Pierwsze remonty zielonogórskich dróg już za rogiem

W Zielonej Górze rok 2025 będzie kulminacją inwestycji w infrastrukturę drogową. Pierwszy z 34 projektów, remont ul. Zjednoczenia, jest już w realizacji. Modernizacja jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta może ruszyć już w marcu.

W 2025 miasto przeznaczy 30 milionów złotych na modernizacje zarówno głównych arterii, jak i dróg osiedlowych oraz dojazdowych. Będą to 34 mniejsze projekty. Umowa na pierwszy z nich, remont ulicy Zjednoczenia, została już podpisana. Prace obejmą odcinek od Ronda PCK do Ronda Mariana Szpakowskiego.

— Nie czekamy z remontami i modernizacją, żeby nie paraliżować tej drogi w przyszłości. Dlatego równolegle budowa wiaduktu oraz tak naprawdę ostatni remont tej drogi pomiędzy dwoma rondami przy Castoramie — informuje prezydent miasta Marcin Pabierowski.

Remontowany fragment ul.Zjednoczenia, źródło: Google Maps

Głównym powodem włączenia remontu ul. Zjednoczenia do planu inwestycji miejskich jest konieczność poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Stan techniczny jezdni oraz chodników, jak mówi Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry — powoduje niebezpieczeństwo zarówno dla użytkowników samochodów. Są ubytki w nawierzchni, są spękania, droga nie ma już właściwej nośności, ale także chodniki, które tam się znajdują są w stanie fatalnym, co nie ułatwia poruszania się pieszym i rowerzystom.

Podczas remontu ruch zostanie zorganizowany tak, by maksymalnie ograniczyć uciążliwości dla kierowców, choć pewne utrudnienia będą nieuniknione. Prace będą prowadzone etapami – najpierw jedna nitka drogi zostanie zamknięta, a ruch dwukierunkowy będzie odbywał się na drugiej. Po zakończeniu tego etapu ruch zostanie przeniesiony na wyremontowaną część, a prace rozpoczną się na kolejnej.

Przed wykonawcą, Przedsiębiorstwem Drogowym BUD-DRÓG sp z o.o.,  jak mówi wiceprezydent, stoi wyzwanie, aby jak najszybciej i sprawniej zrealizować tę inwestycję. Zgodnie z umową realizacja ma być wykonana w ciągu 4 miesięcy od daty przekazania budowy. Ta planowana jest na marzec. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, być może już w lutym.

Wartość inwestycji to ponad 2,5 miliona złotych. — Nawierzchnia będzie odświeżona, będzie poprawa chodników, nawierzchni chodników, poprawa ścieżki rowerowej, przede wszystkim wymiana nawierzchni jezdni ścieralnej, gdzie będzie zastosowana warstwa wyrównawcza i warstwa wiążąca, do tego geokompozyt oraz docelowo warstwa ścieralna. Także tutaj myślę, że te warstwy też zapewnią spokój tej ulicy na wiele lat — informuje Marcin Kwapiszewski, BUD-DRÓG sp z o.o.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content