„MIA100 Lubuskie” – architektura, która opowiada historię

"MIA100" LUBUSKIE, tom 1
Budynki mówią więcej o historii miasta niż niejeden podręcznik – widać w nich zmiany i losy pokoleń. „MIA100 Lubuskie” to zbiór 100 budynków, opowieści nie tylko o architekturze, ale o ludziach, wydarzeniach i ideach.

Pierwszy tom architektonicznego przewodnika po miastach regionu prowadzi czytelników przez Zieloną Górę.

— Przechodzimy obok tych budynków, znamy je oczywiście, natomiast nie wiemy dokładnie, kiedy powstały, kto je projektował, kto był inwestorem, czy to były jakieś ciekawe, ważne postaci — mówi dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. UZ z Instytutu Architektury i Urbanistyki UZ, członek zespołu autorskiego.

Instytut Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentuje zabytki od najstarszych po najnowsze, zachęcając do uwzględniania i poszanowania przeszłości w planowaniu przyszłości.

– Wybrane obiekty są, po pierwsze, interesujące, po drugie, osadzone. Bo architektura jest zawsze osadzona w jakimś kontekście: zjawisk, form, funkcji, architektów, czasu, wydarzeń historycznych — opowiada prof. Pszczółkowski.

Publikacja będzie ukazywała się cyklicznie. W kolejnym tomie opisane zostaną najistotniejsze i najciekawsze budynki z Gorzowa Wielkopolskiego, natomiast w jeszcze kolejnym – Nowa Sól.

Książka została sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści