Marszałek Marcin Jabłoński – na zaproszenie wojewody Marka Cebuli – wziął udział w spotkaniu z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Maciejem Duszczykiem. O problemach pogranicza rozmawiano w minionym tygodniu w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
Podczas spotkania omówiono bieżące problemy pogranicza. Chodzi o sprawę migracji, współpracę ze stroną niemiecką, kontrole graniczne, natężenia ruchu na przejściach granicznych.
Marszałek Marcin Jabłoński na przykładzie Słubic i Frankfurtu nad Odrą przedstawił dramatyczną sytuację, w jakiej znajdują się mieszkańcy pogranicza na skutek wprowadzonych przez niemieckiego sąsiada kontroli granicznych.
– Zakorkowane przejścia graniczne dezorganizują życie Polaków i Niemców. Od wielu miesięcy na spotkaniach po obu stronach granicy stanowczo domagam się takiej organizacji kontroli, by pozwoliła na normalne funkcjonowanie mieszkańców – mówił.
Rozmowy dotyczyły sytuacji na przejściu granicznym w Świecku i Słubicach – paraliżu komunikacyjnego spowodowanego kontrolami granicznymi po stronie niemieckiej oraz kwestii migracyjnych, przed planowanymi rozmowami z nowym rządem Niemiec.
– Raport, który przygotujemy po dzisiejszej dyskusji, ma dać impuls do rozmów polsko-niemieckich, które odbędą się po powstaniu nowego rządu Niemiec – podkreślał Minister Maciej Duszczyk.
Ze strony wojewody oraz marszałka padł zdecydowany głos o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania problemu na granicy w Świecku i Słubicach.
– Zakorkowane miasto to ogromna uciążliwość i niepokój. Nie tylko kierowców i osób przekraczających granicę, ale wszystkich mieszkańców. Tysiące Lubuszan pracuje na terenie Niemiec. Każdego dnia przekraczają granicę w drodze do swoich miejsc pracy. Istniejące utrudnienia mogą przełożyć się także na straty w gospodarce – podkreślał wojewoda Marek Cebula.
Podczas spotkania lubuskie służby poruszyły kwestie migracji wskazując m.in., że w 2024 roku liczba cudzoziemców przyjętych przez Polskę, a cofniętych przez stronę niemiecką w ramach procedury readmisji spadła o 59% w porównaniu z rokiem 2023, natomiast w ramach procedury dublińskiej o 31%. Te informacje przekazała płk. SG Monika Musielak, komendant NOSG.
– Wśród cudzoziemców przebywających na terenie lubuskiego nie obserwuje się wzrostu przestępczości – zaznaczał z kolei insp. Jerzy Czebreszuk, komendant wojewódzki policji w Gorzowie Wlkp.
W spotkaniu z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciejem Duszczykiem – na zaproszenie wojewody lubuskiego Marka Cebuli – wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Maja Nowak, wicewojewoda lubuski Maciej Siwicki, komendant wojewódzki policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jerzy Czebreszuk, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Monika Musielak, zastępca dyrektora oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze Katarzyna Kondracka. Wiceministrowi towarzyszyła ekspert Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA Alicja Kępka.
Urząd marszałkowski województwa lubuskiego reprezentowali: Radosław Brodzik – dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i EWT, Adriana Sarnecka – zastępca dyrektora BWZ i EWT, Grzegorz Kurowski – dyrektor Biura Ochrony Informacji i Bezpieczeństwa Publicznego.
Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki. Opracowanie: Katarzyna Kozińska