To nie jest takie trudne – dyrektor NIW namawiał w Gorzowie do sięgania po środki centralne

W poniedziałkowe popołudnie (12 maja) sala Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim wypełniła się po brzegi. Przedstawiciele gorzowskich organizacji pozarządowych przybyli licznie, by wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu z Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Michałem Braunem.

Dyrektor NIW Michał Braun zaprezentował ofertę programów wspierających rozwój trzeciego sektora. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Korpus Solidarności – program rozwoju wolontariatu,
  • Programy rozwoju instytucjonalnego – wspierające trwałość i stabilność NGO,
  • Moc Małych Społeczności – nowy program kierowany do organizacji z mniejszych ośrodków.

– Wolontariat jest bezpłatny, jeśli chodzi o osoby, które go wykonują, ale jego dobra organizacja już nie – podkreślał Michał Braun. – Za kilka dni ogłosimy konkurs na wsparcie organizatorów wolontariatu. Organizacje będą mogły ubiegać się o środki na zatrudnienie koordynatorów, animowanie działań oraz przyznawanie małych grantów.

Dyrektor zaznaczył, że wiele organizacji lokalnych wciąż nie korzysta z możliwości oferowanych przez programy rządowe, choć warunki są dostępne i uproszczone.

– Nie wymagamy wkładów własnych, załączników czy skomplikowanych procedur. Wzory wniosków są takie same, jak dla samorządów. Chcemy, by te pieniądze trafiały do tych, którzy naprawdę działają. Rządowe programy pozwalają organizacjom zrobić więcej niż to, co mieści się w typowych zadaniach gminy – mówił Braun.

Głos lokalnych środowisk

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zadawania pytań i otwartej dyskusji. Uczestnicy podkreślali, jak ważne są takie inicjatywy dla rozwoju lokalnych organizacji.

– To nie tylko prezentacja programów, ale początek budowania świadomości i odwagi wśród naszych NGO. Chcemy, żeby wiedzieli, że mogą sięgać po więcej niż tylko środki lokalne – mówiła Anna Bonus-Mackiewicz, dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Konsultacji Społecznych.

– Potrzebujemy wielu szkoleń. Nasze zasoby są niewykorzystywane, a możliwości ogromne. Musimy szkolić się, sieciować, budować kompetencje. Inne województwa korzystają z funduszy, a nasze organizacje są zbyt mało obecne w ogólnopolskich programach – zaznaczała Wioletta Reszkowska, przewodnicząca Gorzowskiej Rady ds. Organizacji Pożytku Publicznego.

Izabela Szmyt z Fundacji Wiatr w Skrzydła zwróciła uwagę na wagę środków centralnych:

– Narodowy Instytut Wolności co roku dysponuje ogromną pulą środków. Organizacje muszą wiedzieć, jak je pozyskać. Nasze województwo wypada słabo w statystykach, więc takie spotkania są potrzebne, żeby zdobywać wiedzę i zmieniać ten stan rzeczy.

Z kolei Iwona Kotwicka z Fundacji Serce na Dłoń mówiła o doświadczeniach swojej organizacji:

– Dzięki środkom unijnym realizujemy działania dla osób z niepełnosprawnościami. Środki centralne otwierają nowe perspektywy. To większe możliwości, które warto wykorzystywać.

Motywacja i konkretne cele

Wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego, Izabela Piotrowicz, podsumowała główny cel wydarzenia:

– Chcemy zmobilizować nasze organizacje do sięgania nie tylko po środki miejskie, ale przede wszystkim po fundusze zewnętrzne – z Narodowego Instytutu Wolności i innych instytucji.

Nie koniec, lecz początek

Spotkanie w bibliotece było nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale i impulsem do dalszych działań. Widać wyraźnie, że gorzowskie organizacje mają potencjał, który – przy odpowiednim wsparciu i odwadze – może zostać w pełni wykorzystany.

– To nie koniec, to piękny początek wspólnych działań – podkreślili organizatorzy wydarzenia. W spotkaniu wzięli udziała także: posłanka Krystyna Sibińska, przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec oraz gorzowscy radni.

Organizatorzy:

  • Gorzowska Rada Działalności Pożytku Publicznego
  • Wydział Rewitalizacji i Konsultacji Społecznych
  • Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Kolejne spotkania odbędą się już wkrótce. Zdjęcia: Marta Jamińska

Udostępnij:

Więcej artykułów

Gorzów kręci kilometry.Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów na półmetku rywalizacji!

To już dwa tygodnie, odkąd Gorzów Wielkopolski kręci kilometry w największym rowerowym wyzwaniu w kraju, Rowerowej Stolicy Polski 2025! 1927 gorzowianek i gorzowian aktywnie zbiera

Unia Europejska oczami młodych (WIDEO)

Dziś, gdy swobodnie przemierzamy granice, korzystamy z programów jak Erasmus+, odnowionych dróg i parków, czy wymiany kulturalnej, trudno uwierzyć, że jeszcze dwie dekady temu wyglądało

Półkolonie dla dzieci w Muzeum Lubuskim w Gorzowie

Wakacyjne półkolonie pełne przygód

Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, CSR Słowianka i Arena Gorzów przygotowały dzieciom niezapomniane wakacje. W bogatej ofercie półkolonii znajdziemy warsztaty plastyczne, sportowe atrakcje,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści