Sami sobie wilkiem. O przemocy rówieśniczej w szkołach (ZDJĘCIA)

III Lubuski Stół Edukacyjny
III Lubuski Stół Edukacyjny
Mniej fizyczna, a bardziej psychiczna. Przemoc rówieśnicza w szkołach to częste zjawisko. Sprawca chce złamać, upokorzyć, pokazać swoją przewagę. Narzędzi do wykorzystania ma całą gamę, od kontaktu realnego, do wirtualnego. By zarówno młodzi, jak i nauczyciele wiedzieli, jak radzić sobie z tym coraz częstszym zjawiskiem, lubuski kurator oświaty wspólnie z wojewodą lubuskim zorganizowali w tej sprawie okrągły stół.

„Przemoc rówieśnicza w szkole. Jak jej zapobiegać?” – pod takim hasłem odbyło się III spotkanie w ramach Lubuskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego – cyklu spotkań organizowanych przez Marka Cebulę, Wojewodę Lubuskiego oraz Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty dla uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 1 i 2 szkół ponadpodstawowych.

Celem spotkania było nie tylko omówienie problemu przemocy rówieśniczej, ale przede wszystkim wysłuchanie uczniów i znalezienie sposobów, by szkoły stały się miejscami wolnymi od konfliktów i agresji.

Niepokojące dane

Podczas spotkania młodzież wniosła wiele cennych spostrzeżeń, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami na to, jak przeciwdziałać przemocy. Wniosek? Skuteczne działania wymagają współpracy wszystkich stron – uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Niestety, jak mówił Mariusz Biniewski, do Lubuskiego Kuratora Oświaty w trybie kontroli doraźnych w ramach nadzoru pedagogicznego wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących przemocy, w tym przemocy rówieśniczej w lubuskich szkołach. – Analizowaliśmy te dane. Od początku roku szkolnego 30 procent kontroli i zaleceń jest związanych właśnie z przemocą rówieśniczą w placówkach – wyjaśnia kurator.

To jest duży problem, ale wiele osób przymyka na to oko. Sprawcy przemocy mniej znęcają się już fizycznie, tylko właśnie bardziej dobijają drugiego słowami, opiniami w internecie, szkalują psychicznie.

Jak zauważył Maciej Siwicki, wicewojewoda lubuski, reprezentujący wojewodę. – Bezpieczna szkoła to taka, w której każdy ma prawo do szacunku, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia. Powinna być miejscem, w którym każdy uczeń czuje się bezpiecznie i ma przestrzeń do rozwoju. Możecie mieć pewność, że zrobimy wszystko, by lubuskie szkoły były dla was bezpieczne.

Wystąpienia ekspertów na temat przemocy rówieśniczej wygłosili: Łukasz Korzeniowski – przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka, Maciej Mizera – psycholog, Milena Drąg – koordynatorka wojewódzka Programu Profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów” Fundacji UNAWEZA.

W wydarzeniu uczestniczyła także Anna Synowiec, przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego. Wniosła do rozmowy swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie pomocy prawnej. Podczas spotkania odbyła się dyskusja z uczestnikami, podczas której uczniowie zadawali pytania i wyrażali swoje opinie.

Niewidoczny problem

– To jest duży problem, ale wiele osób przymyka na to oko. Sprawcy przemocy mniej znęcają się już fizycznie, tylko właśnie bardziej dobijają drugiego słowami, opiniami w internecie, szkalują psychicznie. W internecie tworzone są grupy, na różnych platformach i to jest dla nauczycieli, uczniów, czy rodziców niewidoczne, a konsekwencje mogą być tragiczne – mówiła nam jedna z uczestniczek spotkania.

Obrażanie w internecie, zmienianie zdjęć, tworzenie memów, ośmieszanie, wyzywanie, sprawcy uważają, że są bezkarni w internecie. Przemoc przejawia się także w stereotypach dotyczących ubioru, kultury, w jakiej młodzież się wychowuje

Był też warsztat dla nauczycieli na temat przemocy rówieśniczej, prowadzony przez Lidię Pyżyńską, doradcę ds. psychologii w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie oraz dyrektora Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorzowie.

Opiekunka samorządu uczniowskiego w gorzowskim pierwszym ogólniaku Agata Jacko wymienia, jakie to są formy najczęściej: – Obrażanie w internecie, zmienianie zdjęć, tworzenie memów, ośmieszanie, wyzywanie, sprawcy uważają, że są bezkarni w internecie. Przemoc przejawia się także w stereotypach dotyczących ubioru, kultury, w jakiej młodzież się wychowuje. To jest także wyśmiewanie osób gorzej ubranych. Form jest dzisiaj bardzo wiele i my musimy je znać.

– Kluczowe jest to, by szkoły korzystały z możliwości jakie daje im prawo w walce  z przemocą rówieśniczą – mówił Łukasz Korzeniowski z biura Rzeczniczki Praw Dziecka. – Szkoły często bagatelizują te problemy. Nauczyciele muszą zatem poznać sposoby przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, jakie narzędzia ma szkoła i co może zaoferować. Najłatwiej jest zamieść problem pod dywan, a to może narastać i rodzić tragiczne skutki.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content