Tegoroczna, już czternasta edycja Kozzi Film Festiwalu rozpocznie się 26 maja i potrwa przez sześć dni. W wydarzeniu wezmą udział wybitni twórcy i artyści, w tym Andrzej Grabowski, Olaf Lubaszenko, Zdzisław Wardejn, Konrad Eleryk, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Marianna Zydek. Patronami festiwalu, oprócz jego stałego opiekuna, aktora Macieja Kozłowskiego, zostali także Wojciech Pszoniak oraz Jerzy Stuhr.
Program festiwalu obejmuje pokazy filmowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz wręczenie nagród. Nagroda Klaps 2025 – statuetki autorstwa Roberta Tomaka – zostaną przyznane za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym. W tym roku Nagroda im. Macieja Kozłowskiego trafi do jednego z tegorocznych nominowanych, którymi są:
– Konrad Eleryk – za rolę Kuby w filmie „Przepiękne!” (reż. Katarzyna Priwieziencew)
– Andrzej Grabowski – za rolę Tadeusza w filmie „Sezony” (reż. Michał Grzybowski)
– Małgorzata Hajewska-Krzysztofik – za rolę Karoliny w filmie „Rzeczy niezbędne” (reż. Kamila Tarabura)
– Zdzisław Wardejn – za rolę Edwarda w filmie „Cisza nocna” (reż. Bartosz M. Kowalski)
– Marianna Zydek – za rolę Glorii Kossak w filmie „Simona Kossak” (reż. Adrian Panek)
Festiwal zakończy się uroczystą galą 31 maja w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, podczas której wręczone zostaną statuetki Nagrody Klaps 2025. Uroczystość uświetni koncert Adama Bałdycha (skrzypce) oraz Kamila Piotrowicza (fortepian).

Nazwa festiwalu nawiązuje do Macieja Kozłowskiego, znanego w branży filmowej jako „Kozzi”. Wydarzenie koncentruje się na aktorstwie w kinie, stawiając na wybitne drugoplanowe kreacje, które często decydują o sile narracji filmowej. Maciej Kozłowski, jako patron festiwalu, symbolizuje tę ideę – był aktorem wyrazistym, pełnym siły, choć nie zawsze obsadzanym w głównych rolach. Festiwal jest hołdem dla jego unikalnego stylu i wkładu w polską kinematografię.
Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski przypomniał, że idea festiwalu pojawiła się rok po śmierci, kargowianina z pochodzenia. – Wymyśliliśmy go, żeby podziękować Maćkowi za to, co robił dla Kargowej. Klimat tamtego festiwalu, takiego miasteczkowego oraz obecność najważniejszych aktorów, reżyserów, gwiazd kina, teatru spowodował, że przyjeżdżało wiele osób z całej Polski. Każdy mieszkaniec mógł podejść i porozmawiać. Oprócz wysokiej klasy filmów, różnego rodzaju towarzyszących wydarzeń, koncertów, rozmów, pojawiła się szczególna atmosfera w tym miejscu. I przy każdej edycji to nadal trwa. Marzy mi się, aby po tylu latach, na 15. rocznicę, zorganizować ten festiwal w szczególny sposób. Nie rozmawiałem jeszcze o tym z panią burmistrz i dyrektorem festiwalu, ale może uda się to zorganizować właśnie tak – podkreślał wicemarszałek.
Kozzi Film Festiwal to nie tylko kino – to także ludzie. Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcą zaangażować się w tworzenie tegorocznej edycji jako wolontariusze.
