Ale jaja! Muzeum Lubuskie wybrało najlepsze pisanki

Pisanka nadesłana na 52. Ogólnopolski Konkurs im. Michała Kowalskiego.
Pisanka nadesłana na 52. Ogólnopolski Konkurs im. Michała Kowalskiego. Fot. Małgorzata Sawoch Muzeum Lubuskie.
W Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim rozstrzygnięto 52. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego – jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących tradycyjną sztukę ludową w Polsce. W tegorocznej edycji konkursu komisja miała nie lada wyzwanie: do oceny zakwalifikowano aż 50 zestawów zawierających łącznie 291 pisanek, nadesłanych przez 56 twórców z całej Polski.

Konkursowe prace oceniane były w czterech kategoriach technicznych: batikowo-pisakowej, batikowo-szpilkowej, drapanej oraz mieszanej. Zgodnie z tradycją, zgłoszenia musiały zawierać minimum pięć pisanek wykonanych w technikach tradycyjnych, z zachowaniem elementów folkloru polskiego i ukraińskiego. W tym roku jury zwracało szczególną uwagę na wierność motywom ludowym, jakość wykonania oraz walory estetyczne prac.

W kategorii batikowo-pisakowej najwyższe laury zdobyła Agnieszka Ślosecka z Tyńca Małego, której prace zachwyciły precyzją i subtelnością wzorów. Drugie miejsce przyznano Barbarze Pawlickiej z Gwieździna (pow. Człuchów), a trzecie Gabrieli Krecht z Tarnowskich Gór.

W kategorii batikowo-szpilkowej najlepszą pisankarką została uznana Dorota Garbiec z Dobrzenia Wielkiego (woj. opolskie). Drugie miejsce trafiło do Anny Kicman z Leokadii (Mazowsze), a trzecie do Anny Kuncik z Przemkowa.

W technice drapanej bezkonkurencyjna okazała się Marzena Mazur z Groszkowa (Pomorze), a kolejne miejsca zajęli Adam Lasota z Gliwic oraz Adrianna Kozyra z Dańca (woj. opolskie).

W kategorii technik mieszanych pierwszą nagrodę otrzymała Edyta Haratyk z Kożuchowa, drugie miejsce zdobyła Jagoda Nastała z Łodzi, a trzecie Wioletta Korpal z Kępki Szlacheckiej (woj. kujawsko-pomorskie).

Kultywowanie dziedzictwa kulturowego

Konkurs od ponad pięćdziesięciu lat nieprzerwanie promuje piękno i znaczenie tradycyjnego zdobienia jaj wielkanocnych. Skierowany jest zarówno do artystów ludowych, jak i amatorów – także tych najmłodszych, których zaangażowanie i talent komisja szczególnie doceniła. Jesteśmy dumni z rosnącego zainteresowania konkursem, które świadczy o nieustającym zainteresowaniu dziedzictwem kulturowym i tradycjami wielkanocnymi. Poziom prezentowanych prac jest bardzo wysoki

– mówi Ewa Pawlak, dyrektorka Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Pełna lista nagrodzonych oraz skład komisji konkursowej dostępne są na stronie www.muzeumlubuskie.pl w zakładce “aktualności”.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki wsparciu lokalnych instytucji i pasji uczestników, Konkurs im. Michała Kowalskiego pozostaje nie tylko miejscem rywalizacji, ale też spotkaniem pokoleń, dla których tradycja to coś więcej niż zwyczaj – to żywa część tożsamości.

Zdjęcia: Małgorzata Sawoch Muzeum Lubuskie

Udostępnij:

Więcej artykułów

Zakola i meandry. Andrzej Flügel

Polityczne złoto

Sprawa jest kontrowersyjna, nawet dla zwolenników aborcji, i mogłaby się stać przyczynkiem do dyskusji, czy na tym etapie ciąży powinna być dopuszczalna. Tyle że dyskusja

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów stawia na kulturę

Rok 2025 został w Gorzowie Wielkopolskim ogłoszony Rokiem Kultury. Za symbolicznymi hasłami idą realne działania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił,

Zdjęcie papieża Franciszka, fot. wikipedia.

Co dalej po śmierci papieża Franciszka?

21 kwietnia 2025 roku zakończył się pontyfikat papieża Franciszka – duchownego, który przez ponad dekadę kształtował oblicze Kościoła katolickiego. Miał 88 lat. Jego odejście rozpoczyna

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści