Budynek Przedszkola Miejskiego Nr 15, mieszczącego się w poniemieckiej willi z 1923 roku, pomimo prób modernizacji, nie spełnia współczesnych standardów funkcjonalnych i technicznych dla placówek edukacyjnych tego typu. Dlatego miasto przygotowuje się do wygaszenia działalności przedszkolnej w tym budynku. Ma być ono zamknięte w 2028 roku. Powodem jest nie tylko stan techniczny, ale też malejąca liczba dzieci. Dla dyrekcji i rodziców to zaskoczenie.
Jak informuje miasto na swojej stronie internetowej, przedstawiciele wydziału edukacji spotkali się w tej sprawie z rodzicami dzieci z „piętnastki” oraz z kadrą przedszkola. Poinformowali ich, że do decyzji skłoniły miasto prowadzone w budynku kontrole. – W protokołach stanu technicznego i przydatności do użytkowania, kontrolerzy zwracają uwagę na zły stan budynku. W związku z tym przeprowadzono szacunki podstawowego remontu. Wartość kosztorysowa robót budowlanych, obejmujących remont pokrycia dachowego Miejskiego Przedszkola nr 15 w roku 2021 r. wyceniona została na ponad pół miliona złotych, a biorąc pod uwagę poziom inflacji, dzisiaj byłaby ona znacznie wyższa – mówi rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.
Kolejnym problemem, trudnym do rozwiązania są bariery architektoniczne. Miasto, w placówkach oświatowych stara się wprowadzać zasadę wyrównywania szans edukacyjnych dzieci, tworząc im dogodne i bezpiecznych warunki lokalowe. Budynek „piętnastki” położony jest na skarpie, przez co bezpieczeństwa i dogodności nie zapewnia. Brakuje w nim podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami. Posiada liczne schody zewnętrzne i wewnętrzne, co poziom bezpieczeństwa dodatkowo obniża. Budynek nie ma też zaplecza parkingowego, rodzice zatrzymują samochody na wąskiej, zastawionej autami ulicy. Tworzy to dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dyrekcja przedszkola zapewnia z kolei, że wnętrze budynku nie potrzebuje teraz żadnych remontów. W minionych latach wymieniono instalację elektryczną i wodnokanalizacyjną. Wyremontowano też łazienkę.
Spokojnie, jest czas
Biorąc pod uwagę te problemy, władze oświatowe przedłożą na najbliższej sesji rady miasta projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Przedszkola Miejskiego Nr 15 w Gorzowie Wielkopolskim, poprzez jego stopniowe wygaszenie z dniem 31 sierpnia 2028 r.
Miasto podkreśla, że podjęcie uchwały intencyjnej o stopniowej likwidacji Przedszkola Miejskiego Nr 15 jest uzasadnione względami organizacyjnymi, ekonomicznymi oraz edukacyjnymi. Decyzja pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie zasobów miejskich, poprawi warunki edukacyjne dla dzieci i zapewni stabilne zatrudnienie dla pracowników. Proces wygaszania przedszkola będzie prowadzony w sposób bezpieczny i z poszanowaniem potrzeb dzieci, rodziców oraz kadry przedszkola.
Przedszkole Miejskie Nr 15 jest przedszkolem z czasem pracy od 6:30 do 16:30, wraz z blokiem żywieniowym. W roku szkolnym 2024/2025 do przedszkola uczęszcza 69 dzieci w 3 oddziałach: w grupie 4 latków (1 oddział) – 23 dzieci (w tym 2 dzieci 3-letnich), w grupie 5 latków (1 oddział) – 24 dzieci (w tym 1 dziecko 6-letnie) oraz 22 dzieci, w 1 oddziale przedszkolnym 6 latków.
W przedszkolu zatrudnionych jest 10 pracowników pedagogicznych (8,25 etatów), z czego 5 nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy, w tym dyrektor, 8 pracowników administracji i obsługi (7,5 etatu). Liczba oddziałów utrzymuje się na podobnym poziomie od lat (3 oddziały), a grupy tworzą dzieci zróżnicowane wiekowo.
Wygaszenie działalności przedszkola nie spowoduje zwolnień pracowników. Nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi zostanie zapewnione zatrudnienie w Przedszkolu Miejskim Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4 lub w innych gorzowskich przedszkolach.
-Wygaszenie nie wywoła też problemów z umieszczeniem dzieci w przedszkolach. Miasto jest organem prowadzącym dla 29 przedszkoli miejskich, a likwidacja Przedszkola Miejskiego Nr 15 w żaden sposób nie zakłóci funkcjonowania opieki przedszkolnej w mieście. Zapotrzebowanie na wolne miejsca w przedszkolu będą mogły być zaspokojone przez: Miejskie Przedszkole Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4 i Przedszkole Miejskie Nr 18 przy ul. Łużyckiej 8. Przedszkola te znajdują się w odległości ok. 1 km od Miejskiego Przedszkola nr 15 – dodaje rzecznik.
Jak to ma wyglądać?
Sposób wygaszania działalności przedszkola, takiej, która nie spowoduje uciążliwości. Będzie to polegało na wstrzymaniu od nowego roku szkolnego 2025/2026 naboru do oddziału dzieci najmłodszych, tj. 3-latków urodzonych w roku 2022. Dopuszcza się nabór do przedszkola dzieci z roczników starszych, tj. urodzonych w latach: 2021, 2020 lub 2019 celem dopełnienia grup starszych. Warunkowo dopuszcza się dodatkowo przyjęcia dzieci z rocznika 2022, będących rodzeństwem dzieci z grup starszych w celu wsparcia rodzin i ich nierozdzielania.
Dzieci uczęszczające do Miejskiego Przedszkola Nr 15, które w roku szkolnym 2027/2028 nie ukończą edukacji przedszkolnej, będą miały zapewnioną możliwość kontynuowania nauki z dniem 1 września 2028 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 33 przy ul. Franciszka Walczaka 4. Dysponuje ono odpowiednią bazą dydaktyczną, posiada salę gimnastyczną, plac zabaw. Przedszkole oferuje dodatkowo możliwość odpowiedniego standardu żywienia dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Budynek Przedszkola Miejskiego Nr 33 objęty zostanie termomodernizacją w ramach projektu “Głęboka modernizacja obiektów użyteczności publicznej w Gorzowie Wlkp., dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.”
Coraz mnie dzieci
Oprócz stanu technicznego powód wygaszenia jest jeszcze jeden. Cały region, także Gorzów, boryka się z demografią. Rodzi się coraz mniej dzieci, dyrektor wydziału edukacji UM Gorzowa Wlkp. Renata Pliżga tłumaczy, że optymalizacja sieci przedszkoli to temat, którym zajmują się samorządowcy w wielu miejscach w Polsce. – Trzeba dostosować sieć do tendencji demograficznych na najbliższe lata, a te nie są optymistyczne dla regionu. Są miejscowości i miasta w Polsce, które także już takie uchwały podejmują, z zamiarem likwidacji lub łączenia placówek. Jest to dostrzegane we wszystkich samorządach. Ma to związek właśnie z prognozami demograficznymi.
Projekt uchwały jest dużym zaskoczeniem dla dyrekcji placówki i rodziców.
Temat ten ma zostać poruszony na najbliższej sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się we wtorek 25 lutego o godzinie 14:00.