Kosmos coraz bliżej – PTK i Międzynarodowa Konferencja Astronautyczna

Kosmos jest bliżej, niż mogłoby się wydawać. Przenika dziś praktycznie wszystkie działy gospodarki. Nosząc przeciwdeszczową kurtkę, robiąc przelew bankowy czy zdjęcie swoim smartfonem – korzystamy z technologii kosmicznych. Właśnie po to powstał Park Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie – by rozwijać nowoczesne rozwiązania i wspierać firmy oraz naukowców pracujących nad innowacjami. Niedawno PTK stał się oficjalną siedzibą Zakładu Rozwoju Technologii Kosmicznych Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Teraz mówimy o kolejnym wielkim przedsięwzięciu – udziale w Międzynarodowej Konferencji Astronautycznej.

Międzynarodowa Konferencja Astronautyczna to coroczne spotkanie osób związanych z kosmosem, takich jak naukowcy, inżynierowie i astronauci. Podczas tego wydarzenia omawiane są najnowsze odkrycia, innowacyjne technologie kosmiczne, badania w przestrzeni oraz przyszłość eksploracji kosmosu. To miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi pomysłami, doświadczeniami i planami dotyczącymi badań kosmicznych.

W 2027 roku gospodarzem tego największego wydarzenia kosmicznego na świecie będzie nasz wschodni sąsiad, województwo wielkopolskie, a konkretnie Poznań. Jednak już wiemy, że spora część eventu odbędzie się właśnie w Zielonej Górze. PTK odwiedzą reprezentanci instytucji, agencji i firm związanych z przemysłem kosmicznym.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nasze nadzieje, marzenia, ale też konkretne działania przynoszą rezultaty – podkreśla marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Jednocześnie zapowiada – chcemy się do tego dobrze przygotować, wykorzystać te szanse, po to by powstały kooperacje, różnego rodzaju formy współpracy z przedsiębiorcami, uniwersytetem, samym parkiem. Wykorzystamy ten potencjał bardzo dobrze i to z całą pewnością zdynamizuje rozwój naszego regionu.

Jakie szanse otworzą się przed Lubuskim?

Wiceprezes parku, prof. dr hab. Zbysław Dobrowolski, wymienia trzy obszary. Pierwszym jest rozwój technologiczny i ich wykorzystanie w życiu codziennym. Na przykład monitorowanie rzek czy lasów za pomocą zdjęć satelitarnych.

Drugim obszarem są nowe szanse. – Byłem pod wrażeniem studentów, którzy na jednej z konferencji właśnie w PTK pokazywali swoje wspaniałe projekty łazików kosmicznych. No bo to jest dla młodych, tak? To młodzi muszą tutaj wchodzić i otwierać startupy, a my jesteśmy po to, żeby im pomagać – mówi prof. Dobrowolski.

Natomiast trzecim obszarem jest kwestia współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. – To wszystko nas czeka. To wszystko to rozwijanie tych technologii – podsumowuje wiceprezes.

Dla samej Zielonej Góry to kolejny krok, by zapisać się na kosmicznej mapie Polski i Europy. – Te technologie wydają się nam dalekie, umieszczone niby w kosmosie, ale nosimy je na co dzień w kieszeni. To trzeba mówić mieszkańcom, to trzeba mówić przedsiębiorcom. To jest realne, to jest możliwe i to nas rozwinie – mówi prezydent miasta Marcin Pabierowski.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie zdominowało Targi WINO w Poznaniu

Ponad stu wystawców przez kilka dni rywalizowało w Poznaniu podczas Targów WINO. Niekwestionowanymi liderami imprezy okazali się jednak lubuscy winiarze. Zgarnęli przeszło 30 medali i

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści