W Łężycy, a dokładnie na wjeździe na osiedle Czarkowo ma powstać nowa szkoła dla uczniów klas 1-8. Miasto przekonuje, że to nie tylko odpowiedź na apele mieszkańców, ale także sposób na częściowe rozładowanie korków w tej części miasta. W magistracie właśnie oficjalnie podpisano wartą kilkaset tysięcy złotych umowę na stworzenie projektu szkoły.
Budynek ma pomieścić maksymalnie 800 uczniów. W jej otoczeniu powstaną boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne, co widać na wizualizacji. Projekt za prawie 300 tys. zł wykona pracownia projektowa „Aranż-bud”, która posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia na rynku. Na stworzenia planu firma ma 300 dni. Urząd miasta przekonuje, że o szkołę od dawna apelują mieszkańcy tej części Zielonej Góry, a więc będzie ona odpowiedzią na rosnące potrzeby szybko rozwijającego się sołectwa.
– Przygotowujemy nowoczesną szkołę dla obecnych oraz przyszłych zielonogórzan, bo miasto musi się rozwijać i szukać nie tylko terenów inwestycyjnych, ale również tych związanych z edukacją. Teren jest pięknie położony przy lesie, na początku drogi dojazdowej do osiedla. Mówimy o szkole ekologicznej, niskoemisyjnej oraz dobrze skomunikowanej. Wygenerowaliśmy miejsce pod parkingi. Chcemy odpowiadać na potrzeby mieszkańców – zapewnia Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.

Z inwestycji mają skorzystać nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy Czarkowa. Wszystko za sprawą rozbudowanych terenów rekreacyjnych i sportowych, planowanych przy placówce. Wspomnijmy o np. nowoczesnym orliku, boisku wielofunkcyjnym oraz placu zabaw. Nie zmienia to faktu, że szkoła będzie budowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych.
– Realizując inwestycję wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Jeszcze w kampanii wyborczej wybrzmiało, że obecny zespół przedszkolno-szkolny, działający w Łężycy jest za mały. Rodzice skarżyli się, że szkoła zapewniająca edukację tylko na poziomie klas 1-3 stanowi problem, ponieważ trzeba przerywać naukę i przenosić dzieci w inne miejsca odległe – argumentuje Robert Kornalewicz radny miasta, a przy okazji mieszkaniec Łężycy.
Koncepcję nowej placówki doceniają nie tylko samorządowcy, ale także lubuscy parlamentarzyści m.in. poseł Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki. – Będą to de facto dwie szkoły, bowiem dzieci uczące się w klasach 1-3 otrzymają oddzielne wejścia i organizację swojej części budynku. Wszystko po to, aby najmłodszych chronić od dzieci dojrzewających, bo zgodzimy się, że uczniowie 7-8 klasy są zupełnie na innym etapie rozwoju, ich zainteresowanie światem jest zupełnie inne. Na to warto zwrócić uwagę – uważa szef lubuskiego PO.

O ile miasto sfinansowało koszt projektu szkoły, o tyle na samą inwestycję magistrat chce pozyskać środki zewnętrzne. Pieniądze na budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego mają pochodzić np. z programów ministerialnych oraz unijnych. Co ważne ta część inwestycji powinna być gotowa w tym lub przyszłym roku. – W przeciągu około dwóch miesięcy ogłosimy przetarg na zrealizowanie kompleksu – tłumaczy Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry – Budowa szkoły spowoduje, że ruch drogowy rozłoży się inaczej, ponieważ mieszkańcy nie będą musieli rozwozić dzieci do placówek oświatowych na terenie miasta – dodaje samorządowiec.
Szkoła obecnie działająca na Czarkowie, w przyszłości zgodnie z koncepcjami miasta, mogłaby stać się np. domem seniora lub żłobkiem.