Gorzów chce utworzyć Centrum Usług Społecznych. To duże wyzwanie

Konferencja na temat utworzenia w Gorzowie Wlkp. Centrum Usług Społecznych.
Konferencja na temat utworzenia w Gorzowie Wlkp. Centrum Usług Społecznych.
Informacje o wszystkich usługach od społecznych, zdrowotne, mieszkaniowe po kulturalne, od najmłodszych do najstarszych w jednym okienku? W Gorzowie ma powstać Centrum Usług Społecznych dla wszystkich rodzin. W jego struktury włączony zostanie dotychczasowa opieka społeczna. Pomoc będzie jednak kierowana nie tylko dla osób korzystających z takiej pomocy, tylko do wszystkich, powszechnie. Czasu, by otrzymać środki na ten cel jest niewiele, stąd pierwsze spotkanie inaugurujące powstanie centrum. 11 kwietnia w gorzowskiej książnicy odbyła się konferencja pod hasłem “Rozwój usług społecznych”.

O nowej inicjatywie mówiono podczas specjalnej konferencji z udziałem przedstawicieli władz miasta, ekspertów oraz organizacji pozarządowych. Model już jest. Połączenie centrum z OPS-em. Trwa wyłanianie usług, które CUS miałby świadczyć.

Dzisiejsza konferencja jest z inicjatywy pana prezydenta Jacka Wójcickiego, ponieważ będziemy tworzyć w mieście Gorzowie Wielkopolskim Centrum Usług Społecznych – powiedziała Beata Kulczycka, Dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. – Centrum Usług Społecznych to wyzwanie, ale mamy bardzo dobry zespół pracowników i jestem przekonana, że temu sprostamy.

Centrum ma nie tylko kontynuować dotychczasową pomoc społeczną, ale przede wszystkim znacząco rozszerzyć zakres świadczonych usług i uczynić je dostępnymi dla wszystkich mieszkańców – bez względu na dochód czy status w systemie pomocy społecznej.

Jak podkreśliła Justyna Pawlak, Koordynator ds. rozwoju polityki społecznej w Urzędzie Miasta:
Centrum Usług Społecznych to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść, uzyskać informacje o dostępnych usługach i z nich skorzystać. To metoda „jednego okienka”, czyli model zapewniający powszechność dostępu. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem pakietów usług skierowanych m.in. do rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, osób w kryzysie psychicznym oraz osób zagrożonych bezdomnością.

Inicjatywa gorzowska wpisuje się w ogólnopolski plan deinstytucjonalizacji usług społecznych. Co istotne, dokument ten powstaje przy ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi – aż 18 z nich uczestniczyło już w spotkaniach konsultacyjnych.

Zdecydowane poparcie dla idei CUS wyraził dr hab. Mariusz Kwiatkowski, profesor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego:
Centrum Usług Społecznych to uniwersalne rozwiązanie, które przygotowuje społeczności do każdego kryzysu. Pokazała to już sytuacja z 2022 roku, kiedy wiele osób przybyło do Polski w wyniku wojny. Miejscowości z CUS-ami poradziły sobie lepiej. To również narzędzie do walki z depopulacją – CUS odpowiada na zmieniające się potrzeby kurczących się społeczności.

Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec podkreślił, że tworzenie centrum to prawdziwa rewolucja w podejściu do usług społecznych:
Do tej pory funkcjonowaliśmy w ramach narzuconych schematów. Teraz zaczynamy „szyć usługi na miarę”, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców. Będziemy organizować spotkania z różnymi grupami: seniorami, młodzieżą, organizacjami pozarządowymi, aby wspólnie ustalić, co jest naprawdę potrzebne.

Nowe centrum będzie oferować znacznie więcej niż dotychczasowe instytucje – w planach są m.in. usługi psychologiczne, porady prawne czy wsparcie dla osób w trudnych sytuacjach życiowych.

Prezydent Jacek Wójcicki zaznaczył, że trwają już prace nad wyborem odpowiedniej lokalizacji:
To musi być budynek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, odpowiedni dla administracji publicznej i gotowy do użytkowania bez większych remontów. Mamy już kilka propozycji, ale wkrótce podamy konkretne informacje. Najważniejsze, aby od 1 stycznia CUS mógł zacząć działać.

Powstanie Centrum Usług Społecznych w Gorzowie Wielkopolskim to krok w stronę nowoczesnej, bardziej dostępnej i zindywidualizowanej pomocy społecznej. Projekt, tworzony wspólnie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi, ma szansę stać się wzorem dla innych miast w Polsce.

Na budowę Centrum usług Społecznych miasto chciałoby pozyskać 6,5 mln z Urzędu Marszałkowskiego. Wniosek zostanie złożony po ogłoszeniu naboru. Jeśli środki zostaną przyznane to Centrum zacznie działać w kwietniu 2026 roku.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści