Kamila Szwajkowska o wyzwaniach lubuskiej gospodarki w 2025 roku: Będzie pracowicie

Kamila Szwajkowska była gościem w północnym studiu LCI.
Kamila Szwajkowska była gościem w północnym studiu LCI.
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp. zrzesza blisko 270 firm. Integruje przedsiębiorców i pomaga rozwiązywać ich bolączki. Czy ten rok był udany? Zapytaliśmy szefową biura ZIPH w Gorzowie Wlkp., Kamilę Szwajkowską.

– Warto podkreślić, że miniony rok był bardzo pracowity, głównie przez pryzmat wydarzeń, które zrealizowaliśmy – mówi Kamila Szwajkowska, dyrektor Izby. Wymienia: – Były to konferencje, liczne szkolenia. W marcu zainaugurowana została działalność klastra „Go Green”, który zrzesza firmy działające w obszarze zrównoważonego rozwoju lub też zamierzające podjąć działania w tym sektorze.

Ruszyły też projekty w ramach nowej perspektywy finansowej. Lubuskie firmy będą mogły liczyć na środki unijne, dzięki którym uzyskają wsparcie na prace badawczo–rozwojowe. Do tej pory było to wsparcie na poziomie 100 tys. zł, teraz możliwe jest podwojenie: nawet do 200 tys zł.

Zadaniem Izby jest wspieranie firm w codziennych sprawach. Istotnym elementem wsparcia są apele czy też stanowiska skierowane do władz samorządowych i rządowych.

Dla północnej części województwa priorytetem jest np. elektryfikacja linii kolejowej 203 na odcinku Kostrzyn – Krzyż, która zdecydowanie poprawi realizację połączeń.

W październiku ub.r. wspólnie z Izbą Przemysłowo–Handlową wschodniej Brandenburgii podjęto też stanowisko dotyczące ograniczenia kontroli na polsko–niemieckich przejściach granicznych, które utrudniają życie mieszkańcom po obu stronach Odry.

Kamila Szwajkowska wspomina również o nowej siedzibie, która jest symbolem nowej jakości.

– Utworzyliśmy Lubuskie Centrum Przedsiębiorczości. Integrujemy też, w tym obiekcie, również inne instytucje otoczenia biznesu jak Agencja Rozwoju Regionalnego, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Kostrzyńsko–Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także Fundacja Rozwoju Efektywnej Edukacji.

– Wszystkie te instytucje w sposób wymierny działają na rzecz przedsiębiorców i zapewniają kompleksową obsługę – zapewnia dyrektorka.

W minionym roku zainaugurowano też projekt  dla uczniów dotyczący kształcenia zawodowego na terenie województwa lubuskiego. To m.in. staże, które są ważnym elementem współpracy między światem nauki i biznesu.

– Stwarzamy uczniom olbrzymią szansę łagodnego wejścia na rynek pracy. Z drugiej strony pracodawcy mają szansę na pozyskanie cennych pracowników – twierdzi zdecydowanie Szwajkowska.

W obecnym nowym już roku Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa będzie kontynuować rozpoczęte działania i stawia sobie wyzwanie jakim mają być lubuskie bony rozwojowe, czyli wsparcie kompetencji i kwalifikacji dla właścicieli oraz pracowników lubuskich firm. Nie zabraknie też wydarzeń. Najbliższe odbędzie się 14 stycznia w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i będzie to Gospodarcza Inauguracja Roku, eksperci przedstawią perspektywy rozwoju gospodarczego.

Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa wszystkich zainteresowanych zaprasza do swojej siedziby przy ul. Kosynierów Gdyńskich 108 w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content