Gorzowski szpital wspomina i świętuje

5 lat temu w marcu 2020 roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie z dnia na dzień stał się szpitalem jednoimiennym. Dzisiaj pracownicy, którzy walczyli z pandemią zostali odznaczeni prezydenckim srebrnym krzyżem zasługi dla ochrony zdrowia. W uroczystości uczestniczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna oraz wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. To jeszcze nie koniec wyróżnień. Jeszcze dziś uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., podczas której szpital podziękuje wszystkim przyjaciołom gorzowskiej kardiochirurgii. Po kilkuletniej batalii oddział ma finansowanie z NFZ.

Z dnia na dzień musieliśmy stworzyć kilkaset miejsc dla pacjentów z COVID-19. W szczycie pandemii w szpitalu zabezpieczyliśmy 600 łóżek. Dramatyczny czas, cieszę się, że w tym okresie potrafiliśmy pomóc naszym pacjentom. Dzisiaj dziękujemy wszystkim tym, którzy od pierwszych dni ciężko pracowali, by walczyć z covidem – podkreślił prezes szpitala Jerzy Ostrouch.

Srebrne Krzyże Zasługi Prezydenta RP zasłużonym pracownikom ochrony zdrowia Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wręczyli: wicewojewoda lubuski Maciej Siwicki wraz z parlamentarzystami: Krystyną Sibińską i Władysławem Komarnickim.

W uroczystości wzięły udział także: ministra zdrowia Izabela Leszczyna, wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska, marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński oraz wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski, a także prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Izabela Piotrowicz i wiceprezes lecznicy, przewodniczący gorzowskiej Rady Miasta Robert Surowiec.

Podczas przemówień nie zabrakło także wątku środków na leczenie onkologiczne, jakie uzyskał szpital w ramach KPO oraz kontraktu dla gorzowskiej kardiochirurgii. – Podziękowania za kardiochirurgię należą się Wam, to Wy sami wywalczyliście sobie kontrakt na ten oddział. To dzięki Waszej determinacji – mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Gorzowski Szpital Wojewódzki z historycznym wsparciem finansowym

Gorzowski Szpital Wojewódzki znalazł się w gronie beneficjentów Krajowego Planu Odbudowy, co oznacza znaczące wsparcie finansowe w wysokości 80 milionów złotych na rozwój onkologii. To wielki krok naprzód dla placówki, która od lat dąży do zapewnienia najwyższej jakości opieki pacjentom z województwa lubuskiego.

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, podkreśla, że wsparcie dla gorzowskiego szpitala nie jest przypadkowe. -To jeden z najlepiej zarządzanych szpitali w Polsce, z doskonałą kadrą medyczną. Jestem przekonana, że pacjenci onkologiczni otrzymają tu kompleksową opiekę, w tym nowoczesny sprzęt diagnostyczny, terapie oraz wsparcie psychologiczne – zaznaczyła minister.

Nowoczesna onkologia i kardiochirurgia

Poza inwestycjami w onkologię, gorzowski szpital może się pochwalić sukcesem w uruchomieniu iw końcu zakontraktowaniu od marca kardiochirurgii. To spełnienie wieloletnich starań zarządu placówki oraz wsparcia ze strony samorządu województwa. Marszałek województwa lubuskiego, Marcin Jabłoński, wyraził dumę z osiągnięć szpitala: –To ambitne przedsięwzięcie, które znacznie poprawiło poziom opieki zdrowotnej w regionie. Mieszkańcy Lubuskiego mogą liczyć na najwyższy poziom leczenia bez konieczności wyjazdu do innych miast.

Problem braku kardiochirurgii w województwie był podnoszony od lat. Lekarze i samorządowcy wskazywali, że brak takiej specjalistycznej opieki powoduje opóźnienia w leczeniu pacjentów z chorobami układu krążenia, które wciąż są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. –Dzięki determinacji wielu osób udało się stworzyć w pełni funkcjonujący oddział kardiochirurgiczny, który już uratował ponad 300 żyć– mówił wiceprezes lecznic Robert Surowiec.

Przejrzysty proces dotacyjny

Minister Leszczyna zaznaczyła również, że proces przyznawania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy odbywa się w sposób w pełni transparentny: –Szpitale wiedzą dokładnie, jakie kryteria muszą spełnić i ile punktów mogą zdobyć. To sprawiedliwe i jasne zasad.

Poza gorzowskim szpitalem, wsparcie finansowe otrzymały również inne placówki, w tym szpitale w Nowej Soli i Sulechowie.

Gala podziękowań i symboliczne uhonorowanie wysiłków

Z okazji uzyskania dofinansowania oraz uruchomienia oddziału kardiochirurgii, jeszcze dziś wieczorem odbędzie się uroczysta gala podziękowań. To wydarzenie ma na celu uhonorowanie osób, które przyczyniły się do sukcesu szpitala. –To dzień pełen wzruszeń i podziękowań dla tych, którzy przez lata walczyli o rozwój placówki – podkreśla dyrekcja szpitala.

-Pamiętam działania ws. kardiochiorurgii – mówi wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowskiej. – Wtedy pamiętam z Krystyną Sibińską, która też była takim motorem do działania i takim dobrym duchem tej kardiochirurgii, pisałyśmy wspólnie interpelacje. Wtedy byłam Wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia. Zorganizowaliśmy Sejmową posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia właśnie o tym. Mówiliśmy podczas tej komisji, że jest kadra, jest sprzęt, jest miejsce. Są chęci z determinacja, tylko woli brak. Minister Zdrowia odsyłał nas do NFZ -u. NFZ Lubuski mówił, że nie da na to pieniędzy. Dzisiaj mamy to już za sobą. Na szczęście.

Wsparcie dla gorzowskiego szpitala to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w zdrowie mieszkańców regionu. Przed placówką jeszcze wiele wyzwań, ale już teraz można mówić o ogromnym sukcesie, który stawia gorzowski szpital w czołówce najlepiej rozwijających się placówek medycznych w Polsce.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Klakier

Kandydat PiS z jednej strony nie jest miękiszonem, a z drugiej zaspokaja patriotyczno-religijne uniesienie prawej strony. Jak wygra, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zrobi starego przyjaciela

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści