Nowy sposób naliczania dochodów samorządów z tytułu PIT i podatku CIT cieszy samorządowców. To efekt działań między innymi zrzeszeń. Lubuskie Zrzeszenie Wójtów Prezydentów i Burmistrzów Województwa Lubuskiego skupia wszystkie gminy na terenie regionu i jest pod tym względem jedyne w Polsce.
Prezes stowarzyszenia, jednocześnie wójt Przytocznej nie kryje, że ta liczebność ma wpływ na skuteczność. – Realnie zmieniamy prawo – mówi Bartłomiej Kucharyk, który był gościem Lubuskiego Centrum Informacyjnego.
Ponad 200 przyjętych stanowisk w kwestiach ważnych dla samorządów, około 30 szkoleń wspierających kompetencje samorządowców rocznie, wydarzenia cykliczne oraz seminaria. Lubuskie Forum Bezpieczeństwa, aktywny udział Zrzeszenia w Ogólnopolskim Porozumieniu Organizacji Samorządowych (OPOS) oraz współtworzenie prawa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KRWiST). To w wielkim skrócie podsumowanie 25-lecia działalności stowarzyszenia. Wcześniej kierowali nim między innymi obecny senator Wadim Tyszkiewicz czy obecny wojewoda Marek Cebula.
LCI: To wysoko postawiona poprzeczka?
Bartosz Kucharyk: To zaszczyt kierować tak prestiżowym stowarzyszeniem, które skupia wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów województwa lubuskiego. Jesteśmy jedynym tego typu zrzeszeniem w kraju, które skupia 100% samorządów regionu. To ogromna zasługa moich poprzedników Marka Cebuli i Wadima Tyszkiewicza oraz poprzednich prezesów. Poprzeczka owszem jest zawieszona wysoko, ale pomaga mi to, że byłem wcześniej członkiem zarządu stowarzyszenia. Jako samorządowiec wiem, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy i dlaczego potrzeba zmian prawnych.
Jakie to było pół roku dla Pana?
– Podsumowując działalność naszego zrzeszenia za 2024 rok, to jest 37 różnego rodzaju szkoleń i konferencji, w których uczestniczyło ponad 1300 ludzi. Działalność zrzeszenia wcześniej opierało się o aktywność prezydentów, burmistrzów i wójtów. Teraz rozszerzyliśmy działalność i wyszliśmy z ofertą szkoleń dla skarbników, sekretarzy czy naszych urzędników. Prawo się zmienia, a analiza prawa, w którym działają samorządy, to nasze zadanie. Uwagi do ustaw dotyczących legislacji działań urzędów też są słyszalne w Warszawie, również dlatego, że moi poprzednicy wprowadzili nasze zrzeszenie do Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Te ponad 900 gmin z całego kraju tworzy największą organizację samorządową w kraju. Mamy swoich przedstawicieli we wspólnych komisjach rządowych i samorządowych i zgłaszamy swoje wątpliwości na bieżąco.
Co udało się zmienić? Proszę podać przykłady.
– To między innymi słynna kroplówka dla samorządów. Sejm przegłosował nową ustawę dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. My także jako włodarze z lubuskiego zaznaczaliśmy te kwestie. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów samorządów z tytułu PIT i podatku CIT. Będą one liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, a nie jak do tej pory, od podatku należnego, czyli po odliczeniu ulg i zwolnień. Dodatkowo samorządy będą partycypować w podatku PIT pobieranym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki temu nie zabraknie w gminach między innymi na wynagrodzenia nauczycieli.
W rozmowie także o planach inwestycyjnych w gminie Przytoczna.