Rzemieślnicy o zmianach w ustawie: Kształcenie młodych musi nam się opłacać (ROZMOWA)

Ewa Janus, fryzjerka z Gorzowa Wlkp. oraz Ryszard Migdał, Starszy Cechu Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. byli gośćmi LCI.
Ewa Janus, fryzjerka z Gorzowa Wlkp. oraz Ryszard Migdał, Starszy Cechu Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. byli gośćmi LCI.
Program Prosto z Regionu tym razem prosto z salonu, fryzjerskiego, LCI jest blisko ludzi i ich problemów. Tym razem porozmawiamy o tym czy i dlaczego ustawa o rzemiośle potrzebuje zmian. Gośćmi programu są Ewa Janus, właścicielka salonu fryzjerskiego, członkini Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. oraz Ryszard Migdał, Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp.

Ustawa o rzemiośle – jak już pisaliśmy na naszym portalu – ma ponad 35 lat. Podczas, gdy wszystko idzie do przodu, przepisy regulujące między innymi kształcenie pracowników i wynagrodzenia pracodawców, stoją w miejscu. To powoduje wiele problemów.

Ryszard Migdał, Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. zaznacza, że ustawa jest do zmiany w wielu aspektach. – Ustawa ma ponad 35 lat, świat się zmienia, wchodzą nowe technologie i zmieniają się procedury. Była ona aktualizowana co prawda, ale to były zmiany kosmetyczne. Obecnie wiele rzeczy wymaga zmiany. Na rynku pojawiły się spółki cywilne, handlowe czy z o.o. i te wszystkie podmioty nie są traktowane na równych prawach. Jedne maja prawo wysyłać uczniów na egzamin w Izbie Rzemieślniczej i otrzymują zwrot kosztów za szkolenie. Spółka z o.o. takiego zwrotu za edukacje ucznia nie otrzyma. Uczniowie tracą możliwość uzyskania tytułu czeladnika, który między innymi na zachodzie jest bardzo poważany.

Starszy gorzowskiego cechu zauważa także inny problem. – Członkami Izby są zarówno osoby fizyczne, jak i spółki. Problemem, który wymaga uregulowania również jest konieczność posiadania uprawnień do szkolenia przez wszystkich członków w spółce cywilnej, żeby móc szkolić uczniów i uzyskać zwrot nakładów. Moim zdaniem wystarczyłby jeden przedstawiciel. Proces szkolenia trwa 3 lata. Za wyszkolenie otrzymujemy wynagrodzenie raz na 3 lata, właśnie po całym szkoleniu. Co jeśli młody człowiek po 2 latach zmieni zdanie i zechce nauczyć się innego zawodu?

W podobnym tonie coraz głośniej wypowiada się środowisko fryzjerów w regionie lubuskim.

Kształcimy takiego młodego człowieka trzy lata – opowiada Ewa Janus, właścicielka jednego z salonów fryzjerskich w Gorzowie Wlkp. członkini gorzowskiego Cechu – wkładamy w to nasz czas, nasze pieniądze, wysyłamy na szkolenia, tymczasem środki za podejście do egzaminu są po trzech latach i to w kwocie nieadekwatnej do naszego wkładu w tę pracę. Dodatkowo, nigdy nie mamy pewności, że ten młody człowiek nie zdecyduje się przejść do innego salonu. Ustawa tego nie reguluje. Gdy taki praktykant odchodzi, na przykład po dwóch latach, nie dostajemy za to żadnych środków – zaznacza E. Janus, jak dodaje jest jeszcze inny problem. – W całym procesie kształcenia i podpisywania umów z młodzieżą nie są zaangażowani rodzice, tymczasem na tym etapie powinni być w jakiś sposób włączeni w ten proces, bo jest bardzo różnie z zapałem i z konsekwencją u młodych ludzi – podkreśla fryzjerka z Gorzowa Wlkp.

Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie – to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Powodem jest konieczność dostosowania definicji rzemiosła i rzemieślnika do obecnych realiów społeczno-gospodarczych.

Nowelizacja obejmuje więc zmianę definicji rzemiosła i rzemieślnika poprzez rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła. Nowa definicja rzemieślnika obejmie dodatkowo spółki kapitałowe (inne niż jednoosobowe spółki kapitałowe powstałe w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą z wykorzystaniem zawodowych kwalifikacji i pracy własnej). W odniesieniu do spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej projektodawca proponuje odejście od wymogu, aby wspólnikami takiej spółki mogły być wyłącznie osoby fizyczne. – Takie rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika umożliwi przedsiębiorcom rzemieślnikom szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Kolejną zmianą – jak twierdzi ministerstwo, oczekiwaną przez środowisko rzemieślnicze – jest odejście od wymogu, aby co do zasady wszyscy wspólnicy spółek handlowych musieli posiadać kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, a do tego wyłącznie potwierdzone dowodami kwalifikacji zawodowych w rzemiośle w postaci dyplomu mistrza, świadectwa czeladniczego lub robotnika wykwalifikowanego w zawodzie odpowiadającym danemu rodzajowi rzemiosła. Projektodawca proponuje zatem odejście od wymogu dotyczącego wykorzystywania w ramach działalności gospodarczej spółek kwalifikacji zawodowych w rzemiośle i pracy własnej wszystkich wspólników/akcjonariuszy na rzecz kryterium, aby kwalifikacje zawodowe w rzemiośle posiadał co najmniej jeden wspólnik/akcjonariusz spółki.

Ponadto projekt przewiduje zniesienie ograniczenia zawartego w art. 2 ust. 1 ustawy o rzemiośle, różnicującego wymogi dotyczące posiadania i wykorzystywania odpowiednich kwalifikacji rzemieślniczych w zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej oraz stosunków między wspólnikami. – W ramach nowelizacji proponuje się, aby bez względu na formę prowadzonej działalności oraz niezależnie od stosunków między wspólnikami rzemiosło mogło być wykonywane przez przedsiębiorcę legitymującego się dowolnym dowodem kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionym w art. 3 ust. 1 nowelizowanej ustawy. Ustawodawca nie znajduje bowiem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania ograniczenia, zgodnie z którym w przypadku spółek handlowych rzemieślnikiem może być wyłącznie osoba, która legitymuje się dowodami kwalifikacji rzemieślniczych, wydanymi przez izby rzemieślnicze przeprowadzające egzaminy czeladnicze i egzaminy mistrzowskie – podkreślają autorzy projektu.

Przedsiębiorcy, którzy na mocy obowiązujących przepisów są rzemieślnikami utrzymają ten status po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Status rzemieślnika, na mocy ustawy, otrzyma również, dodatkowo, wspólnik spółki cywilnej będący rodzeństwem wspólnika, którego kwalifikacje zawodowe w rzemiośle są wykorzystywane we wspólnej działalności gospodarczej. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą z wykorzystaniem kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, których zawodowo wykonywana działalność gospodarcza stała się rzemiosłem w związku z wejściem w życie znowelizowanych przepisów, niezainteresowani statusem rzemieślnika, będą mogli pozostać poza rzemiosłem.

Źródło: Prawo.pl:

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Polityczne złoto

Sprawa jest kontrowersyjna, nawet dla zwolenników aborcji, i mogłaby się stać przyczynkiem do dyskusji, czy na tym etapie ciąży powinna być dopuszczalna. Tyle że dyskusja

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów stawia na kulturę

Rok 2025 został w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszony Rokiem Kultury. Za symbolicznymi hasłami idą realne działania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił,

Zdjęcie papieża Franciszka, fot. wikipedia.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

21 kwietnia 2025 roku zakończył się pontyfikat papieża Franciszka – duchownego, który przez ponad dekadę kształtował oblicze Kościoła katolickiego. Miał 88 lat. Jego odejście rozpoczyna

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści