Zbąszynek pionierem zmian w pomocy społecznej

Katarzyna Rucioch, dyrektor CUS w Zbąszynku
Zbąszynek to jedna z siedmiu lubuskich gmin, w których Ośrodki Pomocy Społecznej przekształcają się w Centra Usług Społecznych. To nie tylko zmiana nazwy, ale przede wszystkim nowa filozofia wsparcia mieszkańców. CUS-y oferują znacznie szerszy zakres pomocy, ponieważ nie obowiązują w nich progi dochodowe.

System pomocy w Zbąszynku już od lat ewoluuje, dostosowując się do współczesnych wyzwań i realnych potrzeb lokalnej społeczności. – To rzeczywistość wymusiła na nas tę zmianę. Musimy wyjść do mieszkańców z nową jakością wsparcia – taką, która obejmie wszystkich, a nie tylko osoby spełniające kryteria dochodowe. Przemiany w społeczeństwie, zmiany zachodzące w naszych lokalnych społecznościach – to wszystko sprawiło, że konieczne stało się nowe podejście do pomocy – opowiadała Katarzyna Rucioch, dyrektor CUS w Zbąszynku.

Przypomnijmy. Centra Usług Społecznych (CUS) to nowoczesne wersje Ośrodków Pomocy Społecznej, ale z szerszym zakresem wsparcia. CUS-y odpowiadają na lokalne potrzeby, oferując wsparcie dla seniorów, rodzin, osób z niepełnosprawnościami czy młodzieży. To miejsce, gdzie można znaleźć realną pomoc na co dzień.

– Zależy nam na tym, by każdy mieszkaniec gminy mógł i chciał korzystać z oferty CUS-ów – mówił Grzegorz Potęga, wicemarszałek województwa. Zbąszynek nazwał „pionierem” nowego modelu wsparcia, jako jedną z pierwszych siedmiu gmin w regionie, które wprowadziły tę zmianę. Cieszy go otwarcie kolejnej takiej placówki w Lubuskiem.

Jakub Piosik, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, wyraził nadzieję, że w regionie powstanie więcej takich ośrodków. – W obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącego zapotrzebowania na usługi społeczne dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, tego typu inicjatywy są niezbędne – zwrócił uwagę.

Utworzenie CUS w Gminie Zbąszynek było współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Wartość projektu wyniosła niemal 2 mln zł.

Projekt obejmuje szereg działań, w tym adaptację i wyposażenie nowego Centrum, zakup specjalistycznego sprzętu, modernizację infrastruktury oraz zatrudnienie nowych pracowników, którzy będą odpowiedzialni za realizację usług wspierających samodzielność osób z niepełnosprawnościami, organizację spotkań integracyjnych czy wsparcie rodzin w kryzysie.

Zrealizowanie projektu przyczyni się do ułatwienia dostępu do usług społecznych, skracając drogę do pomocy poprzez eliminację zbędnej biurokracji i organizację wsparcia w jednym miejscu.

Zarząd Województwa Lubuskiego ogłosił, że planuje kolejne ogłoszenie konkursu i zachęca do skorzystania z tej okazji.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Lubuskie smaki Wielkanocy

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. To nie tylko moment odrodzenia i nadziei. To święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, będące symbolem zwycięstwa życia

Święta bez presji? Można.

Wielkanoc to czasem wielki stres. Nierzadko zamiast cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi fiksujemy się na myciu okien, utrzymaniu dobrej atmosfery, czy wyrzeźbieniu idealnego maślanego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści