Siedem gmin, jedna strategia, wspólny rozwój

Porozumienie z samorządami tworzącymi Krośnieński Związek Powiatowo-Gminny. 19.02.2025
W Krośnie Odrzańskim sformalizowano kolejne ważne porozumienie – Krośnieński Związek Powiatowo-Gminny. Dzięki zawarciu tej umowy samorządy regionu będą mogły zrealizować 24 projekty, w tym kluczowy system transportu publicznego. Na ich realizację pozyskano 10,5 miliona euro, a projekt zyskał wsparcie zarówno włodarzy gmin, jak i przedstawicieli województwa.

Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślił, że decentralizacja podziału środków unijnych pozwala na sprawiedliwy dostęp do funduszy dla wszystkich jednostek samorządowych.

— Takie wspólne spojrzenie na obszary funkcjonalne pozwala wychwycić różnego rodzaju powiązania, różnego rodzaju możliwości, które wspólnie można dużo lepiej wykorzystać, niż działając w osamotnieniu, tak naprawdę w pojedynkę — mówił.

Sojusz przede wszystkim pozwoli wyeliminować problemy, które są wspólne dla wszystkich siedmiu gmin.

— Nasze samorządy są raczej ubogie, więc nie jesteśmy w stanie sprostać pewnym wyzwaniom w pojedynkę — mówiła starosta krośnieńska Anna Januszkiewicz. Zaznaczyła, że łącząc siły i potencjały, można osiągnąć więcej.

Przypomnijmy:

ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) to swego rodzaju sojusz kilku samorządów. Chodzi o to, żeby wspólnie rozwiązywać problemy, takie jak transport, infrastruktura czy ochrona środowiska, wykorzystując środki unijne. Dzięki ZIT samorządy mogą połączyć swoje siły i realizować projekty, które mają większy zasięg i mogą przynieść korzyści większej liczbie osób.

Do tej pory podpisano dziewięć z planowanych czternastu porozumień

Piotr Górka, doradca miast w Związku Miast Polskich, zauważył, że ideę „razem lepiej, sprawniej i mądrzej” województwo lubuskie realizuje naprawdę konsekwentnie. Natomiast o samym Krośnieńskim Związku Powiatowo-Gminnym mówił: — Jest to jedyne partnerstwo, które jest tak spójne, gdzie mamy powiat i wszystkie gminy powiatu.

Siedem gmin, jeden powiat, 24 projekty

Jednym z najważniejszych wspólnych działań będzie utworzenie systemu transportu publicznego. Projekt zakłada zakup nowych autobusów i poprawę komunikacji, np. dojazdów do szkoły czy szpitala.

— Wiemy wszyscy, że dzisiaj tak naprawdę mieszkańcy mniejszych gmin są skazani na pewne wykluczenie transportowe. Chcemy temu zaradzić, mamy na to rozwiązania i mam nadzieję, że to też poprawi komfort mieszkańców tych mniejszych regionów, mniejszych miejscowości mówił Grzegorz Garczyński, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Porozumienie nie ogranicza się tylko do kwestii transportu. Obejmuje także inwestycje w poprawę infrastruktury turystycznej i edukacyjnej oraz adaptację do zmian klimatycznych, takie jak budowa dróg rowerowych czy modernizacja urządzeń melioracyjnych.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści