Stowarzyszenie Onkolubuszanki powstało w lutym ubiegłego roku. Ich priorytetem jest udzielanie pomocy osobom dotkniętym chorobami onkologicznymi oraz immunologicznymi, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niezależnie od etapu choroby. Swoje działania skupiają na przeciwdziałaniu każdej formie wykluczenia. Bo czasami najważniejsze, to wyjść z domu, spotkać się, porozmawiać.
Był tort, kwiaty, różowe przekąski, mnóstwo podziękowań za pomoc. Także dla Lubuskiego Centrum Informacyjnego za pomoc w promocji działań. Słowem, było wyjątkowo, bo to wyjątkowe kobiety. Walczą z chorobą, a przy tym pomagają innym.
Niektóre z nich nie dożyły rocznicy. – Jedna z nas odeszła i miałam wtedy chwilę załamania, myślałam czy warto, czy robić to dalej. Gdy porozmawiałam z córką naszej zmarłej członkini, powiedziała mi, że dla jej mamy to był najpiękniejszy rok życia. To najpiękniejszy argument – mówi Anna Dymitrak – Pryputniewicz, prezeska Onkolubuszanek.
Na początek było tylko kilka mat, kilka osób i wielka chęć działania. Potem znaleźli się przyjaciele, udostępniania przez gorzowski CECH sala, terapeuci z pomocą lecznicy w Gorzowie Wlkp., zajęcia, wyposażenie z pomocą sponsorów. Wszystko dlatego, że im się naprawdę chce.
Stowarzyszenie oferuje terapie, zajęcia, porady specjalistyczne, a czasami po prostu spotkanie przy kawie, żeby się wygadać i wypłakać. Ot tak, po prostu.
Członkostwo jest otwarte dla osób z doświadczeniem chorób onkologicznych, immunologicznych i innych niepełnosprawności, a także dla osób zdrowych, które pragną wspierać działania Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie organizuje też wydarzenia promujące zdrowie i uczestniczy w piknikach profilaktycznych.
Misją Onkolubuszanek jest wsparcie osób zmagających się z chorobami nowotworowymi oraz niepełnosprawnościami.
– Pragniemy promować zdrowie i świadomość na temat nowotworów, podkreślając znaczenie wczesnego wykrywania tych chorób. Zajmujemy się rehabilitacją fizyczną, terapią psychiczną, pomocą psychologiczną, organizując grupy wsparcia i konsultacje indywidualne z psychologami. Prowadzimy profilaktykę chorób nowotworowych i niepełnosprawności, organizując różne konferencje, spotkania, szkolenia, kursy, wykłady, warsztaty i akcje społeczne i edukacyjne. Udzielamy pomocy społecznej w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Nasza działalność obejmuje również poradnictwo medyczne i psychologiczne, informowanie o dostępnych metodach leczenia i możliwych terapiach. Budujemy platformę stałych kontaktów i wymiany informacji między pacjentami, rodzinami osób chorych oraz środowiskiem medycznym. Wspieramy działalność diagnostyczną, leczniczą i rehabilitacyjną w obszarze onkologii i niepełnosprawności. Organizujemy warsztaty, zajęcia i spotkania, które mogą pomóc w chorobie nowotworowej. Zajmujemy się edukacją zdrowotną oraz psychoedukacją rodzin, prowadząc naukę i edukację w zakresie onkologii, psychologii, psychosomatyki, psychoterapii i promocji zdrowia – mówi Elżbieta Bortnowska ze stowarzyszenia.

Adres siedziby: Obotrycka 8, Gorzów Wlkp. 66-400
Adres email: onkolubuszanki@gmail.com
Podczas urodzin wszyscy przyjaciele stowarzyszenia otrzymali podziękowania, My także. Redakcja Lubuskiego Centrum Informacyjnego dziękuje za to wyróżnienie.