Owacje na stojąco. Premiera Ferdydurke w gorzowskim teatrze

Premiera spektaklu Ferdydurke
Premiera spektaklu Ferdydurke
Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim udowodnił, że potrafi sięgać po ambitne formy i interpretacje wielkich dzieł literatury. Premierowy spektakl „Ferdydurke” w reżyserii Dariusza Lewandowskiego zakończył się owacjami na stojąco, a widzowie opuszczali teatr pod ogromnym wrażeniem nowoczesnej adaptacji dzieła Witolda Gombrowicza.

Już przed premierą zapowiadano, że spektakl będzie łamać schematy i angażować widzów w refleksję nad narzuconymi społecznie maskami i „gębami”. Reżyser Dariusz Lewandowski postawił na dynamiczną, surrealistyczną konwencję, która momentami przypominała senne majaki bohatera.

Główny bohater, grany przez Dominika Jakubczaka, próbuje wyrwać się z konwenansów i odnaleźć autentyczność w świecie pełnym narzuconych ról. Nie jest to jednak prosta opowieść o buncie – gorzowska Ferdydurke bawi się formą, wykorzystując ekspresyjne choreografie i śmiałe inscenizacyjne pomysły.

– To niezwykle wymagający spektakl, nie tylko pod względem emocjonalnym, ale i fizycznym – mówi Dominik Jakubczak – Ruch, muzyka, słowo – wszystko to musi współgrać, by oddać ducha Gombrowicza i jednocześnie przemawiać do współczesnego widza.

Publiczność zachwycona: „Najlepsza premiera od lat”

29 marca w kuluarach Teatru Osterwy słychać było wyrazy zachwytu nad najnowszą premierą. Publiczność, która wypełniła salę po brzegi, nie kryła entuzjazmu. Po zakończeniu spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni owacjami na stojąco, a w rozmowach dało się słyszeć opinie, że to jedna z najlepszych premier ostatnich lat – To nie jest prosta adaptacja lektury – to dzieło sztuki samo w sobie – komentowała jedna z widzek. – Świetna gra aktorska, fenomenalny ruch sceniczny i zaskakujące interpretacje. Jestem pod wielkim wrażeniem!

Spektakl udowodnił, że twórczość Gombrowicza wciąż jest aktualna i przemawia nie tylko do młodszych widzów, ale również do dojrzałej publiczności. Inscenizacja Teatru Osterwy nie jest bowiem jedynie szkolnym przedstawieniem Ferdydurke, lecz śmiałym, artystycznym eksperymentem, który skłania do refleksji nad współczesnym człowiekiem i jego uwikłaniem w społeczne konwenanse.

Nie przegapcie kolejnych spektakli!

Po tak gorącym przyjęciu premiery kolejne pokazy Ferdydurke z pewnością będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Gorzowski teatr zaprasza widzów do udziału w tym niezwykłym widowisku – spektaklu, który nie tylko bawi, ale i skłania do refleksji nad tym, kim jesteśmy w oczach innych i czy możemy wyrwać się z kręgu narzuconych „gęb”.

Zespół na ręce dyrektora Jana Tomaszewicza otrzymał list gratulacyjny od Samorządu Województwa Lubuskiego, wręczony przez Natalię Burdz, dyrektor Biura Zamiejscowego UMWL z siedzibą w Gorzowie Wlkp.

Najbliższe spektakle już w kwietniu.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie smaki Wielkanocy

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. To nie tylko moment odrodzenia i nadziei. To święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące symbolem zwycięstwa życia

Święta bez presji? Można.

Wielkanoc to czasem wielki stres. Nierzadko zamiast cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi fiksujemy się na myciu okien, utrzymaniu dobrej atmosfery, czy wyrzeźbieniu idealnego maślanego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści