Brakuje pracy? Nie w Lubuskiem – mamy dane za styczeń

Budynek WUP w ZIelonej Górze
Fot. lubuskie.pl
Od dłuższego czasu Lubuskie utrzymuje się w czołówce regionów z najniższym poziomem bezrobocia. Potwierdzają to dane za ostatni miesiąc, czyli styczeń. Statystyki mówią, że bez pracy pozostaje 4,5% mieszkańców, co przekłada się na ok. 17 tys. osób. To co prawda minimalnie więcej niż w ostatnich miesiącach, ale nadal sporo poniżej krajowej średniej.

Na początku tygodnia  szefowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy, występowała na sesji sejmiku województwa lubuskiego, gdzie komentowała dane za listopad 2024 r. Wtedy bezrobocie wynosiło 4,4% i także było jednym z najmniejszych w Polsce. – Została wykonana bardzo duża praca i dzisiaj jesteśmy w grupie, która może poszczycić się niskim poziomem bezrobocia. W 2024 r. na aktywizację  bezrobotnych w województwie mieliśmy 88 milionów złotych. Udzielono wsparcia w powiatowych urzędach pracy przeszło 12 tysiącom bezrobotnych, prawie 1000 osób dostało dotację na działalność gospodarczą, 300 pracodawców uzyskało środki na doposażenie miejsc pracy, przeszło 3 tys. pracowników i pracodawców skorzystało z funduszu szkoleniowego – mówiła w poniedziałek dyrektor WUP Anna Urbaniak.  

Obecnie w Lubuskiem bezrobocie plasuje się na poziomie 4,5%, a w skali kraju średnia wynosi 5,1%. To wynik zbliżony do tych z analogicznych okresów w poprzednich latach, a więc można mówić o stabilnej i dość przewidywalnej sytuacji na lokalnym rynku pracy. Warto zaznaczyć, że z wspomnianych 17 tys. osób do zasiłku ma prawo zaledwie 3 tys. osób, a więc wielu zarejestrowanych, a dokładnie ponad 6 tys. z nich to osoby długotrwale bezrobotne. Według danych powiatowych urzędów pracy spory problem ze znalezieniem pracy mają również pracownicy bez kwalifikacji zawodowych (5,3 tys. osób)  oraz Lubuszanie po 50. roku życia (4,7 tys. osób).

Dodajmy, że podczas poniedziałkowej sesji sejmiku Anna Urbaniak wskazywała na problem starzejącego się społeczeństwa. – Potencjał jest w obcokrajowcach. Dziś bez obcokrajowców gospodarka województwa nie byłaby w stanie funkcjonować – mówiła szefowa WUP. Liczba ubezpieczonych, którzy w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podali obywatelstwo inne niż polskie, wynosi 35 620 osób (według stanu na II kwartał 2024 r.). Najwięcej z nich posiada: 

  • obywatelstwo ukraińskie – 27 997,
  • obywatelstwo białoruskie – 2 042,
  • obywatelstwo gruzińskie – 1 157,
  • obywatelstwo mołdawskie – 479,
  • obywatelstwo hinduskie – 486. 

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuska Dziewiątka chce zagrać va banque

W Bytomiu Odrzańskim mówią o tym miejscu „molo”. W praktyce to drewniana promenada opierająca się na konstrukcji przedwojennego mostu. Jego odbudowa stała się prawdziwą obsesją

Lubuskie zdominowało Targi WINO w Poznaniu

Ponad stu wystawców przez kilka dni rywalizowało w Poznaniu podczas Targów WINO. Niekwestionowanymi liderami imprezy okazali się jednak lubuscy winiarze. Zgarnęli przeszło 30 medali i

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści