Lubuskie bastionem Platformy. Czy potwierdzą to wybory prezydenckie?

Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami w Międzyrzeczu, które odbyło się 14 maja. Fot. LCI

Województwo lubuskie od lat uchodzi za jeden z politycznych mateczników Platformy Obywatelskiej. Czy Rafał Trzaskowski podtrzyma tę passę w tym roku?

Partia PO cieszy się w regionie dużym poparciem niezależnie od rodzaju wyborów – regularnie zwycięża tu w wyborach parlamentarnych, samorządowych, europejskich, a jej kandydaci w wyborach prezydenckich uzyskują jedne z lepszych wyników w kraju.

Wybory prezydenckie 2015

Swoją drugą prezydencką kadencję za kilka miesięcy oficjalnie zakończy Andrzej Duda, którego następcę wybierzemy w najbliższych tygodniach. Jego zwycięstwo dziesięć lat temu było sporą niespodzianką, a szczególnie wygranie pierwszej tury, gdzie w skali kraju pokonał Bronisława Komorowskiego w stosunku 34,76 proc. do 33,77 proc. Trzecie miejsce z wynikiem 20,8 proc. zajął Paweł Kukiz. Frekwencja w skali kraju wyniosła 48,96 proc.

Jak to wyglądało w województwie lubuskim? Tutaj, zgodnie z postawioną wcześniej tezą o bastionie PO, nie było niespodzianek. Wygrał Komorowski z poparciem 41,55 proc. (czwarty najlepszy wynik w województwach),  Duda był drugi i uzyskał 26,74 proc. głosów (gorsze wyniki miał tylko w województwach opolskim i zachodniopomorskim), a na trzeciego Kukiza zagłosowało 20,76 proc. Lubuszan biorących udział w wyborach.

Bronisław Komorowski najwyższe poparcie miał w Zielonej Górze – 44,41 proc., a najniższe w powiecie wschowskim: 38,89%.

Frekwencja w naszym regionie, tradycyjnie już, była niższa niż w kraju i wyniosła 43,37 proc. Najwięcej mieszkańców naszego regionu poszło do urn w Zielonej Górze (52,12 proc.), a najmniej w powiecie strzelecko drezdeneckim (38,08 proc.).

Wybory prezydenckie 2020

Reelekcja Andrzeja Dudy pięć lat temu wydawała się być formalnością, gdy spojrzymy na wyniki pierwszej tury wyborów. Choć ostatecznie zadecydowało kilkaset tysięcy głosów, to w pierwszej rundzie kandydat wspierany PiS zdecydowanie wygrał zdobywając 43,5 proc. głosów przy 30,46 proc. poparcia dla Rafała Trzaskowskiego. Podium zamykał Szymon Hołownia, na którego zagłosowało 13,87 proc. tych, którzy do wyborów poszli.

Ogromne zainteresowanie wyborami przełożyło się na bardzo wysoką frekwencję na poziomie 64,51 proc. w Polsce, a w naszym regionie było to nieco mniej, bo 61,41 proc. Ponownie najwięcej wyborców zagłosowało w Zielonej Górze (70,05 proc.), a najmniej w powiecie strzelecko-drezdeneckim (56,43 proc.).

Jak wyglądały wyniki wyborów prezydenckich 2015 w województwie lubuskim? Wygrał Rafał Trzaskowski, który zdobył 36,94 proc. głosów (trzeci wynik w podziale na województwa, lepszy miał tylko w województwach pomorskim i zachodniopomorskim), na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,19 proc. wyborców (drugie miejsce wśród województw z najniższym poparciem), a trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni – 17,87 proc., co było najlepszym wynikiem tego kandydata spośród wszystkich województw.

Jak będzie w 2025?

Sondaże i prognozy przed pierwszą turą wyborów prezydenckich dość klarownie wskazują zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego i drugie miejsce Karola Nawrockiego, co w efekcie oznaczać będzie drugą turę.

Niewiele jest badań, które pokazują wyborcze trendy w województwie lubuskim. Ostatnie, kwietniowe prognoza Mateusza Pluty i Marcina Palade, którzy zajmują się wyborczą statystyką również w podziale na województwa, wskazują, że w naszym regionie nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, co odbiegałoby od wieloletnich tendencji i preferencji partyjnych.

Rafał Trzaskowski ma zdobyć 40-42 proc., Karol Nawrocki liczyć może na 22,5-25 proc. poparcia, a Sławomir Mentzen 12-14 proc. Na Szymona Hołownię zagłosować ma 7-9 proc. Lubuszan. Reszta kandydatek i kandydatów ma osiągnąć wyniki poniżej 5 proc.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Gorzów kręci kilometry.Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów na półmetku rywalizacji!

To już dwa tygodnie, odkąd Gorzów Wielkopolski kręci kilometry w największym rowerowym wyzwaniu w kraju, Rowerowej Stolicy Polski 2025! 1927 gorzowianek i gorzowian aktywnie zbiera

Unia Europejska oczami młodych (WIDEO)

Dziś, gdy swobodnie przemierzamy granice, korzystamy z programów jak Erasmus+, odnowionych dróg i parków, czy wymiany kulturalnej, trudno uwierzyć, że jeszcze dwie dekady temu wyglądało

Półkolonie dla dzieci w Muzeum Lubuskim w Gorzowie

Wakacyjne półkolonie pełne przygód

Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, CSR Słowianka i Arena Gorzów przygotowały dzieciom niezapomniane wakacje. W bogatej ofercie półkolonii znajdziemy warsztaty plastyczne, sportowe atrakcje,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści