Edukacja przyszłości

Na zdjęci dr Zapeńśki, dyrektor ODN w Zielonej Górze
 
Gościem LCI był dr Paweł Zapeński, dyrektor Ośrodka Doskonalenia od Nauczycieli w Zielonej Górze, z którym rozmawialiśmy o trwającej właśnie konferencji Wczesna edukacja w dobie zmian  – potrzeby i oczekiwania XXI wieku. Od nowoczesnych technologii nie da się uciec – można się nauczyć je mądrze wykorzystywać w edukacji wczesnoszkolnej. A jakie kompetencje są kluczowe dla rozwoju nauczycieli i uczniów w nadchodzących dekadach?

IK: Rozmawiamy w trakcie dużej konferencji dotyczącej wczesnej edukacji w dobie zmian, edukacji wobec wyzwań przyszłości. Co oznaczają te hasła?

PZ: Oznaczają tyle, że edukacja jest pozostawiona od dłuższego czasu samej sobie. Zmienia się bardzo, bardzo wiele w świecie społecznym, zmieniają się trendy, zmieniają się technologie, a szkoła właściwie pozostawała taka sama przez wiele, wiele lat. Kolej na to, żeby szkołę reformować, zmieniać. Żeby ta szkoła rzeczywiście miała znamiona przyszłości. No i my, jako Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, chcemy to zmieniać i zapytać o to, jak to zrobić,  wybitnych specjalistów.

Konferencja jest częścią dużego projektu “Profesjonalny nauczyciel. Kompetentny uczeń”. Jakie konkretne rezultaty jeszcze mogą wyniknąć z realizacji projektu?

PZ: Chcemy przede wszystkim edukować; pokazywać nauczycielom, że szkoła może być inna i myślimy, że po realizacji tego projektu wiele pomysłów, które padnie i zostanie wdrożonych oraz zaakceptowanych przez nauczycieli, zostanie też zaimplementowanych do lubuskich szkół.

IK: A jakie jeszcze kompetencje według pana dyrektora są kluczowe, jeśli chodzi o nauczycieli i uczniów w nadchodzących dekadach?

PZ: Przede wszystkim czasy, w których żyjemy, nie wymagają wiedzy książkowej, encyklopedycznej, bo to każdy z nas może uzyskać tu i teraz; może wpisać w wyszukiwarkę coś, co go interesuje i uzyska odpowiedź. Mamy różne czaty, GPT, sztuczną inteligencję i to jest na wyciągnięcie ręki. Natomiast kompetencją kluczową przede wszystkim – i to wynika z badań – którą należy rozwijać, jest krytyczne myślenie. Tego jeszcze maszyny nie umieją. To jest domeną człowieka. I to krytyczne myślenie, czyli zbieranie informacji, a później patrzenie na nie w sposób krytyczny i odnoszenie się do tego w inteligentny sposób, to jest bardzo ważne. Kolejną taką kompetencją kluczową jest właśnie inteligencja emocjonalna. Tego też nie umieją czaty, tego nie umieją maszyny. To jest tylko coś, co człowiek może mieć.

IK: A jakie kolejne działania będzie proponował Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli lubuskim nauczycielom?

PZ: Będą to bardzo liczne kursy doskonalące, ale też przewidujemy działania z zakresu tutoringu. Będą także studia podyplomowe z zakresu coaching, wyjazdy do szkół, będzie to wsparcie metodyczne – taki objazdowy punkt metodyczny. Będziemy proponować nauczycielom konferencje, ale także wyjazdy rozwijające dla kadry kierowniczej.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści