WOT będą stacjonowały w Gorzowie. Jest list intencyjny (ZDJĘCIA)

Podpisanie listu intencyjnego ws. stacjonowania jednostki WOT w Gorzowie Wlkp.
Podpisanie listu intencyjnego ws. stacjonowania jednostki WOT w Gorzowie Wlkp.
Prezydent Jacek Wójcicki i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w niedzielę (12 stycznia) list intencyjny. Tym samym rozpoczął się proces przekazania nieruchomości na potrzeby rozmieszczenia w mieście nowo powołanej 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednostka WOT, dla której Miasto przekaże 40 ha ziemi, powstanie przy ulicy Mironickiej, a w budynku po Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Pomorskiej siedzibę znajdzie dowództwo Brygady.

– To jest dobra niedziela dla Gorzowa Wielkopolskiego, dla Wojska Polskiego i dla bezpieczeństwa Polski. Na mapie naszego kraju dziś bardzo jasno świeci Gorzów Wielkopolski, miasto, do którego po dwudziestu pięciu latach wraca Wojsko Polskie – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

To jest dobra niedziela dla Gorzowa Wielkopolskiego, dla Wojska Polskiego i dla bezpieczeństwa Polski”.

Szef MON przyznał, iż wpływ na wybór Gorzowa miały oczekiwania społeczne na powrót żołnierzy do miasta, a zwłaszcza inicjatywa prezydenta Jacka Wójcickiego, który przedstawił konkretny plan.

– To dla Gorzowa wielka chwila. Cieszę się, że pan premier tak poważnie potraktował naszą propozycję. Dzisiaj podpisaliśmy list intencyjny, który otwiera przed miastem nową kartę historii. To przed nami wielkie wyzwanie; miasto nie tylko przekaże wojsku nieruchomość, ale i podejmujemy się budowy obiektu. Inwestorem – mam nadzieję – będzie spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie. Będziemy dla MON budować jednostkę wojskową i zapewniam, że mamy na tyle duże doświadczenie, że z tą inwestycją sobie poradzimy – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

– Po 25 latach wojsko trwale wraca do Gorzowa! (…) Cieszę się, że każda ze stron bezpieczeństwo państwa przyjęła jako priorytet. Kto miałby dać radę, jak nie my! – skomentowała w mediach społecznościowych posłanka KO Krystyna Sibińska.

15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 r. – po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. To sformowany w 2019 r. 151. batalion w Skwierzynie i 152. batalion w Krośnie Odrzańskim aktywny od 2022 r.

W listopadzie ub. roku 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami lekkiej piechoty, podległymi dotąd 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojska Obrony Terytorialnej to, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, stanowiący komplementarną część potencjału obronnego Polski. Służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym i służbą wojskową. Oprócz zadań związanych z udziałem w potencjalnych konfliktach zbrojnych i obronie kraju, ten rodzaj wojsk wspiera regionalne i lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym, współpracując z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.

Informacje przekazał nam Wydział Promocji i Informacji MON.

Fot. Łukasz Kulczyński

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści