O kobiecych lękach i potrzebnej odwadze. Lubuszanki dyskutowały w Gorzowie

Seminarium Rady Kobiet Województwa Lubuskiego
Seminarium Rady Kobiet Województwa Lubuskiego
Ponad sto kobiet wzięło udział w pierwszym seminarium tematycznym, które zorganizowała Rada Kobiet Województwa Lubuskiego. 21 lutego 2025 r. w Jazz Clubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie pod hasłem „Niczego w życiu nie należy się bać, trzeba to tylko rozumieć” inspirowanym słowami Marii Skłodowskiej-Curie. Tematów do zrozumienia jest wiele, dlatego organizatorzy podzielili seminaria na poszczególne sektory.

Podczas spotkań dr hab. Przemysław Słowiński przedstawił historie Polek, które odważyły się przełamać społeczne konwenanse i walczyły o swoje prawa. Przedstawiono determinację i siłę w dążeniu do równouprawnienia, co stanowi ważne przesłanie do dzisiaj. W wielu sektorach nadal kobiety zarabiają mniej od mężczyzn.

Dr Monika Kaczmarczyk przybliżyła temat trudnej sytuacji społecznej kobiet przebywających w izolacji penitencjarnej. Omówiono wyzwania, z koniecznością poważnego spojrzenia na potrzeby kobiet, aby zapewnić im reintegrację w społeczeństwie po odbyciu kary.

Seminarium moderowała prezeska Związku Literatów Polskich Oddziału w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk.

To spotkanie było dopiero początkiem. Podobne odbędą się również w Zielonej Górze oraz Starym Polichnie.

– Chcę, żeby nasze cele i zadania były wyznaczane przez całą Radę. Jesteśmy grupą 25 wspaniałych kobiet, z różnymi kompetencjami, z ogromną wiedzą i doświadczeniami. Chcemy się spotykać w różnych środowiskach, rozmawiać i poznać faktyczne potrzeby, nad którymi w pierwszej kolejności powinnyśmy pracować – mówiła wcześniej w studiu Lubuskiego Centrum Informacyjnego Anna Kozak, przewodnicząca Rady Kobiet Województwa Lubuskiego.

Jak dodała, chciałaby, żeby rada połączyła północ i południe regionu. – Chodzi o to, żebyśmy mieli otwarte serca i umysły na kobiety z mniejszych miejscowości. Jako przewodnicząca, chcę być organizatorem naszych działań. Marszałek województwa Marcin Jabłoński mówił, że aby realizować programy i wizje, musimy mieć płynność finansową. Z pomocą mogą przyjść środki z Europejskiego Funduszu Społecznego dedykowane rozwojowi kobiet

Udostępnij:

Więcej artykułów

Milion złotych dla Filharmonii Gorzowskiej

Filharmonia Zielonogórska znajduje się pod zarządem samorządu województwa, natomiast Filharmonia Gorzowska funkcjonuje jako instytucja miejska. Mimo to samorząd województwa docenia jej regionalne znaczenie i ponownie

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści