2013
Nagroda Kulturalna Marszałka Woj. Lubuskiego – 2014
Złoty Krzyż Zasługi – 2016 – Prezydent RP
Brązowy Medal “Zasłużony kulturze “Gloria Artis” – 2016 – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
wielokrotnie nagradzana przez Lubuskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. ostatnia nagroda 2010.
Statuetka “Sukces” za wybitne osiągnięcia artystyczne – Klub Rotary w Gorzowie Wlkp. – 2017
Oboje z Krzysztofem Szupilukiem ukończyli Akademię Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. W czasie studiów oboje tańczyli w studenckim zespole ludowym “Gorzowiacy”. Po skończeniu studiów rozwijali swoje zainteresowania i umiejętności. Ukończyli Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie na kierunku tańca, regularnie uczestniczą w warsztatach tanecznych organizowanych przez Ogólnopolską Radę Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca oraz w kursach, warsztatach i zajęciach organizowanych przez Polską Sekcję CIOFF oraz ośrodki regionalne. Krzysztof i Maria Szupilukowie ukończyli ponadto studia podyplomowe w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.