W ramach obchodów Tygodnia Statystycznego Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował seminarium – “Wyludnianie i starzenie się społeczeństwa – jak reagować na zmiany?”, wcześniej odbyło się Lubuskie Forum Polityki Społecznej – czy udało się znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania dla przyszłości naszego regionu w kontekście demografii?
Gościem czwartkowej „Rozmowy dnia” LCI był Robert Wróbel – p.o. dyrektora US w Zielonej Górze.
– Myślę, że nie ma innego wyjścia. Samorządy zdecydowanie się budzą, a impuls idzie zawsze od góry, od władz państwowych. Ale u nas, w województwie lubuskim, też jesteśmy swego rodzaju prekursorem. Z inicjatywy marszałka województwa lubuskiego powołany został pełnomocnik do spraw rozwoju społecznego. I te problemy, wyzwania demograficzne, są aktualnie mocno na tapecie. Na pierwszym miejscu – odpowiedział Wróbel na pytanie o to, czy samorządy podejmują działania, by zatrzymać negatywną tendencję związaną z demografią.
Pełniący obowiązki dyrektora Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze wskazywał, że problem dotyczy całego kraju, ale poza działaniami podejmowanymi centralnie, potrzebna jest również reakcja pojedynczych samorządów.
– W całym kraju na palcach dwóch rąk można policzyć gminy, które będą miały stabilną sytuację demograficzną i te obawy mogą mieć troszeczkę mniejsze. Przy czym te wyzwania demograficzne, jak już widzimy, nawet po województwie lubuskim, rodzą też pewnego rodzaju napięcia pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Bo człowiek to jest rozwój, bo człowiek to jest gospodarka, bo człowiek to jest funkcjonowanie gminy w konkretnym miejscu, w konkretnej przestrzeni społeczno-gospodarczej – podkreślał Wróbel.
Cała rozmowa: