Dni Funduszy Europejskich 2025 – Lubuskie świętowało z rozmachem!

Dni Funduszy Europejskich. 10.05.2025
W dniach 9–11 maja 2025 roku w całym regionie odbyły się Dni Funduszy Europejskich – wydarzenie, które przyciągnęło tysiące mieszkańców województwa lubuskiego. Mimo kapryśnej pogody, sobotnia kulminacja wydarzeń na pl. Teatralnym w Zielonej Górze przyciągnęła tłumy. Piknik Funduszy Europejskich był okazją nie tylko do zabawy, ale i do edukacji oraz zapoznania się z efektami wykorzystania środków unijnych. Sprawdziliśmy, jak było na trasie wszystkich funduszowych atrakcji w miniony weekend.

Wydarzenie w Zielonej Górze rozpoczęło się o poranku i od razu przyciągnęło całe rodziny. Na mieszkańców czekały liczne atrakcje – od fotobudki i malowania twarzy, przez zmywalne tatuaże i warsztaty LEGO, aż po działania o charakterze ekologicznym, takie jak sadzenie roślin i malowanie biodegradowalnych naczyń. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs wiedzy o Unii Europejskiej.

Na uczestników czekała również porcja iluzji – pokaz magicznych sztuczek zaprezentował znany iluzjonista Pan Ząbek, a po placu krążyli barwni szczudlarze. Z kolei przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oferowali profesjonalne porady na temat funduszy europejskich.

Zwieńczeniem sobotniego pikniku był koncert Grzegorza Hyżego, który porwał publiczność swoim energetycznym występem.

– Unia Europejska to nie tylko bankomat, ale też system wartości, który łączy państwa demokratyczne – zaznaczył marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, który aktywnie uczestniczył w wydarzeniach na pl. Teatralnym.

Nie zabrakło atrakcji także poza Zieloną Górą. W Bogdańcu, z terenu Zagrody Młyńskiej, wystartował V Bieg Doliną Młynów – wydarzenie sportowe łączące bieganie i nordic walking. W niedzielę Muzeum Lubuskie zaprosiło do edukacyjnej gry terenowej „Przy Młyńskim Kole”, po której uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku. – Gdyby nie środki europejskie, nie udałoby się uratować zabytkowego domu młynarza, a teraz nabrał on zupełnie nowych funkcji. Także dlatego się tu spotykamy – podkreśliła dyrektorka Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Ewa Pawlak.

Kultura była jednym z głównych filarów obchodów. Lubuski Teatr otworzył kulisy Teatru Lalek, organizując spacer edukacyjny i warsztaty tematyczne związane z Unią Europejską. Dla dorosłych przygotowano spektakl „Kasie”, a dla dzieci niedzielną propozycję „Smok, który mieszka w szafie”. – Bez wsparcia funduszy unijnych Teatr Lalek by nie powstał. Dzięki nim zrealizowaliśmy pięć spektakli i wiele programów edukacyjnych – podkreślił Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim również włączył się w świętowanie. W piątek odbył się koncert „Wieczór dżentelmenów”, a w niedzielę warsztaty rodzinne „Nasze podróże – małe i duże”. – Dzięki funduszom unijnym udało się zrewitalizować nasz piękny, zabytkowy budynek teatru – przypomniał dyrektor Jan Tomaszewicz.

Na kulturalną mapę wydarzeń wpisał się również Sulęciński Ośrodek Kultury, który zaprezentował nowe możliwości, jakie dało wsparcie z UE – odnowione wnętrza i nowoczesne pracownie.

Nie zabrakło też działań prozdrowotnych. W Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze przeprowadzono bezpłatne badania ginekologiczne i cytologiczne, a także zorganizowano wykłady poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych.

Dni Funduszy Europejskich 2025 w województwie lubuskim okazały się sukcesem – były świętem wspólnoty, wiedzy, kultury i aktywności obywatelskiej. Pokazały, jak wiele dobrego dzieje się dzięki wsparciu Unii Europejskiej, i jak ważna jest promocja tych efektów wśród lokalnych społeczności.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Jutro to już wczoraj

Nie znam świata sprzed Internetu. Google jest ode mnie starsze o dokładnie 2 tygodnie. Pamiętam jednak gdy pierwszy raz trzymałam w rękach telefon z dotykowym

Robot będzie wspierać służby mundurowe

Bezpieczniejsze niebo nad Lubuskiem

Nowa hala odpraw non-Schengen, symboliczne „wbicie łopaty”, nowoczesny sprzęt dla Straży Granicznej i oficjalna umowa o współpracy. Port Lotniczy Zielona Góra–Babimost rośnie w siłę? W

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści