Guz powodował nadmierne ciśnienie. Pomogli zielonogórscy lekarze

Fot. szpital.zgora.pl
Zespół chirurgów Szpitala Uniwersyteckiego wykonał operację laparaskopowego usunięcia guza chromochłonnego nadnercza u 41-letniego pacjenta. Jest to pierwszy tego typu zabieg wykonany w Zielonej Górze. W leczenie zaangażowanych było kilku specjalistów. Oprócz wspomnianych chirurgów, chorego zdiagnozowali interniści, a prowadzili kardiolodzy. Zabieg zakończył się sukcesem. Pacjent czuje się dobrze i po kilku dniach opuścił szpital.

Pacjent chorował na oporne na leczenie farmakologiczne nadciśnienie tętnicze spowodowane guzem, które skutkowało uszkodzeniem narządów wewnętrznych. – Nasz Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałami: Diabetologii, Endokrynologii i Gastroenterologii od wielu lat diagnozuje to schorzenie. Dotychczas jednak w naszym szpitalu nie wykonywano tego typu zabiegów i chorych musieliśmy kierować do innych ośrodków, co wiązało się z długimi terminami oczekiwania i dalekimi dojazdami –mówi lekarz Dariusz Kosiński, specjalista endokrynolog.

W przygotowaniu do zabiegu czynny udział brał zespół lekarzy Klinicznego Oddziału Kardiologii. – Pacjent trafił do naszego oddziału z objawami niewydolności serca towarzyszącymi bardzo wysokim wartościom ciśnienia. Stosowaliśmy typowe dla takich sytuacji leki, jednak mimo podawania wysokich dawek i to wielu substancji, nie uzyskiwaliśmy satysfakcjonującej poprawy – mówi lekarz Paweł Jesionowski, kierownik oddziału.

Lekarze postawili diagnozę podejrzenia tak zwanego nadciśnienia wtórnego, która potwierdziła się po wykonaniu tomografii komputerowej i dodatkowych specjalistycznych badań biochemicznych guza chromochłonnego. – Jest to rzadka choroba i stanowi około 0,2 proc. przyczyn nadciśnienia z częstością rozpoznania szacowana na 0,8 przypadku na 100 tys osób rocznie – podaje statystyki doktor Paweł Jesionowski.

Po udanej operacji satysfakcji nie kryje doktor Maciej Biczysko, od niedawna kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. – Bardzo się cieszę z faktu, że operacja guza nadnercza typu Pheochromocytoma była możliwa w szpitalu, w którym pracuję od lutego tego roku. Operacja została wykonana techniką małoinwazyjną, czyli za pomocą laparoskopu i dedykowanych narzędzi do tego typu chirurgii. Dzięki zaangażowaniu wielu oddziałów i personelu szpitala udało się zdiagnozować chorego, przygotować do operacji oraz przeprowadzić tak skomplikowaną procedurę bez powikłań – mówi Maciej Biczysko.

To był pierwszy zabieg tego typu wykonany w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. – Planuję wraz zespołem oddziału chirurgii przeprowadzić także inne nowoczesne i postępowe procedury operacyjne, dotychczas nie wykonywane w tym szpitalu – zapewnia nowy kierownik oddziału, dziękując zarządowi szpitala za zaufanie i powierzenie misji kierowania tym odcinkiem lecznicy.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści