Lubuskie nagradza darczyńców ze Szwajcarii. Dzięki nim nasze szpitale wzbogaciły się o niezbędny sprzęt

Fot. lubuskie.pl

Powiększyło się grono zasłużonych dla Województwa Lubuskiego. Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski i przewodnicząca Sejmiku Anna Synowiec wręczyli odznaczenia przedstawicielom szwajcarskiej fundacji Johanniter-Malteser Aide & Assistance.

To już kolejna w krótkim czasie wizyta Szwajcarów w regionie. Wcześniej, 9 maja 2025 r., z marszałkiem województwa lubuskiego Marcinem Jabłońskim spotkał się Fabrice Filliez, ambasador tego kraju. Do wręczenia Odznak Honorowych Za Zasługi Dla Województwa Lubuskiego doszło natomiast 15 maja 2025 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Otrzymali je Daniel Hug, prezes fundacji Johanniter-Malteser Aide & Assistance i Andreas von Jaross, wiceprezes fundacji.

– Witam serdecznie w województwie lubuskim. To dla nas wielki zaszczyt gościć państwa w naszym regionie. Dzięki waszemu zaangażowaniu oraz intensywnej działalności charytatywnej Komandorii Zakonu Joannitów ze Szwajcarii w latach 2018-2025 województwo otrzymało ponad 3 tys. elektrycznych łóżek szpitalnych, wyposażenie szpitalne i biurowe. To wielka pomoc i wsparcie, za które serdecznie dziękujemy – mówił wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski. Podkreślał, że lubuskie szpitale są bardzo dobrze funkcjonującymi placówkami, jednak z uwagi na komfort pacjentów każda udzielona im pomoc jest cenna.

– Z przyjemnością wręczamy te odznaczenia. To wyjątkowy moment – wyróżnienie osób, które tak znacznie pomagają województwu i tworzą z nami wspólnotę. Sejmik Województwa Lubuskiego jest parlamentem regionalnym, który składa się z 30 radnych. Uchwałę o państwa odznaczeniu podjęliśmy jednogłośnie 13 września 2021 roku. Podkreśliliśmy w ten sposób, że dobro wobec drugiego człowieka jest niezwykle ważne. Pomagają państwo przede wszystkim jednostkom ochrony zdrowia. Wybrali państwo nasze województwo z 16 polskich województw, w ten sposób nas wyróżniając. Doceniamy państwa wkład w budowanie ludzkiej wspólnoty – mówiła przewodnicząca lubuskiego Sejmiku Anna Synowiec.

Województwo doceniło pomoc dla szpitali i DPS-u w Lubsku

Wyróżnieni członkowie fundacji Johanniter-Malteser Aide & Assistance otrzymali medale z herbem województwa, legitymacje potwierdzające odznaczenie oraz dyplomy.

– Jestem głęboko wzruszony, że zostałem przez państwa uhonorowany. Możemy dziś uczestniczyć w tej wyjątkowej chwili i cieszyć się państwa wspaniałą gościnnością. Chciałbym podziękować księciu Franzowi Friedrichowi Prinz von Preussen, który zaaranżował kontakt między nami i którego pełne pasji zaangażowanie na rzecz państwa województwa zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Od początku naszej współpracy w 2018 r. do dziś wykonaliśmy do państwa transport 70 tirów. Każdy transport był dobrze wypełniony łóżkami szpitalnymi, stolikami przyłóżkowymi, leżankami dla pacjentów, wózkami i chodzikami, podnośnikami, wannami medycznymi, stołami, krzesłami i innymi meblami. Zaledwie kilka dni temu kolejny transport dotarł do Domu Pomocy Społecznej w Lubsku i został tam dobrze przyjęty. Odznaczenie przekazane przez państwa województwo pokazuje nam, że nasze zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących wsparcia jest dostrzegane i doceniane. Dziękuję bardzo – powiedział Daniel Hug po odebraniu odznaczenia.

