Już jutro zbiórka krwi przed Urzędem Marszałkowskim. Obudź w sobie bohatera!

Krwiobus RCKiK zaparkowany przed UMWL w Zielonej Górze.
Taka inicjatywa to szansa, by pomóc innym. Fot. lubuskie.pl

10 marca 2025 r. (poniedziałek) krwiobus już tradycyjnie zaparkuje przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego przy ul. Podgórnej 7 w Zielonej Górze. Czekamy na Ciebie!

Od 2015 roku w Urzędzie organizowane są cykliczne akcje krwiodawstwa, podczas których udało się zebrać już ponad 400 litrów tego bezcennego daru życia.

Dołącz do marszałkowskich akcji zbiórki krwi, które w 2025 roku organizowane będą: 10 marca, 14 lipca i 17 listopada 2025 r.

Krew to lek, którego nie da się wyprodukować ani zastąpić. Jest niezbędna w wielu sytuacjach ratujących życie, takich jak krwotoki, wypadki czy leczenie chorób, w tym nowotworów.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW? 

Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg, która:

  • w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miała wykonywanych tatuaży, przekłuć ciała,
  • w ciągu ostatnich 7 dni nie miała usuwanego zęba, leczenia kanałowego i innych drobnych zabiegów chirurgicznych,
  • w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii,
  • nie przyjmuje leków, które mogłyby wpłynąć na jakość krwi.

PO ODDANIU OTRZYMUJESZ…

  • posiłek regeneracyjny (9 tabliczek czekolady);
  • zwolnienie z pracy 2 dni od dnia oddania krwi;
  • legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

JAK ZOSTAĆ DAWCĄ KRWI – KROK PO KROKU…

Ważne, aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu (często mylimy oddanie krwi z wizytą w laboratorium a to nie to samo!!!). Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki, woda mineralna) oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zanim zgłosisz się do krwiobusu, zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (najlepiej dowód osobisty).

Badanie laboratoryjne

Pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych.
– Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmowały: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny.
– Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.

Badanie lekarskie 

Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających.

Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie – dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi!

Mając na względzie dobro biorcy Twojej krwi, należy dokładnie przypomnieć sobie wszystkie schorzenia, nawet te przebyte w odległej przeszłości. Dotyczy to w szczególności żółtaczki zakaźnej.

Lekarz dodatkowo zmierzy ciśnienie krwi i osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.

Podczas donacji pobierane będą również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

Rejestracja 
Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań.

Więcej informacji, w tym o przeciwskazaniach do oddania krwi, możecie przeczytać na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści