W poniedziałek 12 maja 2025 r. od godz. 11.00, w Sali Kolumnowej odbywa się X zwyczajna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Radni będą głównie zajmować się szeroko pojmowanym bezpieczeństwem regionu. Niespodziewanie na plan pierwszy wysunęła się polityka, przede wszystkim w kontekście polityki migracyjnej.
Godz. 11.15 Na Sali obrad pojawił się baner „Czyja ma być Polska” o wyraźnym wydźwięku antyemigranckim. Przewodnicząca sejmiku Anna Synowiec wezwała do usunięcia „transparentu”, powołując się na zakaz agitowanie na terenie siedziby urzędu marszałkowskiego. Przewodnicząca wezwała do usunięcia banera. Baner wrócił.
Na 30 radnych obecnych jest 29.
Przedstawiciele PiS zgłosili uwagę do porządku obrad. Zaproponowali podjęcie uchwały na temat relokacji cudzoziemców. Przewodnicząca przekazała, że postępując zgodnie z przyjętym trybem, sprawa ta może pojawić się na sesji czerwcowej. Mówiono również o ewentualnych uchybieniach w tekście proponowanej uchwały. Przewodnicząca klubu radnych PiS Małgorzata Barbara Gośniowska-Kola zakwestionowała przyjęty tryb postępowania.
Ogłoszono przerwę.
Godz. 11.45 Kolejna przerwa. Zanim radni przystąpili do przegłosowania zmian w porządku obrad, ponownie pojawił się baner. Przewodnicząca sejmiku podkreśliła, że o ile hasło “Czyja ma być Polska” może uchodzić za neutralne, o tyle pytanie, które znalazło się przy zdjęciu emigrantów, czy chcemy ich na terenie naszego kraju, wyraźnie narusza dobra osobiste. Przerwa ma potrwać 20 minut.
Godz. 12.05 Osoby, które wniosły transparent, poinformowały, że działają w stanie wyższej konieczności. Przewodnicząca stwierdziła, że w tym przypadku sprawę wypada tylko pozostawić powołanym do tego organom. Propozycja uchwały, nad którą trwała dyskusja, przejdzie drogę zgodną z przyjętym trybem.
Radni przystąpili do głosowania nad zmianami w porządku obrad sesji. 10 do 19 “przepadł” punkt postulujący dyskusję nad paktem antyemigranckim. Kilka dyskusyjnych punktów znalazło się w informacji o interpelacjach i zapytaniach złożonych do marszałka województwa.
Godz. 12.10 Jeszcze jedna przerwa. Tym razem na wniosek klubu radnych PiS.
Godz. 12.36 Raport Wojciecha Dingesa, wiceprezesa Polregio na temat poprawy obsługi klientów Polregio. Wzmocnienie bazy w Rzepinie, Żaganiu i Zielonej Górze, poprawa punktualności. Niestety, działanie utrudnią remonty trzech linii. Na sali rozległy się nieśmiałe oklaski pokazujące, że radni docenili wysiłki przewoźnika. Elżbieta Płonka zgłosiła zastrzeżenia do komfortu podróży. Małgorzata Barbara Gośniowska-Kola zapytała o odwołane pociągi, które pojawiły się na wizualizacji prezentowanej przez Polregio, o prace nad powołaniem spółki województwa oraz o kary naliczone przez zarząd województwa. Radny Zbigniew Kościk pytał skąd ta nagła poprawa i jak ma się ona do sporej liczby odwołań? Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski odpowiedział, że zarząd pracuje rok nad poprawą sytuacji i rewolucja wcale nie jest tak gwałtowna, a żmudny proces. Z kolei marszałek Marcin Jabłoński zauważa poprawę jakości pracy Polregio i mówi, że dzięki niej mniejsza jest presja czasu przy pracy nad utworzeniem lubuskiej spółki przewozowej. Poinformował również o nowych zakupach pojazdów, które wzmocnią tabor. Prezes Dinges potwierdził te zakupy, podkreślił, że te pozytywne zmiany to efekt procesu. A nadal liczne odwołania? Za ich znaczną część odpowiadają problemy naszego zachodniego sąsiada.
Godz. 13.08 2 maja 2025, podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi, prezydent RP awansował płk Monikę Musielak, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, do stopnia gen brygady. Z tej okazji radni i zarząd złożyli gratulacje. To idealny wstęp do rozpoczęcia części obrad poświęconej bezpieczeństwu regionu. Na pierwszy ogień raport „Bezpieczeństwo sanitarne i sytuacja epidemiologiczna w województwie lubuskim w roku 2024” autorstwa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Kolejne raporty przedstawiają Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp., Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. i Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.
Godz. 13.40 Sesja przebiega zgodnie z planem w tempie i z precyzją, której może radzie pozazdrościć Polregio. Kolejne punkty to informacja o działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, sprawozdanie z działalności Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze, zawierające ustalenia w zakresie przestrzegania prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy w województwie lubuskim w 2024 roku. Ocena sytuacji na lubuskim rynku pracy i realizacji zadań w zakresie polityki rynku pracy w ramach Lubuskiego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w 2024 roku – Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.
Inne tematy, którymi zajmowali się radni to m.in. sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku”, podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w statucie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinka drogi wojewódzkiej nr 156 oraz odcinka drogi wojewódzkiej bez numeru w ciągu byłej drogi krajowej nr 22 w m. Strzelce Krajeńskie…
Bezproblemowo przebiegało również procedowanie punktów dopisanych do programu sesji.