Profesor Aleksandra Szczerba z gorzowskiej AJP: Przemoc wobec kobiet przybiera dziś różne formy

Profesor Aleksandra Szczerba w studiu LCI.
Profesor Aleksandra Szczerba w studiu LCI.
Lubuskie Centrum Informacyjne miało zaszczyt gościć prof. dr hab. Aleksandrę Szczerbę, kierowniczkę Zakładu Prawa i Administracji Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Rozmowa dotyczyła nowych form przemocy wobec kobiet oraz rozwoju kierunku prawo na uczelni w Gorzowie.

Nowe oblicza przemocy

Przemoc wobec kobiet przybiera dziś różne formy, które coraz częściej wykraczają poza przemoc fizyczną i seksualną. Profesor Szczerba zwróciła uwagę na rosnącą świadomość społeczną w zakresie przemocy psychologicznej, emocjonalnej i ekonomicznej. Wskazała, że przemoc psychologiczna obejmuje m.in. umniejszanie wartości kobiety, podważanie jej kompetencji oraz poddawanie nieustannej krytyce. Przemoc ekonomiczna to z kolei ograniczanie dostępu do środków finansowych, kontrolowanie wydatków czy niealimentacja.

Nowoczesne mechanizmy prawne, takie jak procedura “Niebieskiej Karty”, pozwalają na podejmowanie działań interwencyjnych, angażujących policję, służbę zdrowia, szkoły i ośrodki pomocy społecznej. Procedury te mają na celu nie tylko ochronę ofiar, ale również korekcyjne oddziaływanie na sprawców przemocy, co pozwala im uświadomić konsekwencje swojego działania oraz nauczyć radzenia sobie z agresją.

Edukacja prawnicza w Gorzowie – krok w stronę rozwoju

Podczas rozmowy poruszony został także temat rozwoju edukacji prawniczej w Gorzowie. Powstanie Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa na Akademii im. Jakuba z Paradyża jest naturalnym etapem rozwoju uczelni. Kadra akademicka, we współpracy z instytucjami prawnymi i administracyjnymi, dąży do stworzenia wysokiego poziomu kształcenia, który umożliwi absolwentom znalezienie zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą.

Studia prawnicze otwierają szerokie możliwości zawodowe – absolwenci mogą zostać adwokatami, radcami prawnymi, sędziami, prokuratorami, ale także znaleźć zatrudnienie w sektorze prywatnym i międzynarodowym. Władze uczelni liczą, że uruchomienie tego kierunku przyczyni się do zatrzymania młodych ludzi w regionie oraz przeciwdziałania problemom demograficznym.

Konferencje i wydarzenia promujące wiedzę prawniczą

Akademia im. Jakuba z Paradyża organizuje liczne wydarzenia mające na celu popularyzację wiedzy prawniczej. Już w kwietniu odbędą się dwie konferencje naukowe: studencka “Młodzi dla bezpieczeństwa” oraz jubileuszowa, dziesiąta konferencja poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa. Kolejnym istotnym wydarzeniem będzie spotkanie dyskusyjne w ramach cyklu “Gorzowskie Rozmowy o Prawie”, poświęcone problematyce prawa migracyjnego.

Rozmowa z prof. Szczerbą uwidoczniła zarówno aktualne problemy społeczne związane z nowymi formami przemocy, jak i znaczenie edukacji prawniczej w regionie. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie stawia na rozwój i angażowanie społeczeństwa w kluczowe debaty, co pozwala na budowanie świadomej i dobrze wykształconej społeczności.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie smaki Wielkanocy

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. To nie tylko moment odrodzenia i nadziei. To święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące symbolem zwycięstwa życia

Święta bez presji? Można.

Wielkanoc to czasem wielki stres. Nierzadko zamiast cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi fiksujemy się na myciu okien, utrzymaniu dobrej atmosfery, czy wyrzeźbieniu idealnego maślanego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści