Dziś w południe częściowe zaćmienie Słońca. Będzie widoczne nad Ziemią Lubuską

Częsciowe zaćmienie Słońca. ŹródłoL: Dziennik Naukowy
Częsciowe zaćmienie Słońca. ŹródłoL: Dziennik Naukowy
Dzisiaj w południe 29 marca warto spojrzeć w niebo. Będziemy mogli zaobserwować, jeżeli pozwoli pogoda, częściowe zaćmienie Słońca.

Z zaćmieniem mamy do czynienia, kiedy Księżyc w nowiu znajdzie się między Ziemią a Słońcem. Wtedy nasz naturalny satelita rzuca cień na naszą planetę. Nie jest to częste zjawisko nad naszym krajem i dlatego warto spróbować spojrzeć w górę. Cały spektakl najlepiej widoczny będzie w województwie zachodniopomorskim i województwie lubuskim. Nad tymi terenami tarcza naszej gwiazdy będzie zasłonięta w największym stopniu.

Najwcześniej w Polsce przechodzenie Księżyca przed Słońcem rozpocznie się w Szczecinie i potrwa od godz. 11:34 do 13:09. Tam można się spodziewać w kulminacyjnym momencie o godz. 12:22 15,4 % zakrycia tarczy. Chwilę później zaczniemy obserwować to zjawisko nad naszym regionem.

Mapa zaćmienia w Polsce 29 marca 2025. Źródło: nocneniebo.pl
Mapa zaćmienia w Polsce 29 marca 2025. Źródło: nocneniebo.pl

W Gorzowie Wielkopolskim początek będzie miał o godz. 11:36, a koniec o 13:07, kulminacja o 12:22 i 13,57% przykrycia. W Zielonej Górze analogicznie: początek godz. 11:37, koniec godz. 13:06, kulminacja o godz.12:21 i 12,8%.

Wspólne oglądanie przy Palmiarni w Zielonej Górze

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Zielonej Górze w sobotę, 29 marca, przy Palmiarni organizuje obserwację częściowego zaćmienia słońca.

– Zapraszamy na obserwacje częściowego zaćmienia Słońca – informuje stowarzyszenie. Start o godz. 11:00.

Obserwacja fascynująca, ale grozi uszkodzeniem wzroku!

Żeby obserwować zaćmienie, pod żadnym pozorem nie patrzmy na Słońce bez zabezpieczeń! Promienie słoneczne mogą poparzyć dno oka, wywołać nieodwracalne uszkodzenia siatkówki albo plamki żółtej.

Jak podaje Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, wzrok podczas patrzenia na tarczę słoneczną musi być chroniony nie tylko przed nadmiarem światła, ale i  promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Z tego względu wiele domowych rozwiązań mimo ograniczenia ilości światła nie daje wystarczającego bezpieczeństwa dla naszego wzroku. W szczególności  bardzo nieskuteczne, a więc i niebezpieczne, są wszelkiego rodzaju okopcone szybki, zdjęcia rentgenowskie, płyty CD, a tym bardziej jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne.

Z dostępnych na naszym rynku materiałów bezpieczne są jedynie ciemne filtry spawalnicze o numerze 13 oraz folie mylarowe specjalnie przeznaczone do obserwacji Słońca.

Inną bezpieczną metodą jest projekcja obrazu Słońca na ekran przy wykorzystaniu standardowej lunety lub lornetki. W projekcji takiej obraz rzuca się na ekran umieszczony za lunetą/lornetką. Metoda ta pozwala patrzeć na obraz Słońca jednocześnie wielu osobom.

Szczegóły dotyczące sposobu realizacji takiej projekcji można znaleźć tutaj.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści