Młodzi, świadomi Europejczycy: Konkurs wiedzy o UE

Lubuski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej NA GWIEZDNYM SZLAKU
Lubuski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej NA GWIEZDNYM SZLAKU
Czy Unia to tylko bankomat? Co młodzi naprawdę o niej wiedzą? Lubuski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej to okazja, by sprawdzić, na ile dzisiejsza młodzież rozumie jej wartości i znaczenie w codziennym życiu.

Polska funkcjonuje we wspólnocie od przeszło 20 lat, więc można już zadać pytanie, co członkostwo oznacza dla pokolenia, które nie zna rzeczywistości sprzed akcesji. Młodzi, którzy wezmą udział w konkursie urodzili się już w Unii. Swoboda podróży, studiowania czy pracy w Europie jest dla nich tak naturalna, jak dla ich rodziców było przywiązanie do paszportu i ograniczone możliwości wyjazdu.

– Jestem z tych roczników, które zakładały kluby europejskie i cieszyły się, że lada dzień będziemy przystępować do Unii Europejskiej. Pamiętam te czasy, gdy chłonęliśmy tę wiedzę i wyobrażaliśmy sobie, jak to będzie, gdy będziemy bez paszportów pokonywać granice. Mam nadzieję, że ten konkurs choć trochę zaszczepi dzisiejszej młodzieży tę radość i entuzjazm, który ja przeżywałam ponad dwadzieścia lat temu – mówiła Natalia Burdz, dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie Wlkp.

W 2004 roku entuzjazm wobec Unii był ogromny. Dziś debata jest bardziej podzielona, a eurosceptycyzm, nawet wśród młodych, przestaje być marginalnym zjawiskiem. To, jak młode pokolenie postrzega Unię, ma znaczenie dla przyszłości Polski w Europie.

Marszałek Marcin Jabłoński przyznaje, że choć członkostwo przyczyniło się do wielu pozytywnych zmian, wywołuje różne emocje. — Uważam ten konkurs za niezwykle istotny pod względem zwrócenia uwagi młodych ludzi na krytyczne ocenianie różnych informacji, które do nich docierają — mówi.

Inicjatywa ma na celu nie tylko zachęcenie młodego pokolenia do zgłębiania wiedzy o Unii, ale także rozwijanie umiejętności weryfikacji informacji oraz świadomego formułowania opinii. To szczególnie ważne w czasach, gdy Internet dostarcza równie wiele faktów, co manipulacji i fałszywych narracji.

Konkurs, jak zaznacza Poseł na Sejm RP i profesor UZ Waldemar Sługocki, nie ma na celu „mówić, czy się opłaca, czy nie opłaca” być w Unii. — Chcemy, aby młodzi ludzie sami podejmowali decyzje w oparciu o rzetelną, usystematyzowaną wiedzę. Chcemy, aby młodzież, słysząc w wiadomościach czy spotykając informacje w mediach społecznościowych, na Facebooku czy platformie X, potrafili powiedzieć: „to nieprawda” — podkreśla.

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej będzie składał się z kilku etapów. Na początku uczniowie wezmą udział w teście szkolnym, a trójka najlepszych z każdej szkoły stworzy drużynę, która zmierzy się w grze „Na gwiezdnym szlaku”. Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 31 marca 2025 r., a zawody szkolne odbędą się 11 kwietnia 2025 r. Finał konkursu odbędzie się 24 maja 2025 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Oczywiście, jak w każdym konkursie, na zwycięzców czekają nagrody.

— Wyślemy laureatów do Brukseli samolotem, ale chciałbym, żeby ci laureaci zostali w województwie lubuskim i podjęli studia na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dlatego uczelnia zaoferuje indeksy na wybrane kierunki – nie powiem jeszcze na jakie, żeby nie robić falstartu. Uniwersytet chciałby mieć jednak jak najwięcej ludzi, którzy wygrają ten konkurs – powiedział prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konkurs odbywa się pod patronatami honorowymi Wojewody Lubuskiego Marka Cebuli, Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty Mariusza Biniewskiego.

Objęty jest także patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Organizatorami wydarzenia są:

  • poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr hab. Waldemar Sługocki – prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • Uniwersytet Zielonogórski,
  • Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim oraz działający w Ośrodku Regionalny Punkt Informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści