Gorzowscy radni zgodni w sprawie nieruchomości dla wojska

Sesja Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
Sesja Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
Rada Miasta we wtorek (28 stycznia) na sesji zwołanej na wniosek prezydenta Jacka Wójcickiego jednogłośnie zdecydowała o przekazaniu na potrzeby obronności kraju dwóch nieruchomości; przy ulicy Pomorskiej i Mironickiej.

Radni wyrazili zgodę na przekazanie w formie darowizny nieruchomości przy ulicy Pomorskiej 67, gdzie na gruncie o powierzchni 10 tys. mkw. mieściło się Centrum Kształcenia Zawodowego. W budynku siedzibę znajdzie dowództwo 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rada Miasta w swoim stanowisku pozytywnie odniosła się też do przekazania w formie darowizny działki o powierzchni 39,95 ha, leżącej między ulicą Mironicką a północno-zachodnią granicą miasta, gdzie mają powstać koszary i nowoczesny ośrodek do ćwiczeń wojskowych.

Wojsko Polskie wraca do Gorzowa po 25 latach. 12 stycznia tego roku list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Jacek Wójcicki i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

-Miasto będzie inwestorem zastępczym budowy tych obiektów, a finanse popłyną z Ministerstwa Obrony Narodowej. Lokalizacji pod uwagę było wiele, ale istotne było jak samorząd nasz się zaangażował. My wzięliśmy odpowiedzialność za budowę i przekazaliśmy w ofercie teren. Myślę, że wartość naszego wkładu to około 60 mln zł – mówił prezydent miasta Jacek Wójcicki.

15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 r. – po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. To sformowany w 2019 r. 151. batalion w Skwierzynie i 152. batalion w Krośnie Odrzańskim, aktywny od 2022 r.

    W listopadzie ub. roku 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.

    Wojska Obrony Terytorialnej oprócz zadań związanych z udziałem w potencjalnych konfliktach zbrojnych i obronie kraju, wspierają regionalne i lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym, współpracując z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.

    Zniżki dla księgarzy

    Radni rozmawiali też o obniżce czynszu dla księgarń. Uchwała mówi, by księgarze, którzy wynajmują lokal miejski, płacili czynsz z 90-procentową bonifikatą.

    – Na 600 miejskich lokali użytkowych, tylko kilkanaście nie jest wynajętych. Myślimy tylko o działalnościach, które są wrażliwe, a takimi są księgarnie. One pełnią funkcję lokalnych ośrodków kultury – mówił wiceprezydent Jacek Szymankiewicz. Radni uchwałę przyjęli. Lokal od miasta wynajmują aktualnie trzy księgarnię oraz jeden antykwariat z książkami.

    Udostępnij:

    Więcej artykułów

    Lubuska Dziewiątka chce zagrać va banque

    W Bytomiu Odrzańskim mówią o tym miejscu „molo”. W praktyce to drewniana promenada opierająca się na konstrukcji przedwojennego mostu. Jego odbudowa stała się prawdziwą obsesją

    Lubuskie zdominowało Targi WINO w Poznaniu

    Ponad stu wystawców przez kilka dni rywalizowało w Poznaniu podczas Targów WINO. Niekwestionowanymi liderami imprezy okazali się jednak lubuscy winiarze. Zgarnęli przeszło 30 medali i

    Wyślij wiadomość

    Wyślij wiadomość

    Przejdź do treści