Filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. to miejsce, które zyskało nową przestrzeń po kompleksowym remoncie i przeniesieniu do budynku Młodzieżowego Domu Kultury. Ta zmiana lokalizacji nie jest tylko kwestią adresu, ale także nowej jakości w ofercie kulturalnej i społecznej dla mieszkańców dzielnicy Zawarcie.
Historia biblioteki sięga 1971 roku, kiedy to otwarto pierwszą filię miejską w tej części Gorzowa. W pierwszym roku działalności placówka zdobyła blisko 1000 czytelników, co czyniło ją jedną z największych w mieście. Choć budynek był kilkakrotnie remontowany, to dopiero teraz udało się przeprowadzić kompleksową modernizację, która pozwoliła stworzyć nowoczesną przestrzeń, spełniającą wszystkie standardy. Koszt prac wyniósł 160 tysięcy złotych, a efekty widać gołym okiem – filia dysponuje teraz ponad 13 tysiącami książek, co czyni ją jedną z lepiej wyposażonych bibliotek osiedlowych w Gorzowie.
Kultura w sercu miasta
– To najlepsza inwestycja w kulturę i społeczeństwo – mówi Izabela Piotrowicz, wiceprezydent Gorzowa Wlkp. – Wydanie 663 tysięcy na remont biblioteki to naprawdę dobrze ulokowane środki. Cieszę się, że mamy tu filię, która służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki determinacji pana dyrektora Sławomira Szenwalda udało się pozyskać te środki, a obecnie biblioteka funkcjonuje w pełni swoich możliwości.
Nie tylko książki przyciągają czytelników do nowej siedziby biblioteki. Filia wkrótce stanie się miejscem spotkań lokalnej społeczności, organizując liczne wydarzenia kulturalne, warsztaty oraz spotkania.– Jestem otwarta na propozycje naszych czytelników. Organizujemy Dyskusyjny Klub Książki, a także warsztaty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak te malowania na szkle – mówi Natalia Płosaj, kierowniczka filii nr 6. – Jasne, przestronne wnętrza przyciągają nowych użytkowników. Zauważam, że coraz więcej osób pyta o naszą lokalizację i cieszy się z nowych warunków. To naprawdę widoczne zainteresowanie.
Miejsce, które łączy ludzi
Filia nr 6 stała się także miejscem integracji kulturowej. Regularnie odbywają się spotkania artystyczne, takie jak występy muzyków, co wzbogaca ofertę biblioteki i sprawia, że przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. – Mamy zamiar ożywić ten park przed biblioteką, stworzyć przestrzeń, w której będzie można usiąść, poczytać książkę, poczekać na zajęcia – mówi Maria Szupiluk, radna Rady Miasta Gorzowa Wlkp. – To miejsce, które będzie tętniło życiem, a wszyscy mieszkańcy będą mogli się w nim poczuć dobrze.
– Jako radni Rady Miasta jesteśmy pod wrażeniem dynamicznego rozwoju tej filii. To jedno z najważniejszych miejsc na Zawarciu, które służy nie tylko książkami, ale także jako przestrzeń spotkań mieszkańców” – podsumowuje Robert Surowiec, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Nowa Filia nr 6 w Gorzowie to przykład, jak biblioteki mogą stać się ośrodkami życia kulturalnego i społecznego. To przestrzeń nie tylko dla miłośników literatury, ale również dla wszystkich, którzy szukają miejsca do spotkań, warsztatów i inspiracji.