W maju tradycyjnie otwierają się drzwi muzeów – także po zmroku. W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowało dla zwiedzających cztery wyjątkowe wydarzenia, rozłożone na dwa intensywne wieczory, 17 i 24 maja. W programie znalazły się wernisaże malarskie, pokazy bajek retro, warsztaty bębniarskie, wykłady, wieczór satyryczny i wiele, wiele więcej.
17 maja |Muzeum Grodu Santok i Spichlerz
Santok – tam, gdzie zaczęła się historia
W Muzeum Grodu Santok, już od godziny 16:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać ekspozycje stałe, a o 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty”. To niecodzienna okazja, by przyjrzeć się z bliska przedmiotom, które świadczą o przełomowym momencie w dziejach człowieka – porzuceniu trybu życia łowiecko-zbierackiego na rzecz osiadłego rolnictwa.
Wśród eksponatów znalazły się unikatowe naczynia odkryte w Gorzowie w latach 70. XX wieku przez dr Tadeusza Szczurka, a także imponujący zbiór kamiennych i krzemiennych narzędzi: toporów, siekier, grotów strzał i oszczepów. Wystawa objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.
To jednak nie wszystko. Trzy razy w ciągu wieczoru – o 16:00, 17:30 i 19:00 – będzie można skorzystać z przeprawy promowej na średniowieczne grodzisko, gdzie odbędą się warsztaty bębniarskie z zespołem Złap Rytm. A na tych, którzy zgłodnieją od nadmiaru wrażeń, czekać będzie stoisko z poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Santoku.
Spichlerz – wieczór sztuki i nostalgii
Równolegle, od godziny 19:00, w gorzowskim Spichlerzu rozpocznie się noc pełna sztuki, dźwięków i zabawy. Głównym punktem programu będzie wernisaż wystawy malarstwa Doroty Komar-Zmyślony, absolwentki poznańskiej PWSSP, której prace znajdują się w najważniejszych zbiorach muzealnych regionu. Spotkaniu z artystką towarzyszyć będzie wyjątkowa atmosfera – możliwość mielenia kawy w zabytkowym młynku i degustacji.
Dla najmłodszych przygotowano grę muzealną „Nocny tropiciel”, a miłośnicy dawnych form animacji obejrzą bajki retro z projektora oraz z latarni magicznej. Wieczór dopełnią „Opowieści z wojskowej skrzyni”, czyli gawędy o wojskowych nakryciach głowy z 1945 roku – o 20:00 i 22:00.
24 maja | Zagroda Młyńska i Zespół Willowo-Ogrodowy
Bogdaniec – Swojska nocka wśród rzemiosła i legend
Tydzień później, 24 maja, Noc Muzeów przeniesie się do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu. Od godziny 16:00 do 20:00 teren opanują regionalni rzemieślnicy i pasjonaci dawnych technik. W programie m.in. prezentacje wyrobów wikliniarskich, rzeźbiarskich, serów kozich i chleba z Farmy u Michałów, a także warsztaty tkackie, garncarskie, rzeźbiarskie i stolarskie.
O 18:00 odbędzie się prezentacja Skarbu Młynarza, o którym opowie archeolog i numizmatyk Paweł Kaźmierczak, a o 20:00 zaplanowano zwiedzanie ekspozycji z kuratorem dr Mirosławem Pecuchem.
Gorzów –siekiera, motyka, karykatura, satyra
Wieczór zakończy się w Zespole Willowo-Ogrodowym w Gorzowie, gdzie o 18:00 zostanie otwarta wystawa „Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej”, przygotowana we współpracy z warszawskim Muzeum Karykatury. Kuratorzy, dr Karolina Korenda-Gojdź i dr Piotr Kułak, prezentują aż 62 prace 20 artystów, którzy w czasach wojny ostrzami ołówków potrafili celnie uderzyć w absurd totalitaryzmu.
Wieczór wzbogacą warsztaty artystyczne, happening teatralny oraz wykład dr Piotra Kułaka o historii karykatury w Polsce. Na zakończenie, o 22:00, odbędzie się satyryczny wieczór z dowcipami i piosenkami z czasów wojny.
Przeżyj Noc Muzeów inaczej
Noc Muzeów w Muzeum Lubuskim to nie tylko zwiedzanie – to spotkanie z historią, sztuką i emocjami, które łączą pokolenia i przypominają, że muzeum może być przestrzenią żywą, pełną dźwięków, smaków i wzruszeń. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.