Dostrzegają rzeczy, których nie widzą inni. Dziennikarze z nagrodą „Samorząd Lubuski w Mediach” (WIDEO)

Sesja sejmiku województwa lubuskiego. 10.02.2025 Fot. Tomasz Browarczyk
Konkurs „Samorząd Lubuski w Mediach” ma już swój prestiż, o czym świadczyć może chociażby liczba nadesłanych zgłoszeń. O nagrodę walczyło aż 56 materiałów i jak zastrzega jury wybór nie był łatwy. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Pojnar, który nagrodę z rąk marszałka Marcina Jabłońskiego odebrał podczas sesji sejmiku.

Idea konkursu nie zmienia się od lat. Chodzi o promowanie rzetelnej i ciekawej twórczości dziennikarskiej o tematyce samorządowej. Tak naprawdę to dość szeroki zakres tematów, bo może obejmować działania zarówno samych gmin, jak i kwestie kulturalne, czy też społeczne. Przekrój poruszanych zagadnień doskonale było widać w zgłoszonych pracach, bo ich różnorodność była spora. – Zaskoczyła nas pozytywnie liczba zgłoszeń i tematyka prac. Trudno było wybrać zwycięzcę. W tym roku jurorzy docenili aż 6 dziennikarzy, a normalnie statuetki trafiały do 3 osób, co świadczy o wysokim poziomie. Te prace były bardzo różnorodne w treści i formie. Punktacja różniła się o włos – mówi Karolina Kamińska, przewodnicząca konkursowego jury ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Lubuskich.

Do konkursu można było zgłaszać utwory prasowe, radiowe i telewizyjne oraz publikowane w internecie. Za organizację konkursu odpowiadają Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. – To ważne, aby informacje docierały do mieszkańców. Przecież praca, którą wykonujemy, robimy na ich rzecz. Lubuszanie swoimi wyborami nas oddelegowali do tej pracy. Bardzo się cieszę, że takie treści trafiają do dziennikarzy niezależnych, podejmujących tematy tylko przez wzgląd na swoje doświadczenia zawodowe – twierdzi wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga.

– Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo świadome, które ma dostęp do informacji, co zresztą wynika nawet z konstytucji. Jako samorząd i dziennikarze powinniśmy się uzupełniać. Cieszę się, że teraz mamy dziennikarstwo z prawdziwego zdarzenia. To jest dla mnie kluczowe, żeby dziennikarstwo spełniało wszystkie wymogi prawne i obiektywizmu – dodaje Anna Synowiec, przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego.

Od lewej: Mateusz Pojnar – dziennikarz Gazety Lubuskiej oraz Marcin Jabłoński – marszałek województwa lubuskiego
„Odra powiedziała sprawdzam”

Główną nagrodę w konkursie i 2,5 tys. zł otrzymał Mateusz Pojnar za artykuł „Odra powiedziała sprawdzam”. – Ta tematyka dopuszczalna w konkursie jest bardzo szeroka. Ja zajmuję się opowiadaniem ludzkich historii w reporterski sposób. Warto organizować takie konkursy i doceniać dziennikarzy – cieszył się z wygranej Mateusz Pojnar.

Jak podkreślali laureaci, nagroda cieszy tym bardziej, że w konkursowym jury zasiadali doświadczeni dziennikarze m.in. przedstawiciele Radia Zachód, TVP Gorzów WIkp. oraz Gazety Lubuskiej (pełen skład jury poniżej). – Bardzo mi miło i jestem dumna, że otrzymałam nagrodę. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, bo to nagroda za reportaże, a ja reportażami zajmuje się dopiero od kilku miesięcy. Chciałam podziękować Cezaremu Galkowi z redakcji reportażu Radia Zachód, że mnie w to wciągnął – mówi Monika Bartkowicz, reportażystka Radia Zachód, która ex aequo z Leszkiem Kalinowskim z Gazety Lubuskiem zajęła II miejsce.

Monika Bartkowicz została nagrodzona za materiał „Z potrzeby serca”, a Leszek Kalinowski za artykuł poświęcony planowanej budowie Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze. Na najniższym stopniu podium stanęła Izabela Patek z Radia Zachód, doceniona za „Cztery żywioły Hasiora”. – W miejskim ośrodku sztuki w Gorzowie znajduje się 2. pod względem wielkości kolekcja dzieł wybitnego artysty Władysława Hasiora, którą zgromadził przez lata Jerzy Gąsiorek. To są tak ważne dla polskiej sztuki dzieła, że warto mówić o tym, że gromadzi je lokalny samorząd – wyjaśnia Izabela Patek.

Poza tym jury przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymali je Mariusz Konopka za materiał „Perły woj. lubuskiego: Poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu” oraz Elżbieta Kobelak za materiał „W stronę muzyki”.

Jury oceniało prace w składzie:
red. Karolina Kamińska – przewodnicząca Jury (Stowarzyszenie Dziennikarzy
Lubuskich);
red. Krzysztof Baług (Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich);
red. Andrzej Loch (TVP Gorzów Wlkp.);
red. Maja Majewska („Gazeta Lubuska”);
Andrzej Janecki (dyrektor Biura Sejmiku Woj. Lubuskiego);
Robert Gwidon Makarowicz (Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w
Zielonej Górze);
red. Kaja Rostkowska (Lubuskie Centrum Informacyjne);
Michał Iwanowski (Radio Zachód);
Iwona Kusiak (Lubuskie Centrum Informacyjne).

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Klakier

Kandydat PiS z jednej strony nie jest miękiszonem, a z drugiej zaspokaja patriotyczno-religijne uniesienie prawej strony. Jak wygra, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zrobi starego przyjaciela

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści