Dobry sprzęt to podstawa skutecznej opieki medycznej – zwłaszcza gdy chodzi o najmłodszych pacjentów. Dlatego do Zespołu Transportu Medycznego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dołączyła nowa karetka pediatryczna, która usprawni transport i ratowanie dzieci w stanie zagrożenia życia.
6 000 km – tyle średnio w przeciągu miesiąca przejeżdża karetka. W skali roku jest to prawie 100 000 km. Po 3–4 latach tak intensywnej eksploatacji konieczna jest wymiana pojazdu. Rośnie ryzyko awarii, koszty napraw oraz spada bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i samego personelu.

— Jest to takie narzędzie, które bezpośrednio ratuje życie ludzkie, bez którego nie da się tak naprawdę dobrze funkcjonować w szpitalu – podkreślał wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski, dodając, że szpital nie był w stanie samodzielnie sfinansować zakupu karetki, dlatego decyzją zarządu województwa udało się wygospodarować środki z budżetu. Wkład wyniósł prawie milion złotych.

Prezes zarządu szpitala dr Marek Działoszyński dodał, że sprzęt, który jest w karetce, jest sprzętem wysokospecjalistycznym. — On często też ulega modyfikacjom. Pojawiają się nowe sprzęty i chcemy, żeby nasze karetki dla naszych pacjentów były wyposażone jak najlepiej. Tak, żeby zapewnić im bezpieczny transport, komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne — zaznaczył.
Karetka pediatryczna różni się od zwykłej karety przede wszystkim wyposażeniem dostosowanym do potrzeb dzieci. Pojazd jest często przystosowany do transportu dzieci w różnym wieku, z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb medycznych i komfortu.
Nowy ambulans ma pełne wyposażenie: elektryczne nosze transportowe, defibrylator z funkcją monitorowania parametrów życiowych, krzesełko kardiologiczne do transportu w pozycji siedzącej i pediatryczną deskę ortopedyczną. Oprócz tego wśród innowacji są — przede wszystkim przedział medyczny, przestrzeń na bazie kontenera, gdzie mamy bardzo dużo miejsca, więcej miejsca dla komfortu pracy ratownika medycznego przy pacjencie — opowiadał Witold Głodecki, kierownik Działu Transportu Medycznego.

Przy okazji wymiany karetek, te starsze, ale wciąż będące w dobrym stanie technicznym i przechodzące przeglądy, szpital przekazuje innym potrzebującym.
— W 2022 roku przekazaliśmy do obwodu chmielnickiego na Ukrainę karetkę, wypełnioną jeszcze darami medycznymi, które uzgodniliśmy ze szpitalem chmielnickim. Dołożył się do tego także Urząd Marszałkowski, ale także Izba Pielęgniarska. Tą, która dzisiaj jakby kończy pracę w naszym szpitalu, najprawdopodobniej wspomożemy szpital w Sulechowie, gdzie także potrzebują takiego wsparcia. Dla nas ona może nie jest zbyteczna, ale jesteśmy w stanie udzielić pomocy — opowiadał pan prezes Działoszyński.