– Współpraca pomiędzy Województem Lubuskim a Komandorią Zakonu Joanitów ze Szwajcarii została zainicjowana za pośrednictwem księcia Franza Friedricha von Preussen. To nasza wieloletnia współpraca, za którą państwu bardzo serdecznie dziękujemy. Członkowie Zakonu Joanitów aktywnie uczestniczą w akcjach humanitarnych i projektach pomocy społecznej, udzielając swojego wsparcia naszemu regionowi – mówił Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego.

W trakcie uroczystości na ręce wicemarszałka województwa i przewodniczącej Sejmiku zostały przekazane podziękowania od Domu Pomocy Społecznej w Lubsku za okazane wsparcie. Zakon Joannitów zadeklarował, że pomoc ta będzie kontynuowana.

Odbiorcą darów ze Szwajcarii były też lubuskie szpitale: Szpital Wojewódzki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu, Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu oraz szpitale w Sulęcinie, w Szprotawie i Nowej Soli.

Szwajcarskie przedsiębiorstwa inwestują w Lubuskiem

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także prezentacji gospodarczej województwa lubuskiego przygotowanej przez Departament Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego. – Wiodące branże, w których nasze województwo ma największy udział, w których się specjalizuje, to automotive, przemysł drzewny, produkcja metalowa, elektronika, także przemysł spożywczy i papierniczy. Nasz region oczywiście również jest eksporterem. Staramy się ten eksport wspierać – między innymi to jest zadanie naszego urzędu i departamentu. Aby nasz region mógł zaistnieć na rynkach zagranicznych, organizujemy wyjazdy na misje gospodarcze dla przedsiębiorców. Nowe sektory, w których nasze województwo intensywnie się rozwija, to przede wszystkim e-commerce, elektromobilność i przemysł związany z energią odnawialną. Firmy zagraniczne, które u nas inwestują, pochodzą również ze Szwajcarii – Swiss Krono z siedzibą w Żarach, Monosuisse w Gorzowie Wlkp., Nestle w Kargowej oraz Steinform Produktion w Witnicy – wyjaśniał zastępca dyrektora departamentu Łukasz Pabierowski.

W czasie swojej wizyty w województwie lubuskim członkowie szwajcarskiej delegacji obejrzeli również ekspozycje w Muzeum Ziemi Lubuskiej, odwiedzili Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Filharmonię Zielonogórską. Uczestnikami spotkania byli również książę pruski Franz Friedrich (urodzony w dawnym Grünbergu laureat Odznaki Honorowej Za Zasługi Dla Województwa Lubuskiego), Catherine Egger Hug, Darine Al Salloum oraz reprezentantka Biura Współpracy Zagranicznej UMWL Agata Zajączkowska.

O Zakonie Joannitów i fundacji

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty – Katolicki Zakon Rycerski, Komandoria Szwajcarska stanowi suwerenny podmiot prawa międzynarodowego oficjalnie uznawany przez rządy 103 krajów świata, przy których głowach ma swoich ambasadorów.

W 1994 r. zakon uzyskał status oficjalnego, stałego obserwatora przy ONZ. Jego nieruchomości – dwie w Rzymie i jedna na Malcie – mają status eksterytorialności. Zakon ma już ponad 900 lat i od ponad 800 lat wraz ze swoimi członkami angażuje się w opiekę nad chorymi, słabszymi i potrzebującymi.

Do 2023 r. zbieranie, konfekcjonowanie i dostarczanie naszej pomocy humanitarnej odbywało się pod patronatem Sekcji ds. Transportów Materiałowych za granicą Szwajcarskiego Zakonu Joannitów. Zakon współpracuje z fundacją Johanniter-Malteser Aide & Assistance. Na początku 2024 roku działalność sekcji i fundacji została połączona, tworząc pierwszą wspólną organizację Katolickiego Zakonu Maltańskiego i Ewangelickiego Zakonu św. Jana w Szwajcarii.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści