“Kaziuki” już w tę niedzielę!

Kaziuki w Zielonej Górze Ochli - niedziela 6 kwietnia od godz. 11.00 do 16.00
Kaziuki w Zielonej Górze Ochli - niedziela 6 kwietnia od godz. 11.00 do 16.00
W niedzielę 6 kwietnia warto wybrać się do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli na imprezę nawiązującą do jarmarku świątecznego odbywającego się od 400 lat w Wilnie ku czci św. Kazimierza Jagiellończyka, głównego patrona Litwy, Wilna, Polski, młodzieży, ubogich i uciemiężonych. Patronuje również cierpiącym na choroby płucne, w tym gruźlicę, niewidomym, ziołolecznikom i kwiaciarzom. Od niego wywodzi się nazwa „Kaziuki Wileńskie”.

Zielonogórskie “Kaziuki”, które po raz kolejny odbędą się w popularnym Skansenie w Ochli w pierwszą niedzielę kwietnia związane są z nadchodzącymi świętami Wielkanocnymi.

Na jarmarku będzie okazja do nabycia palm wielkanocnych. Nie zabraknie też wszelkiego rodzaju pisanek, ozdób świątecznych i rękodzieł.

Swoje produkty zaprezentują lokalni producenci. Będą świeże warzywa, pieczywa, sery, wędliny, dziczyzna, soki i miody – słowem wszystko, co najlepsze w naszym województwie. Jak przekonują organizatorzy, ma być kolorowo, ekologicznie i regionalnie.

Na kulinarną podróż zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze przygotują swoje specjały. Na stołach pojawi się m.in. żurek, pierogi i cepeliny. Nie zabraknie słodkości z różnych zakątków świata. Na stoiskach znajdziemy obwarzanki, kurtosze i chałwy.

Strefa gastronomiczna znajdować się będzie na końcu skansenu – w zagrodzie z Mariankowa.

Podczas jarmarku będzie okazja wziąć udział w warsztatach m.in. z pisanek wielkanocnych. Dzieci będą miały okazję do zabaw. Będzie też można zwiedzać ekspozycje muzealne i wystawy.

Organizatory uprzedzają, że na części stoisk nie będzie można płacić kartą.

Program, który udostępniło muzeum, przedstawia się następująco:

Niedziela 6 kwietnia w godz. od 11.00 do 16.00

 – Jarmark rękodzieła i ozdób wielkanocnych.
–  Bezpłatne warsztaty pisankarskie oraz wicia palm – Zagroda Kamienna.
 – Bezpłatne wiosenne warsztaty rzeźbienia w mydle – sala ekspozycyjna w budynku administracyjnym.
– Występy zespołów folklorystycznych – plenerowa scena Muzeum.
– Przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Teatru Bałałajka pt. “Niemodniara-Ala!” – plenerowa scena Muzeum.
– Stoiska z regionalnymi potrawami serwowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych producentów.
– Degustacje parowanych ziemniaków i racuchów.
– Zwiedzanie czasowej pokonkursowej wystawy PALM WIELKANOCNYCH (chata z Dąbrówki Wlkp.).
– Udostępnienie stałych ekspozycji na terenie muzeum.

Wstęp na wydarzenie jest niestety płatny. Bilety w cenie 15zł od osoby (dzieci do lat 7 bezpłatnie) będzie można nabyć w dniu wydarzenia w kasie muzeum lub przez Internet na stronie abilet.pl.

Bezpłatna komunikacja

Do skansenu i z powrotem dotrzemy bezpłatnie autobusami MZK standardową linią „27” z Dworca Głównego i wydłużoną linią „8” kursującą z os. Śląskiego do przystanku Ochla Skansen z częstotliwością co 30 minut.

Szczegółowe rozkłady jazdy znajdują się na stronie internetowej www.mzk.zgora.pl

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Polityczne złoto

Sprawa jest kontrowersyjna, nawet dla zwolenników aborcji, i mogłaby się stać przyczynkiem do dyskusji, czy na tym etapie ciąży powinna być dopuszczalna. Tyle że dyskusja

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów stawia na kulturę

Rok 2025 został w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszony Rokiem Kultury. Za symbolicznymi hasłami idą realne działania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił,

Zdjęcie papieża Franciszka, fot. wikipedia.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

21 kwietnia 2025 roku zakończył się pontyfikat papieża Franciszka – duchownego, który przez ponad dekadę kształtował oblicze Kościoła katolickiego. Miał 88 lat. Jego odejście rozpoczyna

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści