Mieszkańcy Strzelec Krajeńskich mogą w końcu odetchnąć z ulgą. Skończy się koszmar z rozjeżdżaniem miasteczka przez tiry. Dzięki otwartej dzisiaj obwodnicy ruch tranzytowy został wyprowadzony z miasta. Koszt inwestycji to ponad 77 mln zł, a jej realizacja była możliwa dzięki rządowemu programowi.
W porannych lub popołudniowych godzinach szczytu przejść na drugą stronę ulicy w Strzelcach Krajeńskich, to nie lada wyzwanie. Auta brną jeden za drugim, w tym tiry i ciężarówki.
– Ci, co mieszkają wzdłuż drogi, wiedzą, jaka to była masakra. Wszystko się trzęsło w domu. Mamy nadzieje, że ten potężny ruch w końcu ominie Strzelce Krajeńskie, dziur nie będzie, będzie można porządnie po mieście się poruszać. Bardzo ważna inwestycja – mówi mieszkaniec miejscowości Marek Naruszewicz.
Siedem kilometrów spokoju
– Ten dzień będzie zapisany dla miasta jako historyczny – mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich. – Będziemy teraz liczyć erę przed obwodnicą i po otwarciu. Czekaliśmy na ten moment ponad 30 lat, już w latach 70-tych była mowa o obwodnicy. To były takie sinusoidy, blisko, daleko, aż w końcu w 2015 roku i w kolejnych latach były podejmowane decyzje w tej kwestii. Można powiedzieć, że to siedem kilometrów spokoju dla całego miasta.
Program budowy stu obwodnic jest niezwykle ważny dla mieszkańców Strzelec Krajeńskich. – W końcu będą mieli możliwość odetchnąć od ruchu tranzytowego. To korki, zanieczyszczenie i hałas. Odciążamy centrum miasta. Obwodnica w ciągu drogi krajowe 22, to również szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny, to szansa na skrócenie przejazdu dla przedsiębiorców i turystów. Poprawiamy dzięki temu również bezpieczeństwa, w ramach inwestycji powstała ścieżka rowerowa i miejsca dla pieszych. Do tego oświetlenie – wymieniał Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Wykonawcom, władzom miasta i mieszkańcom zakończenia inwestycji pogratulowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Infrastruktury. – To święto mieszkańców, którym ta inwestycja była potrzebna jak tlen. Obwodnica to efekt 4 tysięcy głosów zebranych przez strzelczan. Pokazali, że presja ma sens. Tacy mieszkańcy to dla Polski lokalnej prawdziwy skarb. Dzięki temu nie będą już oglądać ciężarówek przejeżdżających przez ich miasto, znacząco poprawi się ich bezpieczeństwo, wygoda i komfort codziennego życia.
W uroczystości wziął udział także poseł na sejm Stanisław Tomczyszyn.
Miasto będzie oddychało
– Jest to bardzo ważna inwestycja dla całego regionu – podkreślił wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski. – Na drodze krajowej, wylotówka na Gdańsk, bardzo ruchliwa i niebezpieczna droga. Z punktu widzenia Strzelec Krajeńskich niezwykle istotna inwestycja, doskonale wiem o tym jako były burmistrz miasta, gdzie też mieliśmy drogę krajową, nadal istniejącą. Było już blisko obwodnicy i niestety tam się nie udało. Wiem, co czują mieszkańcy, jak ważne jest to dla ich bezpieczeństwa i komfortu życia – wspominał wicemarszałek. Jak dodał Sebastian Ciemnoczołowski, dla regionu są to niezwykle ważne projekty, bo uzupełniają sieć dróg, wyprowadzają ciężki ruch z miast i gmin, my z kolei odpowiadamy za sieć dróg wojewódzkich. To jest spójne. – Cieszę się, że udało się dokończyć tę inwestycję, którą rozpoczął rząd Platformy Obywatelskiej i dzisiaj mamy szczęśliwy dla mieszkańców koniec.
– Niektóre z miejscowości, zwłaszcza tych małych, są rozjeżdżane przez setki tysięcy samochodów w roku. Po tych obserwacjach należało budować obwodnice miast powiatowych, ta inwestycja ulży mieszkańcom Strzelec Krajeńskich. To oni musieli się zmagać z zakorkowanym miastem. Takich miejsc jest więcej, kolejną taką obwodnicą będzie obwodnica Krosna Odrzańskiego – wymieniał wojewoda lubuski Marek Cebula.
Budowa trasy w ciągu drogi krajowej nr 22 rozpoczęła się w marcu 2023 roku i jest realizowana w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Jest to jednojezdniowa dwupasowa droga o długości ponad 7,3 km. W zakres inwestycji weszła budowa obiektów mostowych, skrzyżowań, urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt, znaków drogowych, oświetlenia.
Dzięki tej inwestycji ruch tranzytowy został wyprowadzony z centrum miasta, co poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży. Nowa obwodnica kosztowała ponad 77 mln zł. Omija Strzelce Krajeńskie od północy, a jej podstawowym celem jest odciążenie istniejącej sieci drogowej i uspokojenie ruchu w centrum. Po oddaniu trasy do użytku skrócił się czas podróży między Gorzowem Wielkopolskim a Wałczem oraz w kierunku Pomorza Gdańskiego.
W wydarzeniu wzięli udział także: starosta strzelecko-drezdenecki Radosław Świekatowski, przedstawiciele GDDKiA oraz wykonawcy, przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego Anna Synowiec, a także radni województwa lubuskiego Tomasz Gierczak i Marek Halasz, sekretarz Strzelec Krajeńskich Mateusz Karkoszka, mieszkańcy Strzelec Krajeńskich i radni miasta.
Materiał reporterski zebrali: Tomasz Pawłowski i Natalia Dębicka. Zdjęcia: Marta Czernicka.