Wkraczamy w kolejny kulturalny tydzień w województwie lubuskim! Tym razem pełen propozycji z okazji Dnia Kobiet, który przypada na 8 marca. Zaczyna się już dzisiaj w Santoku, gdzie na scenie wystąpi m.in. nasza redakcyjna koleżanka Kasia Kozińska, z w weekendowym repertuarze gorzowskiego teatru spektakl napisany przez drugą naszą redakcyjną koleżankę, Iwonę Kusiak. Dowiedzcie się, co tym razem przygotowały dla was muzea, teatry, filharmonie czy biblioteki.
CENTRUM KULTURY I REKREACJI W SANTOKU
Już dziś o godzinie 18:00 spotkanie, które zorganizowały kobiety dla kobiet z powiatów województwa lubuskiego. Udział zapowiedziały też przedstawicieli Rady Kobiet Województwa Lubuskiego. W CKiR w Santoku zaprezentują się lokalni artyści, będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych przez marszałkowskie jednostki. Słowem zdrowie i kultura. Na scenie m.in. ze swoim amatorskim autorskim monodramem wystąpi nasza redakcyjna koleżanka Kasia Kozińska. Kasia to żywy dowód na to, że marzenia się spełnia. Aktorka amatorka przed 40-tką postanowiła jeszcze raz stanąć na scenie, wróciła do swojej młodzieńczej pasji – amatorskiego teatru. Ukazuje w sztuce postać, która na własne życzenie jest w miejscu, w którym jest. Porusza problemy, z jakimi się borykamy, jak chroniczny brak czasu dla siebie, zaganianie, spełnianie oczekiwań. Monodram to historia własna i zlepek historii zasłyszanych od kobiet. Wspólnym mianownikiem jest jedno hasło – odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego.
FILHARMONIA ZIELONOGÓRSKA
W Filharmonii Zielonogórskiej Dzień Kobiet trwa cały miesiąc! Muzycy kontynuują kilkuletnią już tradycję koncertów, podczas których panie nie tylko grają pierwsze skrzypce, ale i wszystkim dyrygują. Inauguracją Miesiąca Kobiet będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Chloé Dufresne i skrzypaczką Marią Machowską jako solistką, który odbędzie się 7 marca 2025 r. o godzinie 19:00.
W repertuarze – prawykonanie utworu Katarzyny Kwiecień-Długosz „Hortus urbanus na orkiestrę symfoniczną”, „Symfonia hiszpańska d-moll” op. 21 Édouarda Lalo oraz „Symfonia d-moll” Césara Francka. Zapraszamy!
FILHARMONIA GORZOWSKA
Dzień Kobiet uczczą muzycznie także gorzowscy filharmonicy. 8 marca o godzinie 18:00 odbędzie się koncert „Dolce vitam” z najpopularniejszymi piosenkami w języku włoskim. „Volare”, „Quando quando” czy „Lasciatemi cantare” zaśpiewa Jarek Wist. Będą mu towarzyszyć Nikodem Wróbel (gitarzysta) Szymon Frankowski (basista), Bartosz Staszkiewicz (pianista) i Tomasz “Harry” Waldowski (perkusista) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Gorzowskiej z dyrygentką Sabriną Stachel. Poczujmy wspólnie włoski klimat w Gorzowie!
MUZEUM ETNOGRAFICZNE W ZIELONEJ GÓRZE-OCHLI
W godzinach otwarcia muzeum (10:00 – 15:00) jest dostępna do zwiedzania wystawa „Między czasami”. Lokalni artyści prezentują na niej własne postrzeganie relacji między tradycją a współczesnością, nawiązują do kultury i historii oraz skłaniają do dyskusji na temat tych kwestii. Autorami prac wyeksponowanych w muzealnej leśniczówce są m.in. Cezary Bednarczyk, Katarzyna Grabias-Banaszewska i Joanna Fuczko. Można je zobaczyć do 20 kwietnia 2025 r.
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. Z. HERBERTA W GORZOWIE WLKP.
Dla wszystkich, którzy chcą doskonalić swój pisarski warsztat, usłyszeć cenne wskazówki na temat twórczości i czerpać radość z bycia literatem, są organizowane spotkania z cyklu „Padok Pegaza”. Najbliższe zajęcia pod kierunkiem Beaty Igielskiej odbędą się w piątek 7 marca 2025 r. o godzinie 17:00 w gmachu biblioteki przy ul. Sikorskiego 107. Zadaniem uczestników jest przygotowanie tekstu pod hasłem „Gdybym spotkał/a ciebie drugi raz…” i przyniesienie go ze sobą w wersji elektronicznej na pendrivie. Podczas warsztatów adepci literatury będą analizować swoje prace.
W Galerii Pod Kopułą na parterze biblioteki Herberta odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Agaty Kaczuk-Jagielnik „Życie to Obrazy”. Otwarcie ekspozycji – 7 marca 2025 r. o godz. 17:00. Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia 2025 r.
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. C. NORWIDA W ZIELONEJ GÓRZE
Mediateka Góra Mediów obchodzi Tydzień Książki Elektronicznej. Dla tych, którzy mają wrażenie, że przeczytali albo odsłuchali już wszystko, przygotowała pewną niespodziankę – wypożyczenie audiobooków w ciemno. Wybrane egzemplarze książek do słuchania zostały zapakowane tak, aby nie było widać ich okładek. Jedyną podpowiedzią, jaki może to być audiobook, są hasła, które wskazują gatunek literacki albo tematykę książki. Wypożyczając je, użytkownicy Mediateki mogą odkryć wiele fascynujących opowieści. Tydzień Książki Elektronicznej potrwa do 8 marca.
Damy, księżniczki, łobuziary – to hasło przewodnie spotkania w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży – Bibliotece Pana Kleksa. Podczas warsztatów inspirowanych książką Sylwii Chutnik „Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie” będzie można posłuchać i podyskutować o bohaterkach książek dla dzieci i młodzieży, a także własnoręcznie wykonać bransoletkę. Warsztaty odbędą się w czwartek 6 marca 2025 r. o godzinie 17:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy: 68 45 32 610.
Pro Libris Café zaprasza tymczasem na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Czwartek Lubuski”. Gościem będzie prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która opowie o tomiku poezji „Liściarnia”. To już szósty zbiór poezji autorstwa tej uznanej językoznawczyni i rektorki Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Spotkanie połączone z promocją tomiku odbędzie się 6 marca 2025 r. o godzinie 18:00. Poprowadzi je dr Mirosława Szott.
W galerii i łączniku biblioteki Norwida trwa wystawa Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lustrelia” pod hasłem „Malarstwo – Ikony Pisane”. Swoje prace prezentują członkinie stowarzyszenia, w tym prezeska Joanna Rybińska, Jadwiga Wołkowska, Hanna Najdowska czy Agata Tumińska. W ich dorobku znajdują się nie tylko ikony, ale również pejzaże, portrety i martwa natura. Ekspozycję można oglądać do 28 marca 2025 r.
MUZEUM LUBUSKIE IM. JANA DEKERTA W GORZOWIE WLKP.
Kobieta w kolejce, na spacerze, w otoczeniu popularnych gorzowskich miejsc… We współpracy z Galerią Askana muzealnicy przygotowali wystawę „TA KOBIETA…”, która prezentuje sceny z życia mieszkanek miasta uwiecznione przez fotografa Waldemara Kućkę w latach 60., 70. i 80. Na wystawie zobaczymy 20 przedruków jego zdjęć pochodzących ze zbiorów Muzeum Lubuskiego. Wernisaż – w sobotę 8 marca 2025 r. o godzinie 12:00 w Galerii Askana (obok Cafe Castellari) przy al. Konstytucji 3 Maja 102. Patronat nad ekspozycją objęła Rada Kobiet Województwa Lubuskiego. Wystawa będzie dostępna do 8 kwietnia 2025 r.
TEATR IM. J. OSTERWY W GORZOWIE WLKP.
Nie ma lepszej okazji niż Dzień Kobiet, by zobaczyć „No make up. One woman show”! Monodram autorstwa kolejnej naszej redakcyjnej koleżanki, niezwykle utalentowanej twórczyni Iwony Kusiak (niedawno została wydana także antologia dzieł Iwony) w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej to refleksyjny i humorystyczny stand-up, który bez retuszu pokazuje uroki i problemy kobiecego życia oraz dążenie do zmiany i rozwoju.
Spektakl na scenie kameralnej teatru Osterwy będzie można zobaczyć 8 marca 2025 r. o godz. 18:00 i 9 marca 2025 r. o godz. 18:00.
MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE
„Elizjum” to mityczna kraina umarłych i tytuł nowej wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Fotograf i grafik Grzegorz Przyborek prezentuje na niej prace przenoszące widza w świat wyobraźni, stwarzające poczucie podróży w nieznane.
– Dzięki fotografii mogłem powołać do życia świat, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Fotografia oprócz wolności w budowaniu własnej przestrzeni, dała mi możliwość pełnej wypowiedzi, balansowania pomiędzy fikcją a realnością, odkrywania nowych egzystencji. Fotografia jest obrazem wyobraźni, która przesłoniła w swojej wiarygodności rzeczywistość, dzięki czemu na fotografii moja obecność silniej ujawnia się w wyobrażonym i zainscenizowanym świecie – pisze Grzegorz Przyborek o swojej twórczości.
Wystawa będzie dostępna do 21 marca 2025 r. 28 marca 2025 r. odbędzie się zaś finisaż z udziałem artysty.
Do 21 marca 2025 r. będzie można oglądać również ekspozycję prac zatytułowaną „W kręgu przyjaciół i uczniów”. Tematyka i tytuł odnosi się do grupy artystów skupionych wokół Zbigniewa Szymoniaka – malarza akcentującego w swojej twórczości wątki filozoficzne i duchowe. Wystawa prezentuje efekty wymiany idei, doświadczeń i wiedzy pomiędzy malarzami.
REGIONALNE CENTRUM ANIMACJI KULTURY W ZIELONEJ GÓRZE
W Centrum Kreatywnej Kultury trwa wystawa malarstwa Margaret Bolińskiej – laureatki Międzynarodowej Nagrody Artysty Roku 2025 we Florencji. Artystka urodziła się w Kościanie, w dzieciństwie mieszkała w Zielonej Górze, a obecnie mieszka i pracuje w Belgii. Studiowała na Akademii Sztuk Wizualnych w Mechelen w Regionie Flamandzkim. Jej obrazy wyróżniają się bogatą paletą barw i ekspresją, o czym można się przekonać, odwiedzając CKK przy ul. Sienkiewicza 11.
Oprócz malarstwa pasją Margaret Bolińskiej jest literatura. Artystka wydała dwa tomiki poezji: „Przebudzenie” i „Przez pryzmat zadumy” oraz powieść „Na drabinie przetrwania”. Zajmuje się również tłumaczeniami z języka angielskiego i niderlandzkiego.
LUBUSKI TEATR W ZIELONEJ GÓRZE
Przez najbliższe dni w Lubuskim Teatrze ponownie będzie rządzić „Balladyna”. Spektakl na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego pojawi się na dużej scenie aż pięciokrotnie:
w czwartek 6 marca 2025 r. o godzinie 10:00,
w piątek 7 marca 2025 r. o godzinie 10:00 i 19:00,
w sobotę 8 marca 2025 r. o godzinie 19:00,
w niedzielę 9 marca 2025 r. o godzinie 19:00.
Młodsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Wiatr, wiatr” na scenie lalkowej (w sobotę 8 marca 2025 r. o godzinie 14:00 i w niedzielę 9 marca 2025 r. o godzinie 12:00), a dla dorosłych na scenie kameralnej zagości „Sztuka” (8 i 9 marca 2025 r. o godzinie 16:00).
W czwartek 13 marca o godzinie 17:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. konferencja pod hasłem “Kwiaty Kupię Sobie Sama”. Konferencja “Kwiaty kupię sobie sama” ma zainicjować ogólnopolską kampanię – dyskusję społeczną na temat skutecznego niesienia pomocy nie tylko kobietom doznającym przemocy domowej, lecz wszystkim osobom w tę przemoc uwikłanym.